Sairastuin kohta kolme vuotta sitten psykoosiin maanisin piirtein. Lääkityksenä Abilyfy 30mg, Voxra 150mg, temesta 1-2 tarvittaessa (menee säännöllisesti, ei kuitenkaan päivittäin), propral beetasalpaaja fyysisiin ahdistuksen oireisiin lähes päivittäin 80-120mg, uneen mirtatsapiini 15mg ja melatoniini 6mg. Tarvittaessa lisäksi Tenox. Olen silti masentunut ja hyvin ahdistunut sosiaalisesti. Olisinkin erittäin kiitollinen jos te vertaiset kertoisitte miten olette päässeet kiinni takaisin arkeen. Käyn kuntoutustuella koulussa muutamalla tunnilla muutamana päivänä viikossa. Tosin huonolla menestyksellä. Pienikin vinkki saattaisi piristää päivää...
Tarvitsen tukea!
11
225
Vastaukset
- Tarvitsen tukea!
Pahoittelut että sama teksti tuli kahdesti.
- Kaikkea hyvää!
Toivottavasti olet kertonut tuntemuksistasi omalle lääkärillesi. Luulisi hänen ammattilaisena osaavan auttaa kun tietää lääkkeistä. Niitä on niin monenlaisia olemassa, joten kysyhän, auttaisiko sinua jonkin toisenlaisen lääkkeen kokeilu. Ikäviä tuollaiset oireet. Voimia!
- Mistä voimia
Kiitoksia paljon vastauksesta!
- -----
Nuo oireet eivät ole pelkästään ikäviä käyttäjälleen vaan ne ovat aivan karmeaa katsottavaa myös lähipiirille.
Psykoaktiiviset "lääke"-aineet eivät tosiaankaan paranna, mutta tuovat mukanaan ihan aitoja fyysisiä ongelmia, joista osa voi jäädä pysyviksi.Ihmiset hukkaavat monta vuotta elämästään, ennen kuin ymmärtävät tämän ja pystyvät rimpuilemaan näistä lääketeollisuuden tuotteista eroon. Veronmaksajana en haluaisi olla sponsoroimassa lääketellisuutta Kelan välityksellä.
Tuo paletti mikä ap:llä menee on aivan käsittämätön. Lääkityksen asteittainen purkaminen on ainoa oikea tie. Tuo palettisi aiheuttaa 100 %:n varmuudella ahdistusta ja unettomuutta. Äläkä vaan rupea "kokeilemaan" mitään uutta, ainoastaan voit vaihtaa kaksi tai kolme vanhaa lääkettä, yhteen uuteen, jotta tilanne selkenee.
- paskathousussa
Kyllähän tossa aikamoinen lista nappia näyttäs olevan, itselläkin kaveri samassa tilanteessa ja hänen mukaan ainut helpotus tulee ns, helposta seurasta joka ei luo sosiaalisia suorituspaineta, minua hän väittää terapeuttiseksi seuraksi, ymmärrän kyllä miksi, koska en juurikaan puhu jos ei kysytä.
- Tarvitsen tukea
Nappia on tosiaan vähän joka lähtöön... Kaikki on kuitenkin tällä hetkellä tarpeen. Olet oikeassa helposta seurasta, joka usein koostuu vertaistuen piiristä. Siihen vain en haluaisi jämähtää, vaikka toki vertaistuki on tärkeää ja kavereitahan vertaisetkin usein ovat toisilleen. Jokainen on normaali omassa viitekehyksessään tai jotain. Itse yritän kuitenkin ponnistaa myös tämän kaventuneen sosiaalisen kuvion ulkopuolelle ja siksi lääkelistakin on suurempi kuin olisi muuten. Jatkuva pyrkimys kuntoutua kuitenkin vaatii kärsivällisyyttä ja on masentavan hidasta. Ja siinähän sitä alkaa olla oravanpyörässä kun sosiaaliset tilanteet ovat niitä jotka ahdistaa, mutta joihin on silti pyrittävä osallistumaan. Ja koska se minkä ennen koki helpoksi, kuten vaikka leffassa käynti, onkin vaikeaa niin se masentaa. Masennus taas tekee sosiaalisista tilanteista vaikeampia. Ei se nyt näin suoraviivaista ole mutta kuitenkin. Kiitos kuitenkin sulle paskat housussa. Se on tosiaan tilanteen laatu.
- paskathousussa
Täysin ymmärretävä tilanne, mutta erittäin moni meistä tyytyy elämässä yhteen tai muutamaan hyvään ystävään ilman stressiä siitä että olisi jonain päivänä se piirien sana sankari joka hurmaa jokaisen mennessään repliikeillään.
Itsekkin oli hyväksyttävä tilanne että 9v itsestäänolo teki minusta tylsän kun kiven ja nyt tyydyn muutamaan ystävään.- Tarvitsen tukea!
Kuulostaa minusta viisaalta. Kyllä mullekin riittää pari kolme hyvää kaveria. Kaipaan silti lähelleni ihmistä jonka kanssa jakaa arki. Olen siis ilmiselvästi myös yksinäinen. Enkä ole vielä luovuttanut opiskelujen suhteen, että löytyisi päiviin rytmi joka toisi lisää sisältöä elämään.
Kaikkea hyvää sulle! - paskathousussa
Lisättänee nyt vielä että tämä on vain oma tapani katsoa asiaa, toki jos olet määrätietoinen tulevaisuudestasi toki aina yritys kannattaa, mutta itse tullu siihen pisteeseen ettei rahalla ole enää mitään tarjottavaa eikä minun mieleni taivu kovin monimutkaisiin maailmaa tai edes omaa maailmaa mullistaviin tekoihin ^_^
- skitso1
ittellä on ollu ketipinori, risperidon ja olanzapin. (sivussa vaikka mitä ahdistukseen / masennukseen helpottavia) ja nyt vaihdettiin abilifyyn.. seuranaan sertralin.. ja nukkumiseen truxal. tuntuu että kaikki kaatuu ympäriltä, koska lääkevaihdos, ni vitusti ääniä ja harhoja.. etenkin vainoharhaisuutta. ei voi luottaa kenenkään, kaikki ajattelee pahaa musta/yrittää tuhota pienenkin mielenrauhani. sekä todenoloisia unia että on kokoajan sekasin että mikä on totta, ja mikä ei.. ittelläkin 2-3 luottoystävää joitten kanssa voi jutella kaikesta, loput 4 kaveria on tyyliin "lopeta lääkkeet, ei sua mikään vaivaa", ni sekin luo stressiä.. mutta... tähän lopuksi. Fake Smile ja "Hyvää päivää kaikille ja aurinkoista viikkoa :) "
- Tarvitsen tukea
Kiitos vastauksesta! Kuulostaa tosi rankalta. Mullakin oli vähän vastaava tilanne kun sycrest koetettiin vaihtaa abilyfyihin. Eihän se meinannut onnistua vaan myös mulla alkoi äänet palailla ja lopulta päädyttiin siihen että sekä abilyfy että sycrest jäivät täpöllä päälle. Onneksi n. vuotta myöhemmin pääsin sycrestistä onnistuneesti eroon ja nyt siis yllä kertomani lääkitys. Stemppiä sulle ja hyvää kevättä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi504157Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal673817- 703338
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963250Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no952243- 352158
- 242019
- 362009
- 381989
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231894