Törmäsin sellaiseen tietoon, että jotkut lentoyhtiöt vaativat tekemään lähtöselvityksen netissä eikä mitään muita vaihtoehtoja (esim. automaatteja) ole olemassa. Mitkä yhtiöt esimerkiksi ovat sellaisia? Harrastan kovasti omatoimimatkailua, mutta olen sen verran iäkäs ihminen, että tekninen varustukseni on hyvin puutteellinen enkä kykene hoitamaan lähtöselvitystä muuten kuin kentällä (ei ole älypuhelinta eikä edes printteriä). Joku esimerkki tuollaisesta lentoyhtiöstä olisi hauska tietää, jottei tulisi varanneeksi matkaa jollei sitten pääse lähtemäänkään.
lähtöselvitys vain netissä?
10
538
Vastaukset
- mummo lentoon
Suomesta tuskin lähtee sellaisia joilla tuo ei onnistu. Tosin saattaa kentällä maksaa 10-15€.
Jos netistä osaa ostaa liput, ja kysellä asiasta keskustelupalstoilla, tuskin tuon kanssa ongelmiin joutuu.- vanhus.
Olen vaari enkä mummo.
Osaan kyllä ostaa liput ja tehdä kaikenlaista muutakin, mutta eikö netin lähtöselvityksestä sitten pitäisi saada jotain dokumenttia käteen? Kun ei ole mitään vehjttä jolla saisin jotain printattua uloa (kuten sanoin), niin kuinka se sitten järjestyy? Jos järjestyy niin sitten tietysti olen väärässä, mutta sitähän minä tässä kyselen.
Minäkin luulen, ettei Suomessa operoi sellaisia yhtiöitä, mutta se tieto ei nyt riitä.
- Rynkky ainaskin
Eikös ainakin Ryanair ole sellainen?
Muilta saa yleensä kentän automaatista hoidettua tsekkauksen ja/tai boardingpassin tulostuksen.- hollantiin
KLM:llä olen aina tehnyt boardingpassin tulostuksen kentällä olevasta automaatista. Joskus kun yritin mennä tiputtamaan ruumaan menevät laukut tiskille/hihnalle, niin ohjasivat minut ekaksi tekemään sen boardingpassin tulostuksen ja sitten vaan jonon perään taas. Joka kerta kun reissaa niin näkee että jotkut tekevät saman virheen.
- muita?
Ryanairilla on joillakin kentillä automaatteja, muilla kentillä tulostaa tsekatuille boarding passin 15 eurolla. airBaltic veloittaa kympin lentokenttätsekkauksesta.
airBalticilla on jo mobiilitsekkaus, ryanairille tulossa muistaakseni joskus kesäkuussa. - ei vaikeaa
Lowcost Carriers on tyypillisesti näitä. Esimerkiksi Ryanair veloittaa sen 15e jos lähtöselvitys on jo tehty netissä, mutta boarding pass vain puuttuu. Jos et ole tehnyt lähtöselvitystäkään, pajahtaa 70 euron lisälasku. Per henkilö.
Mutta koko ajan siirtyvät yhä enemmän online-check-inniin kaikki yhtiöt. Samalla tyylillä kun nykyään ei tule enää lentolippuakaan, se koko juttu on sähköisenä heidän järjestelmässään. Nykyään on jo ihan tyypillistä mennä turvatarkastuksesta kännykkälipun kanssa, kaikilla isommilla perinteisillä lentoyhtiöillä on Mobile Boarding Pass-järjestelmät. Se ei ole välttämätön, vaatii älypuhelinta ja itse mieluusti tulostan boarding passin myös paperille, koska joskus lukulaitteet eivät saa luettua kännykän ruudulta koodikuvaa.
Yhtiöt siis mieluiten haluavat, että lähtöselvitys tehdään netissä (siinä on se etu matkustajalle, että saa itse valita paikkansa ja pääsee usein matkatovereiden läheisyyteen). Finnair avaa lähtöselvityksen 36h ennen lentoa, BA 24h. Sähköisissä varausjärjestelmissä täytetään myös valmiiksi API eli advance passenger information (joka menee tiettyjen maiden matkoissa viranomaisille), valitaan valikosta haluttu ateria ja maksetaan ylimääräiset matkalaukkukilot.
Kun tuon on tehnyt etukäteen, käytetään kentällä tiskiä, jossa lukee Baggage Drop, siinä asioiminen on huomattavasti nopeampaa. Jos menee käsimatkatavaroilla, voi mennä suoraan turvatarkastukseen. Osalla lentoyhtiöistä on enää ohjaus itsepalvelukioskeihin, eli se on vaihtoehto internetin kautta tapahtuvaan lähtöselvitykseen.
Finnairilla on aiheesta tosi helppotajuinen video: https://www.youtube.com/watch?v=MkCAGYyWdpo - 7+5
finnairilla boardari kannattaa tulostaa, jos lennolle on jatkolento. Itsellä on nyt muutaman kerran käynyt niin että ensimmäisellä lennolla mobiiliboardari on toiminut ok, jatkolennolle se ei enää auennut. Lähtöselvityksessä toki voidaan tulostaa uusi, ja koneeseen pääsee myös hekilökortilla, mutta joskus passintarkatuksessa ei-schengen alueelle on vaadittu myös boardari, ja toiselle puolelle pääsy on vaatinut pidempää selittelyä.
- PPSintonen
Minä en ymmärrä mitä iloa tämmösistä check in netissä ennakkoon oikein on. Jonot vaan siirtyvät baggage drop tiskeille, ei muuta. Laukkuja kun ei voi netin kautta lähettää ruumaan.
- 7+2
No ainakin pelkän käsimatkatavaran kanssa matkustavat voivat siirtyä suoraan turvatarkastuksen kautta portille. Tuossa jää yksi jonotusvaihe kokonaan pois.
Teoriassa myös yksittäisen asiakkaan palveluaika lyhenee, koska check-in on jo tehty.
Joillakin kentillä/yhtiöillä myös laukkujen taggaus tehdään itse, ja viedään laukku hihnalle.- 15+22
Tälläinen automaatti systeemi on Amsterdamin kentällä. Laukku laitetaan laitteeseen siään ja näppäillään tarvittavat koodit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254793Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa113459Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1283231Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss282686Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu822414Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181793Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91414Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1201283Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut101249Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41218