kertokaa minkälainen purkki on Avance24 purjehdusominaisuuksiltaan ja hinnaltaan?
minkälainen
avance24
41365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Avance 24 on loistava vene aloittelijalle. Purjehdusominaisuuksia voi luonnehtia yhdellä sanalla hyviksi. Vähäisempikin guru saa Avancen kulkemaan hyvin.
Avance 24 on melko kevyt, ja takilan koko on varsin sopiva veneen mittoihin ja painoon nähden. Vene kiihtyy nopeasti ja etenee hyvin kevyelläkin kelillä. Nopeudesta voi sanoa sen verran, että tyypillinen kryssivauhti on hieman viiden solmun yläpuolella, ja sivumyötäisessä runkonopeuden (n. 6 solmua) ylittäminen ei ole mitenkään harvinaista.
Avance on sikäli vakaa, että ihan ensimmäisessä puuskassa ei ole tarpeen reivata. Kaikkiaan veneen käytös on varsin ennalta arvattavaa, eikä yllätyksiä ole odotettavissa.
Sitten niitä negatiivisia asioita. Avance 24 on pieni vene, ja sisätilat eivät ole mitenkään ruhtinaalliset. Pienuudesta johtuu myös se, että aallokko-ominaisuudet eivät ole loistavat. Koneajo vastatuuleen on hidasta ja varsin epämiellyttävää.
Avancet maksavat tällä hetkellä kymppitonnista ylöspäin. Suosittelen sisädieselillä varustettua versiota, joka maksaa enemmän kuin tuon kymppitonnin.
Mielestäni Avance 24 on hyvä vene. Se tarjoaa hyvin vastinetta sijoitettuun rahamäärään nähden.
tuntuu kulkevan sun avance, onko lukemat lokin vai gepsin mukaan otettu?
Edellinen veneeni oli Avance 24, GPSllä mittailin silloin vauhteja. Omat mittaukseni tukevat Jukan arviota, 5-6 solmua yleinen vauhti ( iso genua), maksimit 7,47 !
Nykyinen veneeni on Avance 24.5 ja noissa luvuissa on liikuttu, maksimi 11,24, joskin se oli pelkällä isolla kahdella reivillä mukavan rivakassa syysmyötäisessä.
"Normaali" ennätys meilläkin 7,47, spinnu sivulla.