saako velalisella opiskelijalla olla 2000 euron auto?

Jos opiskelee ja on haltijana 2000 euron autossa niin voiko olla huoleti ettei UO lähde ulosmittaamaan? Velkaa on UO tällä hetkellä ainakin 12 000 euroa.
5146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei voi ottaa ellei ole keinotekoisesti siirretty toisen nimiin.
Olet vain haltija et omista silloin autoa

Äänestä

Monesti todettu että uo ei vie alle 3000e autoa ja ei vie vähän kallimpaakaan jos tarvitset sitä työn takia (vuorotyö) tai tarvitset sitä työn tekemiseen.

Äänestä

Eivät käytännössä nykyään muutaman tonnin kotterot paljon uuoota kiinnosta, ja syy on aivan selkeä. Realisoinnin jälkeen ei kulujen jälkeen jää mitään jaettavaa. Hypoteettinen tilanne voisi olla sellainen, että 4000€ autosta saisi huutokaupalla esim, 2000€, ja tämä 2000€ riittäisi kuittaamaan ulosotossa olevan velan kokonaisuudessaan, siis kuluineen päivineen, mutta näissäkin pystyy neuvottelemaan tilanteen mukaan kunhan käyttäytyy itse reilusti ja asiallisesti. Tosiasia on kuitenkin se, että on hyvin harvinaista että yhdelläkään jonka velat menevät ulosottoon, olisi kymppitonnien autoa maksettuna omissa nimissään. Nämä on jo hyvissä ajoin myyty ja rahat jemmattu tai käytetty muuhun, koska ei se ulosotto kellekään yllätyksenä tule, se on varmaa se.

Äänestä
  • Käytännössä muuten vouti vie kaiken, mihin käsiksi pääsee (myös sen "muutaman tonnin kotteron"), siitäkin huolimatta, että palkastasi ulosmitataan kuukausittain 550-800e/kk. Pienellä paikkakunnalla vielä herkemmin, kun täytyy halpa kulkupeli hoitaa ns. hyvävelisopimuksella saman hirviporukan kaverille. Siinä ei paljon enää katsella toiimituksen kannattavuutta velallisen ja velkojan näkökulmasta, vaikka itse velan hoitoon jäävä osuus=hyttysen kusi Jäämeressä. Pääasia on, että UO-heppu saa provikan ja metsästyskaveri kohtuu hyvän kulkupelin persiinsä alle....

    Äänestä

Sehän tässä on että opiskelen enkä käy töissä. Olen lukenut tuosta kolmen tonnin rajasta, mutta se on ollut useimmiten työssäkäyvillä näissä lukemissani jutuissa. Ovat siis perustelleet tarvitsevansa autoa työssä käymiseen. Koulumatka on noin 4km yhteen suuntaan ja kyllä bussillakin pääsisi tai pyörällä.

Auto olisi vanhempien omistama ja minä olisin haltija niin että minun nimissä olisi liikennevakuutus eli vuoti voi katsoa että yritän kiertää ulosottoa. Voisinkohan ihan huoleti esim. kolmen tonnin auton omistaa opiskelijana jos kuitenkaan mitään kovin perusteltavaa tarvetta ei ole (UO mielestä). Velkaa on se 12 000 euroa ulosottoon asti menneenä ja loput ehkä noin 10 000 - 18 000 eri perintätoimistoissa. Olisi varmaan parasta kysyä suoraan sieltä ulosotossa. Toivottavasti eivät ala luulemaan että olen lotossa voittanut kun kolmen tonnin autoa ostamassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Neuovoa kaivataan kirjoitti:

Jos opiskelee ja on haltijana 2000 euron autossa niin voiko olla huoleti ettei UO lähde ulosmittaamaan? Velkaa on UO tällä hetkellä ainakin 12 000 euroa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu