Veikkausta kehiin. Tuleeko 5 kuukausi putkeen kun stadin homeläävien hinnat laskee?
Seuraava julkistus:
28.3.2014
Ps. HS uutisoi tänään, että työttömyys raketoi Stadissa.
Seuraava julkistus:
28.3.2014
Ps. HS uutisoi tänään, että työttömyys raketoi Stadissa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kyykkää siis ihan huolella. No, Espoon luvut antoivat tästä jo hyvää esimakua.
Tarkoitat varmaan pakettipeltojen lättänöitä ja niiden home- ja energiaongelmia. Niiden kunto- ja energiatodistuksen maksaa myyjä! Ja on vastuussa myymästään vielä vuosien jälkeenkin. Lisäksi mahdolliset korvaukset terveyshatoista ratkotaan käräjäoikeudessa.
Minun nähdäkseni Stadissa miinukselle edelliseen kuukauteen verrattuna menivät loka- ja joulukuu, kun taas tammikuu oli jo plussalla ja enemmän kuin esimerkiksi vuoden 2013 tammikuu.
Vuoden takaiseen verrattuna miinukselle mentiin viimeksi huhtikuussa 2012, -0, 2%. Viimeinen eli tammikuun 2014 +3, 7% on viime vuosien keskimääräisellä tasolla ja paras tammikuu kolmeen vuoteen (2012 +2, 5, 2013 +2, 7%).
Stadin osakkeiden hinnat on laskeneet loka - tammikuu jokaisena kuukautena. TIlastokeskuskuksen data vaan nenän eteen.
Tilastokeskus.
LOKAKUU
Osakeasuntojen hinnat laskivat hieman lokakuussa
Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen kerros- ja rivitaloasuntojen hinnat laskivat lokakuussa koko maassa 0,4 prosenttia edelliseen kuukauteen verrattuna. Pääkaupunkiseudulla hinnat laskivat 1,2 prosenttia
MARRASKUU
Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen kerros- ja rivitaloasuntojen hinnat koko maassa pysyivät ennallaan lokakuusta marraskuuhun. Pääkaupunkiseudulla hinnat laskivat 0,4 prosenttia
JOULUKUU
Osakeasuntojen hinnat laskivat joulukuussa
Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen kerros- ja rivitaloasuntojen hinnat koko maassa laskivat 1,3 prosenttia marraskuusta joulukuuhun. Pääkaupunkiseudulla hinnat laskivat 1,0 prosenttia
TAMMIKUU
Osakeasuntojen hinnat laskivat hieman tammikuussa
Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen kerros- ja rivitaloasuntojen hinnat koko maassa laskivat 0,5 prosenttia joulukuusta tammikuuhun. Pääkaupunkiseudulla ja muualla Suomessa hinnat laskivat 0,5 prosenttia.
JA NYT ODOTELLAAN HELMIKUUN TULOKSIA.
Vauhtia peliin antaa työttömyys. hahahahahaha.
HS: Korkeasti koulutettujen työttömyys on kasvanut hurjasti etenkin pääkaupunkiseudulla. Korkeakoulutuksen suorittaneiden pitkäaikaistyöttömien määrä kasvoi tammikuussa vuoden takaisesta jopa 58 prosenttia.
Kuukausitasolla hinnat laskevat syksyllä ja talvella. Järkevämpää on verrata vuoden takaiseen.
Tänään se tulee!
-0,6 helsinki ?
jep jep...
se 0,6 prosenttia tarkottanee 300000€ asunnossa
1800€ katoaa arvosta.
ihan vertailun vuoksi.... se pihassa ruostuva auto pudottaa todennäköisesti hintaansa tuplat enemmän.
etä tuskin tuo nyt ketää kiinnostaa oikeasti. paitsi niitä jotka asuu vuokralla.
Sieltä se tuli. 300 000 kerrostalokämppä Helsingissä nousi kuukaudessa 2100 euroa.
Vuokraan meni tonni ja tuplasti vuokran määrän karkasi vielä hinta. VAIN YHDESSÄ KUUKAUDESSA :(
Tyffe-einarin kourassa lojuu mustapekka.
Ostovoiman leikkaukset nyt ja jatkossa tarkoittaa, että asunnonostot laitetaan nyt jäihin, ja katsotaan, paljonko lähivuosina hallitus kurjistaa lapsiperheitä. Siinäpä se 300 kiloeuron talo seisoo myyjällä, kun ostajat ei osta mitään. Jatkossa säästetään jo leipäostoksista.
Talon arvo määritellään vasta kaupan tapahduttua, ei tilastoilla. Tilasto kun kertoo vain myytyjen asuntojen keskihintakehityksen. Siihen vaikuttaa erittäin paljon se, jos myynti on painottunut halvempiin tai kalliimpiin asuntoihin. Käytetyn asunnon hinta ei ole mikään apteekin hinta. Myyjä saa pyytää vaikka miljoona euroa neliöltä, mutta on eri asia, kuka niitä ostaa.