Vaiettu menneisyys

Voikukkatyttö

Hei!

Minulla on taustalla vaikea menneisyys, josta en ole oikeastaan puhunut kellekään. Nyt mietin, että hääjuhlissa asia tulee väkisin mieleen, kun osa suvustani kutsutaan paikalle ja he tietävät taustani. Minua ahdistaa tämä, koska pelkään että ihmiset tuomitsevat minut ja eräät asiat menneisyydessäni nousevat esille tavalla tai toisella hääjuhlissa. Ajatus on todella ahdistava, koska en halua puhua noista asioita, mutta silti ne ovat läsnä juhlissani. Pelkään, että rakentamani uusi elämä sortuu, koska vanhat asiat nostetaan taas esille. Miten siis sovittaa yhteen uusi mukava elämä ja menneisyyden haamut häissä? Muilla kokemuksia asiasta?

2

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+2

      Voisitko määritellä, mitä ovat nämä asiat jotka voisivat nousta esille häissäsi? (Vähän vaikea lähteä arvaamaan..)
      Ja miksi luulet, että sukulaiset ottavat asian esille?

      Jos sukulaiset alkavat esim. pitämään puhetta, jossa käsitellään sitä, että morsian myi itseään, kärähti ratista, istui vankilassa tms., niin kannattaako sellaisia ihmisiä kutsua?? Minun on siis vaikea kuvitella, että mitä sellaista kauheaa menneisyyden mörköä nostettaisiin toisen häissä esille. Että kuka läheinen niin tekisi.

      Tietääkö sulho näistä asioista? Jos tietää, miten niiden esilletulo sorruttaisi elämänne? Jos ei taas ei tiedä.....

      Jos et ole itse käsitellyt asioita (puhunut kenellekään, päässyt yli, sovittanut, hyväksynyt), kannattaisi tehdä se ennen häitä. Kyllä ne tulevat elämässä esille tavalla toisella.

      Vieraita voi tietysti "rajoittaa" monin tavoin. Ensinnäkään ei kutsu ongelmatapauksia. Paikan ja ohjelman järjestelyn voi tehdä niin, että riitapukarit ovat tarpeeksi kaukana toisistaan, tai ylimääräisten puheille ei ole aikaa eikä paikkaa, kaaso/bm/joku toimii järkkärinä. Jos ongelmana on vaikka alkoholismi, alkoholia ei tarjoilla tai sitten sitä tarjoillaan vasta juhlien "kakkososassa", jonne kaikkia ei ole kutsuttu.

    • Vaikea valinta

      Miksi pitää häät? Jatkuva pelossa eläminenkään ei ole hyvä vaihtoehto.
      Jos et sovi miehellesi niin paras todeta se nyt ja etsiä seuraa joka on oman kaltaista.
      Tai sitten hyväksyt että itsekään et haluaisi kuulla miehesi entisestä elämästä vaan haluat elää hänen kanssaan tätä päivää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      370
      3184
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1516
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1312
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1311
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1305
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1255
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1155
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1062
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      25
      960
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe