Kuinkahan iso remontti mahtaa olla vuodon tukkiminen kuumavesiboilerista. Viime aikoina alkanut tiputtamaan vettä n. 5L päivässä. Vuotokohta näkyy kuvassa punaisen nuolen kohdalla. Siinä on joku venttiili, kun sitä painaa niin vettä ruikkasee oikein kunnolla. Mutta se siis vuotaa jatkuvasti. Kyseisessä tapissa oli musta kytkin ja se jäi käteen kun väänsin sitä. Oli aivan haurastunut vanhuuttaan. Nyt siinä on siis vain se messinkinen tappi. Mikäs tarkoitus tällä yleensä on? Joku paineen tarkastusventtiili, vai?
http://kuvaton.com/k/ylOs.jpg
http://kuvaton.com/k/ylOs.jpg
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eihhh.... Se on varoventtiili, eli ylipaineventtiili jonka PITÄÄ "vuotaa". Tosin ei viittä litraa päivässä. Se miten viallinen varoventtiili korjataan, ei ole vuodon tukkiminen, vaan varoventtiilin vaihtaminen uuteen. Varoventtiiliä ei saa missään nimessä mennä tukkimaan. Veden tilavuus kasvaa lämmetessään ja samalla paine kasvaa, jolloin ylimääräisen veden ja paineen on päästävä purkautumaan varaajasta pois, muuten varaaja räjähtää. Sitä varten on varoventtiili.
Osa mikä jäi käteen, oli varoventtiilin tarkastusvipu, jolla voi ja pitäisi aika ajoin kokeilla, että venttiili toimii.
Mielestäni tuo ei kyllä ole se varsinainen varoventtiili josta puhuit. Tämä tulee kylmävesipuolelle ja tihkuttaa siis kylmää vettä. Ja tuota kun painaa ihan kevyesti, mistä suunnasta tahansa niin se pärskäyttää kylmää vettä. Sen varsinaisen varoventtiilin olen jo tsekannut, ja avannutkin. Siinä oli sellainen julmetun paksu jousi, kuin auton venttiilijousi. Siitä ei tihku vettä yhtään.
Miten tuo vuotava venttiili yleensä avataan kun näyttää että se on yhtä pötköä koko liitoksen kanssa? Ja mikä sen tarkoitus yleensä on? Yritin googlata tietoa ja joku tiesi kertoa että se on sitä varten jos vesijohtoputkistoon yhtäkkiä tulee ylipainetta niin se päästää liiat paineet pois ettei putket hajoa?
Se on sulkuventtiili, jonka kara vuotaa. Korjaamaan sitä ei oikein pysty, vaan pitää vaihtaa koko syöttösekoitusventtiili.
Jep, taidat olla oikeassa. Kun väänsin tongilla tuota venttiiliä niin hanasta ei tullut enää vettä, eli sulkuventtiili se taitaa tosiaan olla. Eli täytynee vaihtaa koko helahoito.. :(
Tuolta halvalla :D
http://www.taloon.com/syottosekoitusventtiili-oras-dn20-18-420018/LVI-4012520/dp?gclid=CIzc0dOarr0CFaPFcgodE5AAwA
Halvemmalla pääset tosiaan kun pelkkä syöttösekotusventtiilin sulku vuotaa joka varsin yleistä. Tätä kyseistä sulkua ei pidä laittaa kiinni koska se alkaa vuotaa kun eka kerran 10 vuoteen menee sitä kääntämään. Turha siulku kaikin puolin
En tiedä liittyykö mitenkään asiaan mutta jokin aika sitten vaihdettiin uusi vesimittari, kunnan toimesta Tämän jälkeen alkoi tuo sulkuhana vuotaa. Putkistossa tuntuu olevan joskus painetta liiaksikin. Kun aamulla avaa hanan keittääkseen kahvia niin vesi saattaa suorastaan ryöpytä hanasta. Mitä lie tehneet kunnan vesimiehet. Kovasti ovat uusineet viemäriputkia viime aikoina. Voi olla osasyynä tuohon vuotavaan hanaankin.
Noh, ei tuota itse uskalla alkaa vaihtamaan, eikä käsittääkseni saakaan. Jos tulee vahinko niin ei taida vakuutuskaan korvata. Pitänee soittaa putkimies paikalle.
Sen saa vaihtaa itse, mutta jos on epävarma, putkimies paikalle. Vakuutusyhtiötä kiinnostaa ensisijaisesti se onko putkityöt tehty hyvää asennustapaa noudattaen, ei se kuka asennuksen on tehnyt.
Entä jos vahinko sattuu asennuksen aikana?
Eipä kait tuossa asennuksen aikana voi mitään pahempaa tapahtua. Jokainen varmaan tajuaa sulkea päähanan ennenkuin alkaa letkuja irrottelemaan. Ja katkaista sähköt boilerista. Toivottavasti ainakin..
Mutta joskus vuosia myöhemmin, jos sattuu joku liitos pettämään, ja tulee vesivahinko, niin kyselläänkö asentajan perään?
Niin, pääsulku kiinni ja venttiili irti, jonka jälkeen onkin 300l vettä lattialla.
Kyllähän niitä välillä silti sattuu ammattimiehillekin. Ja vastuuvakuutus korvaa sen, mutta miten on kotivakuutuksen laita? Enkä nyt takoita juuri tätä hommaa, vaan ihan yleisesti. Jos vaihdat vaikka hanaa ja sulku menee poikki, niin korvaako joku?
Kyllä me kysellään aina välillä.
Homma hoidettu. Eli kuten todettua piti koko syöttösekoitusventtiili vaihtaa uuteen. Jos olisikin vain varoventtiili vuotanut niin homma olisi ollut paljon yksinkertaisempi. Nyt tuli aika kallis lasku, kun ei tuota pelkkää sulkuventtiiliä voi vaihtaa. Pitää vaihtaa koko helahoito. Siinä se nyt komeilee.
http://kuvaton.com/k/ylSi.jpg
Eli tuota mustaa hanaa ei kannata turhaan käännellä, jos ei ole pakottavaa tarvetta.
Ihan mielenkiinnosta, paljonko lasku oli?