Omapäisen kissan pesu ja harjaus

twiikeri1

Meille tuli 6kk sitten pitkäkarvainen 7v tyttökissa. Muuten on tosi kiltti ja tottelee, mutta turkin kans on tosi omapäinen. Miten kissan sais antamaan harjata 'räpsimättä' ja pesemään. Turkki takkuuntuu jos ei pääse harjaamaan.

4

1583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aika

      Ihme juttu, kun ei harjaus miellytä! Onko teillä millainen harja? ettei pistä tai mitään? Jos kissalla on kuivahko/ärtynyt iho, niin harjaus voi satuttaa sitä. Myös jos harjaat välillä liian lujaa tai vetäiset harjasta liian rajusti, niin sillä on voinut tulla siitä traumat ja sen takia on raivona harjaa pitelevälle ihmiselle. Pesussa kissa saakin olla mielestäni jo omapäinen, sillä se pelkää vettä ja yrittää suojella itseään. Jos et käytä hoitoainetta, niin kannattaa alkaa käyttämään, jos kissoille ei löydy, niin koirille suunnattua löytyy, mikä sopii kissoillekkin oikein hyvin.

      Muuten en kyllä oikein osaa sanoa mitään neuvoa, sillä kaikki kissat eivät edes koko ikänsä aikana totu siihen jos sitä vaikkapa paijaa tietyistä kohtaa, vaan on heti käymässä koskemisesta. Kannattaa palkita kissaa harjauksen yhteydessä ja harjata vain silloin, kun se tuntee itsensä turvalliseksi, esim makoilee omalla pedillään ja on puoliunessa.

    • karvainen kaveri

      Minulla kanssa kissoja jotka eivät siedä harjausta. Jo pentuna yritin totutella ja on ollut pehmeää tiheätä harjaa ja kovaa karstaa ja muovista hierontaharjasta mutta kun ei niin ei. Eivät kyllä ole pitkäkarvaisia muutenkaan. Kaipa se vaan tuntuu omituiselta, yleensä kääntävät pään jotta näkisivät mikä ihmeen ufo siellä selässä liikkuu ja lähtevät parin vedon jälkeen pois. Saattavat "hyökätä" myös harjan kimppuun.

      Päädyin sellaiseen pieneen karstaharjaan jossa on myös pehmeitä harjaksia ja karstaharjojen päässä sellaiset muoviset piikit kuten ihmistenkin harjoissa. Kissat on ilmeisesti vaan todella tuntoherkkiä. Harjailen aina muutamia vetoja vaan kerralla että ylimääräinen karva lähtee ja kasvattelen kissanruohoa jotta ne karvat poistuisi elimistöstä paremmin.

      http://www.mustijamirri.fi/tuote/buster--karsta-muovipiikit-ja-nailonharjas/023719/

      Eikai tuossa voi kuin kehua ja tarjoilla herkkua tai yrittää luoda jokin positiivinen mielleyhtymä kissalle harjaamisesta? En itsekään tiedä miten onnistuisi... peseminen on meillä kanssa pakkopullaa. Leikkaan kynnet yleensä ennen vaikka eivät nuo tahallaan raavi mutta yrittävät pakoon... onneksi kissaa ei tartte juuri pestä.

    • pesukissa

      Omat (jo edesmenneet) kissani tykkäsivät harjauksesta, joten en voi vinkkailla mitään kokemuksesta, mutta olis varmaan auttavin tekijä jos saisit selville miksi kissa ei tykkää harjauksesta. Johtuuko ärtymys ihan oikeasta kivusta/ärsytyksestä jos kovin herkkäihoinen vai eikö muuten vaan miellytä/kissalla huonoja huonoja kokemuksia liian kovasta harjauksesta jne..

      En tiedä auttaako, mutta tässä oma metodi jolla totutin omat kissat pesuun:

      - kylppärin lattialle kissan alle isohko froteepyyhe kaksinkertaseksi taiteltuna
      (jotta kissa ei liukastelis niin pahasti tassuillaan)
      - alan ensin kammata/silittää kissaa kammalla (pieni, tiheä ihmisten kampa)
      - kylppäriin oon laittanu valmiiksi johonki pikku kippoon vettä, alan kastella kampaa siinä ja jatkan kissa kampailua kostealla kammalla
      - joissain vaiheessa heivaan kamman pois ja otan vettä kiposta kämmenellä ja jatkan kissan "vesisilittelyä" (myös jaloille) kunnes kissa on kokonaan märkä

      ekoilla kerroilla ei kannata käyttää pesuainetta, jos kissa on pahasti pesukammoinen niin tässä oli sille varmaan jo tarpeeksi stressiä näin alkuun ja kissan voi kuivata ja päästää pakoon... :)

      Myöhemmillä pesukerroilla kissan kiusaamista voi jatkaa hieromalla kissashampoota kissaan kun se on jo märkä. Käytän pesuaineen huuhteluun pientä käsisuihkua mahdollisimman pienellä teholla.

      Harjaamiseen totuttelua vois kai myös kokeilla pienellä kammalla jolla aluksi vain silität kissaa upottamatta piikkejä kissan karvoihin.

      • aloittajalta

        Kiitos kaikille vinkeistä! Pitää kokeilla pehmeämpää harjaa ja veteen totuttamista. Sen olen kans huomannut, että kissa antaa enemmän harjata, jos se on rento tai unelias, muuten se menee heti leikiksi ja harjan räpsimiseksi. Käy kyllä kateeksi kun kaverin kissa tulee vaikka saunaan ja suihkuun mukaan, kun tykkää pesemisestä niin kovasti. :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      90
      4049
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      26
      2238
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2110
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      99
      1860
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      386
      1681
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      139
      1285
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      97
      1227
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1035
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      956
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      78
      815
    Aihe