Millä puurolla olisi hyvä aloittaa tuo maistelu? Kannattaako ostaa jotain vauvojen valmispuuroja vai ihan tavallista hiutaleita joista puuron tekee? Jos puuron tekee itse, niin tehdäänkö se korvikkeeseen vai veteen? Meillä vauva siis korviketta juo.
Kotoa löytyisi Nallen neljänviljan täysjyvähiutaleita, mutta voiko sellaisella vielä aloittaa?
Ikää vauvalla siis 5kk. Neuvola oli eilen, mutta enpäs muistanut asiasta siellä kysellä.. Muutamia viikkoja ollaan kiinteitä maisteltu.
Mitä puuroa vauvalle?
7
9763
Vastaukset
- Puurotytönäiti
Puuron voi tehdä korvikkeeseen tai maitoon. Itse olen käyttänyt korviketta. Ihan kaurahiutaleita voi käyttää, en itse antaisi vielä neljän viljan puuroa noin pienelle jos ei tiedä mitkä viljat sopivat. Olen käyttänyt myös puurojauheita (lapsille tarkoitettuja), mutta meillä tykätään enemmän perinteisestä puurosta. Riisi-ja mannapuuroa olen ostanut valmiina jauhoina. Puuron sekaan olen vähän laittanut marjoja, banaania tai sosetta.
- Puurotytönäiti
Jatkan vielä; luin väärin, olitkin kirjoittanut täysijyväpuurosta, et neljän viljan. Mutta täysijyvää suositellaan hiukan vanhempana 8-10kk vanhana. Kaurapuurolla on hyvä aloittaa
- Shshj
Kyllä siinä luki "neljänviljan täysjyvähiutaleita", ihan oikein luit. :)
- Shshj
Kotimaiset viljat kannattaa lisätä vauvan ruokavalioon yksi kerrallaan. Aakkosjärjestys on hyvä, eli kaura, ohra, ruis ja viimeisenä vehnä. Tavallisia hiutaleita voi käyttää. Niitä voi surauttaa monitoimikoneella tms. vähän pienemmiksi, jos epäilee ettei vauvalle möykkyinen puuro kelpaa. Meillä ei pienitty hiutaleita mitenkään, kun lapsi söi muutenkin sormin eikä soseita.
- puuromassu
Kiitokset vastauksista! :)
Ehkä me sitten huomenna käydään hakemassa kaurahiutaleita ja kokeillaan, että miten maistuu. Onkohan merkillä väliä? Eikös niitä ole esim. Eloveenaa, Myllyn parasta jne.. - Zadita
Riisillä on hyvä aloittaa, kun ei tartte miettiä gluteeniongelmia. Me ollaan ostettu lastenruokahyllyn riisipuurojauhetta, jota voi tehdä joko veteen tai äidinmaitoon / korvikkeeseen. Vasta myöhemmin on otettu gluteenipitoisia viljoja, maissiakin ennen niitä.
- ...
Itse en ole antanut lainkaan viljaa lapselle, kun en syö sitä itsekään. Vilja on ravintoköyhää kuituruokaa ja lapsen ruoka kuuluu olla runsasravinteista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html394208Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2424022Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1353138Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat163031Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis653004Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos732726Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien982463Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1202085- 452015
- 241780