Millä puurolla olisi hyvä aloittaa tuo maistelu? Kannattaako ostaa jotain vauvojen valmispuuroja vai ihan tavallista hiutaleita joista puuron tekee? Jos puuron tekee itse, niin tehdäänkö se korvikkeeseen vai veteen? Meillä vauva siis korviketta juo.
Kotoa löytyisi Nallen neljänviljan täysjyvähiutaleita, mutta voiko sellaisella vielä aloittaa?
Ikää vauvalla siis 5kk. Neuvola oli eilen, mutta enpäs muistanut asiasta siellä kysellä.. Muutamia viikkoja ollaan kiinteitä maisteltu.
Mitä puuroa vauvalle?
7
9558
Vastaukset
- Puurotytönäiti
Puuron voi tehdä korvikkeeseen tai maitoon. Itse olen käyttänyt korviketta. Ihan kaurahiutaleita voi käyttää, en itse antaisi vielä neljän viljan puuroa noin pienelle jos ei tiedä mitkä viljat sopivat. Olen käyttänyt myös puurojauheita (lapsille tarkoitettuja), mutta meillä tykätään enemmän perinteisestä puurosta. Riisi-ja mannapuuroa olen ostanut valmiina jauhoina. Puuron sekaan olen vähän laittanut marjoja, banaania tai sosetta.
- Puurotytönäiti
Jatkan vielä; luin väärin, olitkin kirjoittanut täysijyväpuurosta, et neljän viljan. Mutta täysijyvää suositellaan hiukan vanhempana 8-10kk vanhana. Kaurapuurolla on hyvä aloittaa
- Shshj
Kyllä siinä luki "neljänviljan täysjyvähiutaleita", ihan oikein luit. :)
- Shshj
Kotimaiset viljat kannattaa lisätä vauvan ruokavalioon yksi kerrallaan. Aakkosjärjestys on hyvä, eli kaura, ohra, ruis ja viimeisenä vehnä. Tavallisia hiutaleita voi käyttää. Niitä voi surauttaa monitoimikoneella tms. vähän pienemmiksi, jos epäilee ettei vauvalle möykkyinen puuro kelpaa. Meillä ei pienitty hiutaleita mitenkään, kun lapsi söi muutenkin sormin eikä soseita.
- puuromassu
Kiitokset vastauksista! :)
Ehkä me sitten huomenna käydään hakemassa kaurahiutaleita ja kokeillaan, että miten maistuu. Onkohan merkillä väliä? Eikös niitä ole esim. Eloveenaa, Myllyn parasta jne.. - Zadita
Riisillä on hyvä aloittaa, kun ei tartte miettiä gluteeniongelmia. Me ollaan ostettu lastenruokahyllyn riisipuurojauhetta, jota voi tehdä joko veteen tai äidinmaitoon / korvikkeeseen. Vasta myöhemmin on otettu gluteenipitoisia viljoja, maissiakin ennen niitä.
- ...
Itse en ole antanut lainkaan viljaa lapselle, kun en syö sitä itsekään. Vilja on ravintoköyhää kuituruokaa ja lapsen ruoka kuuluu olla runsasravinteista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2335830Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.394668KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104266Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123021Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1192977Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,742452Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1212406Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1901669- 461639
Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna
Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:231296