Pudotus edessä Stadissakin

Uutisissa kerrottiin Rooman olevan lähes konkassa. Pormestari sanoi kaupungin palkkalistoilla olevan 64000 työntekijää ja se on hänen mukaansa aivan liikaa. Kaupungin asukasluku on 2,7 miljoonaa.

Helsingillä on 39000 työntekijää ja asukkaita vain reilu 600 000.

Jotain alkaa varmasti tapahtua Helsingissä. Se jotain ei ole asuntojen hinnannousu.
6104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Roomassa yhteiset rahat hukkuu parempiin taskuihin, hommat jää tekemättä.

Äänestä
  • Aloittaja on siinä oikeasssa, että asuntojen hintojen nousu ei ala nyt Helsingissä. Ei tietenkään ala, sillä sehän on ollut koko ajan käynnissä :)

    Äänestä

En olisi huolissani työntekijöiden määrästä. Siinä joukossa sentään on enimmäkseen hyödyllisiä ihmisiä kuten opettajia, sairaanhoitajia tai lakaisukoneen kuljettajia.

Helsingin ongelma on se, että kaupungissa on valtava määrä ihmisiä, jotka eivät tee mitään. Nämä täytyy elättää kaupungin rahoilla ja majoittaa kaupungin asuntoihin. Ja tämän joutoväen määrä lisääntyy kaiken aikaa. Olosuhteet muuttuvat sietämättömiksi itse elämänsä kustantaville, kunnon väki kaikkoaa kaupungista ja slummi valtaa alaa.

Äänestä
  • Taidat itse olla kaupungin hommissa löhömässä. Niille sossuasiakkaille ei tarvitse sentään läheskään niin paljon maksaa kuin mitä näille kaupungin palkkalistoilla löhöville. Kaupungin hommiin ne mamutkin paljolti hakeutuu jos ylipäätänsä mihinkään..

    Äänestä

  • kaupuntilla ollaaan kirjoitti:

    Taidat itse olla kaupungin hommissa löhömässä. Niille sossuasiakkaille ei tarvitse sentään läheskään niin paljon maksaa kuin mitä näille kaupungin palkkalistoilla löhöville. Kaupungin hommiin ne mamutkin paljolti hakeutuu jos ylipäätänsä mihinkään..

    Joo jotain perää varmaan tuossakin.
    Koska ilmaiseksi-asuja joutuu pakkotöihin?
    Koska ilmaiseksi-asujalle osoitetaan ilmainen asunto pakkotyöllä Äetsästä?

    On selvä, että kasvukeskuksissa näitä veteliä ei tarvita.

    Vasemmistovässykät lähti Hallituksesta, olisivat samalla lähteneet Helsingistä ja vieneet kaljaa auringonnousuun kiskovat kannattajansa.

    Äänestä

Helsinki hukkuu mamuihin, narkkareihin ja työttömiin. Johan kantakaupunki on yksi iso slummi. Työttömyys kasvaa koko ajan.

Asuntojen hinnat laskeneet jo 5 kuukautta putkella. Vasta alkua..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


whoknowswins kirjoitti:

Uutisissa kerrottiin Rooman olevan lähes konkassa. Pormestari sanoi kaupungin palkkalistoilla olevan 64000 työntekijää ja se on hänen mukaansa aivan liikaa. Kaupungin asukasluku on 2,7 miljoonaa.

Helsingillä on 39000 työntekijää ja asukkaita vain reilu 600 000.

Jotain alkaa varmasti tapahtua Helsingissä. Se jotain ei ole asuntojen hinnannousu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu