Lasteni valpas (joutilas) äiti osasi jo laskea paljonko leikkaus koskee lastemme kohdalla. Hänen mukaansa käräjätuomarin ynnäilemät elinkustannukset edellyttävät, että minä maksan lapsilisien leikkauksen korottamalla elatusmaksujani. Nauroin räkäsesti.
Mutta tilanne on tosiaan hieman outo; lasteni elinkustannuksiin on laskettu sisään lapsilisät. Tulee mieleen kaksi skenaariota:
1) Ex ja muut työttömät/ pienituloiset lähivanhemmat haastavat elatusvelvolliset oikeuteen, jos lastenvalvojan luona ei saada uutta sopimusta aikaan. Tai jos etä ei edes suostu lastenvalvojan luokse vanhat nöyryytykset mielessään.
Exälläni on ainakin aikaa käräjille ja vaikka tarvittaessa hoviin. Valtio maksaa hänen oikeudenkäyntikulunsa. Minä maksan luultavasti omat kuluni, vaikka voittaisin oikeudessa 10-0. Puhutaan tonneista.
2) Ensi vuoden elatusavun indeksikorotus on aivan jumalattoman suuri ja sillä sitten kompensoidaan lapsilisien leikkaus.
Lapsilisiä leikataan, mikä on vaikutus?
7
297
Vastaukset
- Kutonen mullakin
Lastenvalvojan luona elarit lasketaan aina yläkanttiin. Ja jos olet oikeutettu luonapitovähennykseen, niin saat itse selvittää asian. Lastenvalvoja ei sitä kerro sinulle. Tuomari määrää yleensä inhimillisemmät elarit ja voi jopa pitää puoliasi.
Tuossa on se hauska juttu, että pienituloinen lähi voi haastaa sinut vaikka joka toinen vuosi oikeuteen. Muutaman tonnin asianajajakulut on menoerä, joka on sinulle sellainen pelote, että kannattaa maksaa vähän ylimääräistä ja tyytyä lastenvalvojan laskelmiin. - Rulla76
2) eli indeksikorotus on ensi vuonna normaalia isompi, se on selvä.
- Runtosmäki
"Elatusapusopimuksen muuttaminen on perusteltua, jos laskelman lopputuloksena saatava elatusavun määrä poikkeaa aikaisemmin vahvistetusta elatusavun määrästä vähintään 15 %." Käytännössä tuo ehto ei täyty kellään, jos perusteena on tiedossa oleva lapsilisien leikkaus.
Exälläsi täytyy siis olla muitakin perusteita, jos alkaa vaatia muutosta elatusapuun. Kyllä hätä keinot keksii, mutta en ala jakamaan tällä foorumilla hyviä neuvoja exällesi tai muillekaan.- Isä.
Meinasin myös vastata, ettei muutaman euron muutokset tuloissa tai menoissa ole riittävä peruste maksujen tarkistamiselle.
- mek
Ex voi kompensoida sen lapsilisä vahennyksen sillä että menisi töihin ja tekisi itse rahaa niin pääsee paljon helpommalla ja tuoolaiset pienet vähennykset eivät tunnu missään kun on kunnolliset tulot töistä ja se siitä. Isänä lapsilisant loppunut jo parivuotta sitten enkä ole huomannut mitään muutosta kun en niitä ole koskaan tililleni saanut ja se siitä.
- ihan itte
jättäis ne kaljat,tupakat.leggingssit ja akkainlehdet ja seiskat sun muut ostamatta niin säästäis sen muutaman kympin...ihan itte
- tarveharkinta!
Miksi ihmeessä lapsilisäsäästöjä ei oteta niiltä rikkailta perheiltä, jotka aivan hyvin tulevat toimeen ilman lapsilisiä? Jos se raha menee säästöön tai tuhlataan ylellisyyksiin, sitä ei tarvita. Lapsilisät avuksi vain apua tarvitseville, niin tulee isot säästöt, eikä kukaan kärsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1478120KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237151Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521423311Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092824Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442358- 1261936
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261576Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457