find my mobile palvelu

Miten kyseisen toiminnon lataaminen ja käyttöönotto onnistuu noin yksinkertaisesti selitettynä?
17650
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat
  • Latasin tuon kyseisen toiminnon minkä vapunen tuohon linkkasi Myös. Miten se käytännössä toimii jos puhelimeni katoaa?

    Äänestä

Eli jos se on otettu käyttöön puhelimessa niin puhelimen voi etäpaikantaa, lukita, tyhjentää täältä: https://www.google.com/android/devicemanager

Eli tuonne kirjaudutaan samalla Google tunnuksella kuin kännykkään. Voit testata tuota esimerkiksi laittamalla tuon kautta soittoäänen päälle.

Äänestä
  • Tuon edellä olevan linkin kautta pääsin laitteen hallinta sivulle. Siellä luki"ei aktiivisia laitteita,voit ostaa niitö play kaupasta". Klikkasin Ja pääsin googleplayn sivuille. Mitä siellä kirjoitan hakuriville vai miten toimin?

    Äänestä

Et ole varmaankaan ottanut tuota toimintoa käyttöön puhelimen valikosta.

Äänestä
  • Mistä sieltä sen löytää?

    Äänestä

Tuossa ylälinkissäni on ohjeet.

Äänestä
  • Puhelimeeni san Ladattua sovelluksen samantien. Tablettiini en.

    Äänestä

  • qdbfpjhceqbdpkjceqfbvld kirjoitti:

    Puhelimeeni san Ladattua sovelluksen samantien. Tablettiini en.

    Sehän toimii ilman sovellusta. Se sovellus on turha.

    Äänestä

  • 7473nf kirjoitti:

    Sehän toimii ilman sovellusta. Se sovellus on turha.

    Miten toimii ilman sovellusta?

    Äänestä

  • kgnejcnsnxlx,bj kirjoitti:

    Miten toimii ilman sovellusta?

    Tuossa linkissä on kerrottu että mistä sen asetuskohdan löytää Android laitteesta.

    S3 mallissa se kulkee nimellä "Google asetukset" ja kuvake on harmaa jossa g kirjain.

    Äänestä

  • kgnejcnsnxlx,bj kirjoitti:

    Miten toimii ilman sovellusta?

    Menet Android laitteellasi sovelluksiin ja sieltä painat Google Asetukset -> Android laitteenhallinta -> ruksit kohtiin Etäpaikanna tämä laite ja Salli etälukitus ja tyhjennys.

    Tietokoneella tai muulla laitteella osoitteeseen: https://accounts.google.com/ServiceLogin?service=androidconsole&passive=3600&continue=https://www.google.com/android/devicemanager&followup=https://www.google.com/android/devicemanager

    Kirjaudu sinne Google-tunnuksella joka on myös puhelimessa/ tabletissa ja voit lukita ja etätyhjentää Android laitteesi esim. läppäriltä käsin.

    Äänestä

Mihin lataaminen kaatuu tabletissa?

Äänestä
  • Tabletin play kauppa ei suostu lataamaan mitään sovelluksia

    Äänestä

Mites jos esim on otettu sim pois ja palautettu tehdasasetuksiin? Sitten voi varaan löytämiselle sanoo hyvästit?

Äänestä
  • Sitten ei voi enää löytää muu kuin polisii IMEI koodin avulla mutta poliisikaan ei tähän lähde ihan jokapäivä..

    Äänestä

  • sittenhyvästit kirjoitti:

    Sitten ei voi enää löytää muu kuin polisii IMEI koodin avulla mutta poliisikaan ei tähän lähde ihan jokapäivä..

    Jees, kiitän nopeasta vastauksesta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


blondi1 kirjoitti:

Miten kyseisen toiminnon lataaminen ja käyttöönotto onnistuu noin yksinkertaisesti selitettynä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu