C5 tehot ?

olen katsomassa kesäksi jotain halpaa autoa, kunnolla ei niin väliä kunhan halpa ja kestää pitkiä matkoja.
Kiikarissa on ollut Hundai ja Kia, sekä jotkut Sitikat.
Miten paljon tehoa noin 10v vanhassa 1,8 femmassa on ja onko hyvä maantie ajossa ?
12163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tehot löytyvät googlettamalla ja helppo verrata muihin harkinnan alla oleviin. Maantieajon "hyvyyden" saat selville koeajamalla kyseiset autot.
Mikä on budjettisi?

Äänestä

en usko että mikään voimapesä näkemäni perusteella.
Olimme viime perjantaina Espoon Tapiolassa töiden jälkeen syömässä "tsikosissa" ja saimme ikkunasta todistaa kun nuori poika yritti sudittaa vanhallla c5:lla, muutama nasta kipinöi ja sen jälkeen kytkin luisti ja kone huusi. Mutta kumitus ei kylläkään onnistunut. Säälin autoa !!

Pakoputkesta tuli sen verran haaleaa savua, että oli melko varmasti bensakone.
Eli ei kovin tehokas, mutta kyllä sillä maantiellä eteenpäin pääsee, kokemusta on !

Äänestä

Ei kuulosta nuorison suosimalta merkiltä, ja tuskin kukaan omalla autolla noi tekee. Säälin myös autoa

Äänestä

siinä oli varmaan kesärenkaat alla, silloin pito on liian kova suditukseen. Varsinkin C5:ssä kytkin antaa silloin helposti periksi ja tapahtuu ns.liu'utusilmiö.

Äänestä

Millainen kesävarustus C5:ssä on ? Löytyykö esim juomille säilytyspaikkaa ja pysyvätkö ne kylmänä ??

Kesäksi luvattu kuulemma hellettä pitkäksi ajanjaksoksi ja apumiehen olut pitäisi pysyä kylmänä....eihän sitä voi selvinpäin katsoa :)

Äänestä
  • Juomat pysyvät kylmänä jäähdytetyssä hanskalokerossa. Sinne mahtuu isompikin pullo, kun poistaa irroitettavan välihyllyn.

    Äänestä

Hyvä maantiellä. Tosin omassa eturenkaissa pystyheittoa, ettei saa tasapainoon.Täristää maantieajossa.

Äänestä

Hitaan miehen hitaita autoja. Maantienopeuksia pääsee. Ja jos teknisesti kunnossa, sekä itselle sopiva hinta. Niin voi ostaa.

Maantieajo sellaista kymmenen vuotta vanhan auton tuntuista. Tosin kilometrit ei paljon rassaa sitä. Koska se on sama kuin alusta asti.

Äänestä
  • C femmoja on paljon myynnissä. Jos ostat; niin etsi hyvin huollettu ja pidetty yksilö. Jakohihnalla olisi oltava vielä vaihtoväliä, koska vaihto isotöinen ja kallis. Kilometrejä ei kannata säikkyä jos auto muuten ok.

    Äänestä

  • femmalla ajava kirjoitti:

    C femmoja on paljon myynnissä. Jos ostat; niin etsi hyvin huollettu ja pidetty yksilö. Jakohihnalla olisi oltava vielä vaihtoväliä, koska vaihto isotöinen ja kallis. Kilometrejä ei kannata säikkyä jos auto muuten ok.

    Ei tuollaisia ole edes olemassa !.

    Äänestä

Hyvin hoidettu ja huollettu sitikka on yhtä harvinainen kuin yksisarvinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kesäauto työnalla kirjoitti:

olen katsomassa kesäksi jotain halpaa autoa, kunnolla ei niin väliä kunhan halpa ja kestää pitkiä matkoja.
Kiikarissa on ollut Hundai ja Kia, sekä jotkut Sitikat.
Miten paljon tehoa noin 10v vanhassa 1,8 femmassa on ja onko hyvä maantie ajossa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu