Kyselin tätä jo aikaisemmin mutta en saanut vastausta...
Pyydettiin käymään astro.fi sivuilla kun se riippuu kuulemma syntymäajasta mikä olen horoskoopiltani?
Eli olen syntynyt 22.11 ja vaikka minkä kellonajan sinne tungin, niin minusta aurinko merkkini oli aina skorppioni... Eikö se ole se varsinainen horoskooppi?
Alkuperäinen kysymys oli että miksi kaikissa englanninkielisissä horoskoopeissa skorppiooni on
merkitty 23.10-21.11 ja ainakin suurimmaksiosaksi suomenkielisissä aikajakso on 24.10-22.11?
Mihin tuo perustuu ja miksi näin on?
Ei ymmärrä???
15
7755
Vastaukset
- ........
Meneppä www.astrologiakeskus.com sivulle. Sieltä saat suomen kielisen pika tulkinnan ja selvitettyä nuo planeetat. Tarvitset syntymä kellon aikasi ja paikan. Siten selviää nousevamerkkisi y.m
- Zoidon
Jo on ihmettäkummaa, ettei peruasioihin saa vastauksia. Aurinko tulee eri aikaan vuodesta toiseen tiettyyn merkkiin, siksi ei voi ilmoittaa fiksattuja päivämääriä. Lehdissä näkyvät horokoskooppimerkkien rajapäivät ovat keskiarvoja, ei muuta.
Esim. 2004 Aurinko tuli Jousimieheen 22.11. klo 01.23 Suomen aikaa. Vuonna 2003 22.11. klo 19.44 ja 2005 se tulee 22.11. klo 7.16. Mutta esim. vuonna 1971 se tuli 23.11. klo 01.15. Isompiakin vaihteluja on jos mennään joko taakse- tai eteenpäin ajassa. Jos maa liikkuisi täydellisen ympyränmuotoista rataa auringon ympäri, silloin merkit vaihtuisivat kokolailla samana päivänä samalla kellonlyömällä vuodesta toiseen, vuosisadasta toiseen - tylsää...
Jos on epävarmuutta, astrologinen kartta pitää laskea tai lasketuttaa netissä ilmaiseksi AstroDienstissä tai vaikka http://koti.welho.com/rnikula/laskekartta.htm - Hupsu
Moi!
Se menee sen takia tuollain että horoskooppi vaihtuu tiettynä päivänä yleensä kuun loppupuolella jonka mukaan olet Jousimies koska syntymäpäiväsi menee yhdellä päivällä ohi sen että olisit Scorpioni... Hyvä! - nero
Johtuisko eri aikavyöhykkeistä?
- tytteli
hellouuuuuuuuuuuuu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- jjj
toi varmaan johtuu aikavyöhykkeistä ku menee länteen niin kello menee taaksepäin ja toisinpäin ja tiedän ton siksi,koska oon matkustellu=)
- tähtitieteiliä
Katsos kun horoskooppi katsotaan sen syntimisen mukaisesta tähtien asennoista. Ja kun maapallo liikkuu suhteessa tähtiin ja muihin planettoihin eri tavala, eri vuosina, niin on horoskooppikin joka vuosi melkein eri.
Ja tähän on tehty jonkin sortin lasku kaavake että miten horoskoopit määräytyy.
Joten vastaukseni on että, koska planettojen liikeradat suhteessa tähtii ovat melkein erillaiset(periaateessa ne pyörii samaa liike rataa) joka vuosi, niin horoskoopeissakin tulee pientä heittoa.
Toivottavasti tämä selventi vähän. - Gunnar
oletko sinä tyhmä..? kannattaisko hakea hoitoon.. minä ainakin suosittelen.. minä vaikka voisin ehdottaa sinulle minun palvelujani.. minä annan kaiken laista tukea.. ja myös homoeroottisia nautintoja.. jos sinua kiinnostaa niin vastaile minulle sähköpostiini.. Rakkaudella:
- _Lisko_
Ei kellon aika vaikuta siihen että mikä olet tähtimerkiltäsi vaan se että millä kuukaudella olet syntynyt!!!! Ei mulla muuta ollukkaa :)
- imuska
mikä mä oon kiinalaiselta horoskoopiltani oon syntynyt vuonna 1993 jos joku tietää NIIN KERTOKAA MULLEKI
- just joo
Ei todellakaan kande uskoo horoskooppeihin,ne on ihan syvältä
- Websei
Jos olet saanut aina skorppionin niin oot se. en tiedä miksi se on enkun kielisesti eri riippuukai maasta.
- Heidi vaan
Kyllä horoskooppisi on Skorpioni. Englannissa eri ajanjakso saattaa johtua aika erosta.
- tuntematon
Olet horroskoopilta skorpioni
- nuuuuuuuuuuuuub
käyttäydyt kovin epäkypssti netissä
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567795Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675891Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615380Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515273Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084612Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072323Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e31196Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41165Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371016Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43974