Eli en tiedä mihin aselain lähtisi. Kutsunnat ensi syksynä. Kunto mulla on ehkä keskitasoa heikompi, joten sen mukaan pitäisi miettiä. Itse olen ajatellu pioneeri, tiedustelujoukot tai sit joku niistä jalkaväen hommista. Ehdottakaa! :)
Suositelkaa aselajia
7
495
Vastaukset
- hukassa3
Ajattelin myös sotilaspoliisin hommaa
- Jääkäri
se riippuu ihan siitä halutko 6k vai enemmän? jos ei haittaa yli 6k ja haluat saada hyötyä armeijasta mene kuskiksi/ pioneeriksi. Pionerit saavat räjäytys paperit ja kuskit 2tonnin kortin.
Sotilaspoliisista en tiedä mutta aika lepi hommia niillä on prikaateissa vaikkakin ovat 9kk. - III KT Vekara
Jos helppoja hommia haluat niin ehdottomasti tykistöön!
- military man
Katsoppas tuolta: "palvelustehtävän valinnan tärkeys". Vaikka palvelusaikoihin on tullut pieniä muutoksia, niin tieto on edelleen ajankohtaista ja paikkansapitävää.
http://www.student.oulu.fi/~akassine/pls/ura.html
Hyviä vinkkejä sen suhteen missä tehtävissä pääsee helpolla ja missä taas joutuu sykkimään sata lasissa ja muna turpeessa... - Utti 5/5
Jos haluat super helpon ajan intissä, hae säämieheksi. He istuskelevat Utissa, Kouvolan lähellä, tarkkailevat välillä säätutkaa ja tekevät raportteja. Suurimman osan ajan he kuitenkin istuvat porukassa, polttavat kessua, puhuvat paskaa, ja pelaavat xboxia/ps3/4:sta.
Tosin jokaisella alokkaalla on 8 viikon P-Kausi (peruskausi) johon se kunto sitten vaaditaankin. - rergherh
Ja tuohon pelleilyyn veroeurot menevät. Äxboxia ja röökiä. Vältä koko paska.
- vekaranjärvi
ilmatorjunta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502019
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3201214Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831019- 35898
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839- 52819
- 71764
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56709