Eli en tiedä mihin aselain lähtisi. Kutsunnat ensi syksynä. Kunto mulla on ehkä keskitasoa heikompi, joten sen mukaan pitäisi miettiä. Itse olen ajatellu pioneeri, tiedustelujoukot tai sit joku niistä jalkaväen hommista. Ehdottakaa! :)
Suositelkaa aselajia
7
547
Vastaukset
- hukassa3
Ajattelin myös sotilaspoliisin hommaa
- Jääkäri
se riippuu ihan siitä halutko 6k vai enemmän? jos ei haittaa yli 6k ja haluat saada hyötyä armeijasta mene kuskiksi/ pioneeriksi. Pionerit saavat räjäytys paperit ja kuskit 2tonnin kortin.
Sotilaspoliisista en tiedä mutta aika lepi hommia niillä on prikaateissa vaikkakin ovat 9kk. - III KT Vekara
Jos helppoja hommia haluat niin ehdottomasti tykistöön!
- military man
Katsoppas tuolta: "palvelustehtävän valinnan tärkeys". Vaikka palvelusaikoihin on tullut pieniä muutoksia, niin tieto on edelleen ajankohtaista ja paikkansapitävää.
http://www.student.oulu.fi/~akassine/pls/ura.html
Hyviä vinkkejä sen suhteen missä tehtävissä pääsee helpolla ja missä taas joutuu sykkimään sata lasissa ja muna turpeessa... - Utti 5/5
Jos haluat super helpon ajan intissä, hae säämieheksi. He istuskelevat Utissa, Kouvolan lähellä, tarkkailevat välillä säätutkaa ja tekevät raportteja. Suurimman osan ajan he kuitenkin istuvat porukassa, polttavat kessua, puhuvat paskaa, ja pelaavat xboxia/ps3/4:sta.
Tosin jokaisella alokkaalla on 8 viikon P-Kausi (peruskausi) johon se kunto sitten vaaditaankin. - rergherh
Ja tuohon pelleilyyn veroeurot menevät. Äxboxia ja röökiä. Vältä koko paska.
- vekaranjärvi
ilmatorjunta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36412306Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555377Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2123918Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1952573Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151962Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191824Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167870Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271842No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74752Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59706