http://keskustelu.suomi24.fi/node/12143141
Tubuttimen suomen kielen tuki on pikkuisen jäljessä - noin parikymmentä vuotta. Koska siihen se tulee esim. skypen suomennos?
Tubuttimen suomen kielen tuki on pikkuisen jäljessä - noin parikymmentä vuotta. Koska siihen se tulee esim. skypen suomennos?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eikö Windows-puudeli osaa käyttää kuin suomenkieltä ? Voi kun on vaikeata raukalla, työelämässäkin vaaditaan melkein kaikissa töissä englanninkielentaitoa.
Paremmin linuxiin muuten löytyy suomenkielisiä ohjelmia kuin Windowsiin, käyttämistäni ohjelmista linuxilla suomenkielisinä löytyy noin 60% mutta Windowsiin vastaavista ohjelmista vain noin 20% eli Windowsin kanssa pitää todella osata englantia. Ellei sitten tyypillisen Windows-puudelin tapaan käytettävät ohjelmat rajoitu nettiselaimeen ja ehkä mediaplayeriin ja muutamaan muuhun alkeelliseen ohjelmaan.
MS omistaa nykyään Skypen joten sen kehitys ja käännökset ja niiden puutteet johtuu heistä.
Onko mäsä estänyt suomentamisen? Normaali käytäntöhän on, että joku käyttäjistä tekee käännökset ohjelmiin.
Tuo nyt koskee vain avoimia ohjelmia.
Mutta feden porukkahan osaa suomea ja on talon töissä. Eikös se innostuisi auttamaan.
Kyll mä olen skypettäny kavereidan ka ihan vaan suomeks.
Silloin sinä käytät Windowsia - siinä on SUOMENKIELINEN skype.
Tubuttimiin ei näköjään saa!
Olet sinä kumma sälli, etten mainitse osuvampaa attribuuttia. Sehän meinas, että se PUHUU sillä skypeellä suomeks. Että ei tartte vääntää ameriikankieltä, vaikka ne muutamat sanat käyttöliittymässä eivät ole suomeks. Tuo nimimerkkis rajoittunut kuvaa sinua oikein hyvin. Ihailtavaa rehellisyyttä osoitat!
Kysy sitä Microsoftilta. Eikös omistaja vastaa tuotteistaan?
NSA-nauhuri on parempi nimi skypelle. Muistaako MS-puudelit, että kaikki puhelut taltioidaan? Eikö se windows myös nauhoita video-puhelua käyttäjän tietämättä, niin ainakin olen lukenut. Mikkis myy puhelusi/touhusi FBI/NSA tyyppisille tahoille :DD
Pitäisi myös kysyä, että miksi ei tubuttimiin saa isoa, monipuolista ikkunaa skypelle?
Sellaista, jossa on kaikki mahdolliset toiminnot, kuten esim.oman kameran testaus jne!
Sellaistakaan ei tubuttimiin saa!