Tästä on varmasti ollut keskustelua, mutta en nopealla haulla löytänyt mitään tuoretta aihetta.
Yhteen tukikuukauteenhan vaaditaan se noin 5 opintopistettä, joten syys-toukokuun ajalle vaaditaan 45op. Syys-elokuulle vaaditaan täten 60op. Itselleni tulee syys-toukokuun ajalta kasaan jo 70 opintopistettä, joten voinko tämän avulla hakea tukea myös kesälle? Tarkistaako Kela, että onko kesällä opiskeltu esimerkiksi se 5op per kuukausi tai 15op per kaikki kesäkuukaudet, vai voiko tuolla koko lukukauden suurella opintopistesaldolla (70op) keplotella itselleen kesätuet?
Aion kyllä opiskella kesällä, joten ei tämä puhdasta huijaamista ole. Kesäopinnoistani kertyisi kuitenkin yhteensä alle 10op. Voiko Kelan hakemukseen laittaa esimerkiksi jonkun random-kurssin, jotta 10op näennäisesti täyttyisi, ja sitten ei käykään kyseistä kussia? Suunnitelmat kesäksi ovat vielä hieman auki, mutta ihan mielenkiinnosta kyselen miten tämä homma käytännössä toimii.
Opintotuki kesällä
3+1
1
485
Vastaukset
- ---
Asia ei ole muuttunut mihinkään, joten olisit löytänyt vastauksen niistä aiemmista keskusteluista.
Kela ei tarkista milloin opinnot on tehty eikä silläkään mitään voi jos "varma tentti ei mene läpi". Jos aiemmin tienatut opintopinnat rittävät, ei tule mitään ongelmaa.
Mitä tulee loppuosaan, niin sinun on voitava kirjoittaa hakemukseen OIKEITA ja tutkintoon kuuluvia opintoja, joita "aiot" suorittaa kesällä. Siihen ei voi siis tempaista hatusta ihan mitä sattuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815450Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit151452- 106951
- 78841
- 50822
- 41813
Haikeaa miten kaikki meni
Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.56807Asentajako putosi radiomastosta
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss43799- 56794
- 39779