Laajakaista yhdistelee

Osaisiko kukaan auttaa? Mistähän johtuu kun laajakaistani yhdistelee itsekseen? Siis kun Internet-tuokion jälkeen katkaisen yhteyden, niin hetken päästä (joitakin minuutteja) koneeni ilmoittaa, että laajakaista on yhdistetty, vaikka en ole tehnyt mitään.

Onko jossakin joku asetus, joka pitäisi muuttaa? Olen tutkinut Työkalut-valikon Internet-asetuksia enkä ole löytänyt mitään. Käyttöliittymäni on XP Home. Ja virustorjunta ja palomuuri pitäisi olla kunnossa.
4491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Entäs onko Spybot ja Ad-aware ajan tasalla ja ajettu lähiaikoina? Ad/spy-skeidakin voi saada koneen temppuilemaan.

Jos tästä ei ollut apua, lataa vaikka tämä ja heitä loki tietoturvapalstalle ihmeteltäväksi.

http://www.tomcoyote.org/hjt/

Äänestä

ADSL eli laajakaista yhteyksissä nettiyhteys on ja pitääkin olla aina auki!

Saat nettiyhteyden halutessasi suljettua sulkemalla ADSL-modeemisi.

Äänestä

Tarkoitat varmaan sitä, kun sinne alareunaan tulee sellanen puhekupla "connection estabisled"(...tai jotain sinne päin...en oikeen muista, kun nyt eri kone käytössä)

No se ainakin tarkoittaa vaan sitä että yhteyden tila on tarkistettu( ...ja että se oli kunnossa )

Selaimen sulkeminenhan ei sulje yhteytä...
Laajakaista on aina päällä. Jos olet kokenut madeemin käyttön, niin tiedät, että modemilla nettiin mentäessä piti odottaa samalla tavoin kuin puhelimella soitettaessa.

Laajakaistalla tätä odotusta ei ole, koska laite on kokoajan yhteydessä palvelimeen...

Äänestä
  • Joo, sitä juuri tarkoitan. Sinne alapalkkiin tulee ilmoitus "Baana on nyt yhdistetty". Tämä viimeinen vastaus selvensikin ajatuksiani. Kiitos! :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


itsekseen kirjoitti:

Osaisiko kukaan auttaa? Mistähän johtuu kun laajakaistani yhdistelee itsekseen? Siis kun Internet-tuokion jälkeen katkaisen yhteyden, niin hetken päästä (joitakin minuutteja) koneeni ilmoittaa, että laajakaista on yhdistetty, vaikka en ole tehnyt mitään.

Onko jossakin joku asetus, joka pitäisi muuttaa? Olen tutkinut Työkalut-valikon Internet-asetuksia enkä ole löytänyt mitään. Käyttöliittymäni on XP Home. Ja virustorjunta ja palomuuri pitäisi olla kunnossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu