Hyvä, edullinen jalusta Canon kameralle?

Hyvä, edullinen ja mahd. korkea (vähintään 165cm) jalusta Canon 600D kameralle pitäisi löytää. Ehdotuksia, suosituksia? Mitään kuulapäätä en usko tarvitsevani, enkä vie jalustaa ulos.
9331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Lisään kuitenkin vielä, että tarkoitus on kuvata myös pystykuvia ja kuulapää on silloin pakollinen? Hinta jalustalle 100-150€.

Äänestä
  • Ei ole olemassa hyviä ja halpoja jalustoja. Olen etsiskellyt sellaista itsekin jo yli 30-vuotta löytämättä ja päätynyt ihan omiin ratkaisuihin.
    Kunnollinen kinopääkin kallistuu pystyyn ja on panoraamauksessa parempi.
    Esimerkki: http://www.cyberphoto.fi/info.php?article=391RC2

    Jalustoja:
    http://www.cyberphoto.fi/foto-video/stativ
    "Kunnolliset" jalustat myydään yleensä ilman päätä. Kiinteäpäiset on rinpuloita. Riippuu tietysti objektiivien koosta ja painosta, sekä kuvauskohteista, millainen jalusta on toimiva.

    Liike on vain esimerkki,

    Äänestä

  • Ihan tuohon hintaan et taida hyvää jalustaa löytää. Omani on ostettu kahdesta loppuunmyynnistä (jalusta/kuulapää) ja hita nousi yli 50% alennuksienkin kanssa päälle 200€:n.

    Jos Benro kelpaa, niin Rajalalla on 95v tarjouksia. Oma pääni on Benro ja se menettelee kun käyttöä ei ole hirveän paljoa. Jalustana minulla on kuitu Slik, kun sen sai kohtuullisesti.

    Äänestä

Halvalla saat huteran jalustan, sitten kun se kippaa ja kamera leviää useampaan osaan, tulee jalustalle aika paljon hintaa. Kannattaa sijoittaa siihen jalustaan ja ostaa heti hyvä eikä oppia ihan kaikkea kantapään (ja laihtuvan lompakon) kautta.

Itse olen löytänyt kirppikseltä vanhan rautaisen jalustan joka on aika järeä (=raskas), monet näistä nykyisistä jalustoista on huomattavati kevyempiä jotta niitä olisi kivempi kanniskella mukana.

Äänestä

Mitään kuulapäätä en usko tarvitsevani, enkä vie jalustaa ulos … että tarkoitus on kuvata myös pystykuvia ja kuulapää on silloin pakollinen?

Pystykuviin kinopää on vähintään yhtä hyvä kuin kuulapää.

Hyvä, edullinen on hankala yhdistelmä, mutta Slik 700 Pro on hintaisekseen hyvä vaikka et viekään ulos.
Pääksi valitsisin Vanquard GH-100

Äänestä
  • ps.
    Hinta kinopäällä nyt esim Rajalassa 149€

    Äänestä

Mummo kaipaa tietoa. Canonin Eos 400D kameraan pitäisi saada jalusta ja kinopää/kuulapää? Mikä olisi hyvä? Nyt Rajalalla paljon tarjouksia, mutta tietoa ja kokemusta puuttuu mikä olisi oikea/sopiva. Hintakaan ei saa olla sieltä kalliimmasta päästä.
Tarkoituksena kuvata luontoa, kukkia ja kuuta. Mummolla jo vanhat ja tärisevät kädet, joten suht tukeva jalusta, mutta samalla kevyehkö kantaa olisi toiveena. Antakaa siis neuvoa mummolle.

Äänestä

Kaikki kunnolliset kevyet on hiilikuituisia ja yleensä kalliimpia. Harrastelija ei koskaan tarvitse jalustoja sieltä kalliimmasta päästä.
Hyvä harrastelijalusta maksaa satasesta alkaen, kalleimmat kymmenkertaisesti.
Hiilikuitujalustaa ei pidä naarmuttaa ja jäädyttää, muuten se on erinomainen.

Vanquard GH-100 liennee kätevin ja edullisin hyvä kuulapää luntokuvaukseen.
Luontokuvauksessa kamera on usein saatava lähelle maata

Rajalan Slik Pro 700 kinopäällä 149 € on hyvä tarjous

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Canon600D kirjoitti:

Hyvä, edullinen ja mahd. korkea (vähintään 165cm) jalusta Canon 600D kameralle pitäisi löytää. Ehdotuksia, suosituksia? Mitään kuulapäätä en usko tarvitsevani, enkä vie jalustaa ulos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu