Eli: Mnulla on leikkaamaton pyhäbirma lilanaamio. Haluaisin teetättää yhdet pennut poitsulla ennenkun leikkuutan. Kissalla on siis paperit ja ihan paperillisia jälkeläisiä haluaisin teetättää. Kissa on luonteeltaan aivan ihana. Rakastaa lapsia ja on luoteeltaan toooooodella rauhallinen. Jos sinulla on vaalea pyhäbirmatyttö jolla on juoksut niin täällä olisi sulho hänelle :)
Lilanaamio pyhäbirmapoika etsii tyttöystävää/emoa pennuille :)
5
105
Vastaukset
- Aika
Kai olet sopinut asiasta kissasi kasvattajan kanssa ennen ideaasi? Jos et niin ota yhteyttä häneen, sillä ilman lupaa sinulla ei ole lain mukaan oikein oikeutta teettää pentuetta, koska olet kissan ostaessasi lupautunut leikkauttamaan sen ilman pentueen tekoa.(Sanoin tuon, koska ollaan kumminkin suomi24:ssa ja täällä käy välillä ihmisiä jotka eivät ymmärrä mitä tekevät, että älä ota itseesi, jos olet seurannut lakia). Mutta jos olet saanut luvan kasvattajalta, niin tutki rodun kasvattajien sivuja, sillä on aina kerrottu jos naaraalla on juoksuaika. Yleensä näistä kumminkin sovitaan jopa puoli vuotta etukäteen, että saadaan selvitettyä, että on kaikki mahdolklisuudet saada naaras raskaaksi, ja että kissat eivät ole liian lähellä sukua toisiaan, ja tietyt verikokeet pitää myös ottaa ja tarkastaa, etteivät kanna jotain tiettyä sairautta yms.
- grb4
Asia ei kuulu kasvattajalle millään tavalla. Kasvattaja on vain ja ainoastaan kissan entinen omistaja, jolla ei ole mitään oikeuksia kissaan sen jälkeen kun hän on myyntihinnan siitä saanut.
- lopettakaa jo
Eiköhän noita kissoja ole jo ihan tarpeeksi myytävänä, joten parempi olisi rajoittaa tehtailua.
- kiss2
Vittuilkaa niille jotka oikeesti ei välitä kissoistaan eikä piittaa puhdasrotuisuudesta ja jotka vaan rahastaa kissoilla. Toiset rakastaa kissojaan ja hoitavat niitä hyvin. Mitä pahaa on jos yhden puhtaan pentueen teettää, kasvattajankin hyväksymän. Ei hemmetti että jotkut on pöllöjä!
- liika on liikaa
Ja on niitä, jotka rahastaa kissoilla, mikä on säälittävää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849