Arvoja on seurattu jo pidemmän aikaa. Ensin oli T4V 8-9 paikkeilla ja TSH normaali. Nyt vuoden tauon jälkeen kävin verikokeissa ja T4V olikin 11.5 ja TSH 4.5. Syksystä lähtien oon käyttänyt ahdistuneisuuteen Cymbaltaa. Lääkärin mielestä sillä ei kuitenkaan pitäisi olla vaikutusta arvojen heittelyyn. Onko jollain kokemusta mielialalääkkeiden vaikutuksista kilppariarvoihin?
Arvot muuttuneet toisinpäin
Kilpi Rauhanen
9152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onko sulla siis tyroksiinilääkitys? Jos niin mikä annostus? Tarviisit kyllä annoksen nostoa..
Ei ole tyroksiinilääkitystä, kun masennuslääkkeillä ilmeisesti kaikki vaivat häviää...
t. ap
Tarvitset Thyroxinia. Kilpirauhasen vajaatoiminta aiheuttaa masennusta.
Asioin terveyskeskuksessa ja olen pyytänyt lääkitystä, mutta siellä ei kovin innokkaasti Thyroxinia määrätä. Mielialalääkkeitä vain. Oireet viittaa kilpirauhasongelmaan. Yksityisen puoleen pitää varmaan kääntyä.
Tuoteselosteessa mainitaan harvinaisena haittana mm. vajaatoiminnan voimistuminen.
Valitse yksityinen endokrinologi tai sisätautien erikoislääkäri, älä yleislääketieteen erikoislääkäriä. Arvauskeskusten ongelma on juuri tuo mielialalääkkeiden tyrkyttäminen moniin sisätautien sairauksiin.
T4V kuuluisi olla yli 15 ja TSH 1-2 suositusten mukaan.
Juu kuuluu se olla, mutta vain hypotyreoottisella potilaalla korvaushoidon aikana, eutyreoottisella voi olla mikä vain viitteiden sisältä, vaikka 12,13 tai 18.. riippuen mikä kellekkin on oikea. :) Ei missään nimessä kaikilla terveillä ole 15 tai yli. 20% suuremmat arvot yleensä pitää olla lääkityksellä hypo:lla jos vertaa terveeseen ilman tyroksiinia. ja tsh 1-2,5 väliltä niissäkin voi olla heittoja korkeampaan tai matalampaan terveillä.
Tilaa aika yksityiselle endokrinologille. Ota mukaan terveyskeskuksesta printti labratuloksista, useammalta vuodelta, jos on. Tutki esim. Kilpirauhasliiton sivustolta vajaatoiminnan oireita ja vertaa omiisi. Ota lääkäriin mukaan lista oireista. Niitä ei ehkä kaikkia muosta itse vastaanotolla. Kerro lääkärilke, jos suvussasi on autoimmuunisairauksia: diabeyes, reuma, astma, ms-tauti ja tietysti kilpirauhasen autoimmuunitulehdus, joka aiheuttaa vajista.
paremmillakin arvoilla on tyroxin määrätty. sinulla on alkava vajaatoiminta. kannattaa mennä endokrinologille. vatsalääkäri sanoi ettei anna tyroxinia ennekuin TSH 9 ja viite arvo on kuitenkin 4.
Ko. vatsalääkäri taitaa olla aika puoskari. Jopa 4 on TSH:lle liian korkea arvo; pitäisi olla alle 2,5. Jos suuremmalla arvolla ei ole oireita, mitäs siinä, mutta oireellisen pitäs päästä koelääkitykselle.