Arvot muuttuneet toisinpäin

Arvoja on seurattu jo pidemmän aikaa. Ensin oli T4V 8-9 paikkeilla ja TSH normaali. Nyt vuoden tauon jälkeen kävin verikokeissa ja T4V olikin 11.5 ja TSH 4.5. Syksystä lähtien oon käyttänyt ahdistuneisuuteen Cymbaltaa. Lääkärin mielestä sillä ei kuitenkaan pitäisi olla vaikutusta arvojen heittelyyn. Onko jollain kokemusta mielialalääkkeiden vaikutuksista kilppariarvoihin?
9152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onko sulla siis tyroksiinilääkitys? Jos niin mikä annostus? Tarviisit kyllä annoksen nostoa..

Äänestä

Ei ole tyroksiinilääkitystä, kun masennuslääkkeillä ilmeisesti kaikki vaivat häviää...
t. ap

Äänestä

Tarvitset Thyroxinia. Kilpirauhasen vajaatoiminta aiheuttaa masennusta.

Äänestä

Asioin terveyskeskuksessa ja olen pyytänyt lääkitystä, mutta siellä ei kovin innokkaasti Thyroxinia määrätä. Mielialalääkkeitä vain. Oireet viittaa kilpirauhasongelmaan. Yksityisen puoleen pitää varmaan kääntyä.

Äänestä

Tuoteselosteessa mainitaan harvinaisena haittana mm. vajaatoiminnan voimistuminen.
Valitse yksityinen endokrinologi tai sisätautien erikoislääkäri, älä yleislääketieteen erikoislääkäriä. Arvauskeskusten ongelma on juuri tuo mielialalääkkeiden tyrkyttäminen moniin sisätautien sairauksiin.

T4V kuuluisi olla yli 15 ja TSH 1-2 suositusten mukaan.

Äänestä
  • Juu kuuluu se olla, mutta vain hypotyreoottisella potilaalla korvaushoidon aikana, eutyreoottisella voi olla mikä vain viitteiden sisältä, vaikka 12,13 tai 18.. riippuen mikä kellekkin on oikea. :) Ei missään nimessä kaikilla terveillä ole 15 tai yli. 20% suuremmat arvot yleensä pitää olla lääkityksellä hypo:lla jos vertaa terveeseen ilman tyroksiinia. ja tsh 1-2,5 väliltä niissäkin voi olla heittoja korkeampaan tai matalampaan terveillä.

    Äänestä

Tilaa aika yksityiselle endokrinologille. Ota mukaan terveyskeskuksesta printti labratuloksista, useammalta vuodelta, jos on. Tutki esim. Kilpirauhasliiton sivustolta vajaatoiminnan oireita ja vertaa omiisi. Ota lääkäriin mukaan lista oireista. Niitä ei ehkä kaikkia muosta itse vastaanotolla. Kerro lääkärilke, jos suvussasi on autoimmuunisairauksia: diabeyes, reuma, astma, ms-tauti ja tietysti kilpirauhasen autoimmuunitulehdus, joka aiheuttaa vajista.

Äänestä

paremmillakin arvoilla on tyroxin määrätty. sinulla on alkava vajaatoiminta. kannattaa mennä endokrinologille. vatsalääkäri sanoi ettei anna tyroxinia ennekuin TSH 9 ja viite arvo on kuitenkin 4.

Äänestä

Ko. vatsalääkäri taitaa olla aika puoskari. Jopa 4 on TSH:lle liian korkea arvo; pitäisi olla alle 2,5. Jos suuremmalla arvolla ei ole oireita, mitäs siinä, mutta oireellisen pitäs päästä koelääkitykselle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kilpi Rauhanen kirjoitti:

Arvoja on seurattu jo pidemmän aikaa. Ensin oli T4V 8-9 paikkeilla ja TSH normaali. Nyt vuoden tauon jälkeen kävin verikokeissa ja T4V olikin 11.5 ja TSH 4.5. Syksystä lähtien oon käyttänyt ahdistuneisuuteen Cymbaltaa. Lääkärin mielestä sillä ei kuitenkaan pitäisi olla vaikutusta arvojen heittelyyn. Onko jollain kokemusta mielialalääkkeiden vaikutuksista kilppariarvoihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu