ministeriö

Nytkö ne ovat siellä ministeriössä Helssingissä herrojen kaa
26234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Kj ja khpj käy ilmoittamassa että kärsämäen keput ovat julistaneet kärsämäen itsenäiseksi valtioksi jota ei Suomen lait koske. Eilisessä kalajokilaaksossa oleva kj:n juttu sen jo kertoi. EI pienintäkään aikomusta perääntyä vaan Attendo aloittaa 1.6 vaikka jäsenkunnat ei eroa kesken vuoden hyväksyneet. Siihen vielä uusi sote jossa kuntayhtymillä jatketaan eli ei pienintäkään mahdollisuutta eroon mutta ei hidasta. Rikkovat perussopimusta ja puitelakia aluksi. Sitten allekirjoittavat sopimuksen Attendon kanssa vaikka ei ole saatu edes eroa kuntayhtymästä. Sitten alkaa käräjöinti ja kunta maksaa.

Äänestä

Tänään käyvät helsigissä asti kuulemassa että käräjillä nähdään ja ensi maanantaina hallitus päättää kilpailun voittajan. Kunnan sivuilla kerrottiin jo kolme viikkoa sitten kuinka soten järjestämisvastuu siirtyy kunnalle 1.6.2014 alkaen vaikka se on jo estetty. Näin se nyt menee. Kun allekirjoittavat sopimuksen Attendon kanssa ollaan jo lain väärällä puolella. Pitäisi Remeksen pistää peli poikki edellisen takia. En tiedä miten kun valtion estelykään ei auta? Ei vaikka heille kerrotaan että rikotte sopimuksia ja lakeja.

Äänestä

Nou hätä, "Remes on tehnyt oikeassa marssijärjestyksessä valituksen, asia on paininpuussa ja etenee, iso juttu

Äänestä

Kärsämäen kepuille tullaan vielä kertomaan kuinka mm. keskustalaisten kuntavaltuutettujen toimintaa sitoo lait ja määräykset. Nyt on otettu lait omiin käsiin ja lasku tulee perässä.

Äänestä
  • mikäs siinä on sopimuksia ja lakeja rikkoessa kun ei ole vastuuta. Potkase kadulla koiraa ja joudut henkilökohtaisesti käräjille mutta riko kuntien välisiä sopimuksia ja eduskunnan edustajien laatimia lakeja kuntavaltuutettuna kävelet vapaana miehenä käräjiltä pois. Käräjätkin maksaa kunta. Paljon suuremman tuomion saa jos varastaa kaupasta voipaketin kun rikkoo kuntavaltuutettuna lakeja.

    Äänestä

Eilinen Kaleva selvensi asiaa. Päätös siitä, miten terveydenhoito kunnassa tullaan järjestämään, tehdään Yliopistollisessa keskussairaalassa. Kunta on asiassa sivusta seuraaja.

Äänestä
  • Kalajokilaaksossa Hokkanen sanoo että: "Mielestäni Kärsämäen mahdollisuus valita palvelujen tuottamisen malli on aikaisempaa Parempi. Yliopistollinen sote-alue tilaa palvelut, ja me kuntana voimee ratkaista, kuinka ne tuotamme. Näin olen asian ymmärtänyt."

    Äänestä

  • Miten lie kirjoitti:

    Kalajokilaaksossa Hokkanen sanoo että: "Mielestäni Kärsämäen mahdollisuus valita palvelujen tuottamisen malli on aikaisempaa Parempi. Yliopistollinen sote-alue tilaa palvelut, ja me kuntana voimee ratkaista, kuinka ne tuotamme. Näin olen asian ymmärtänyt."

    Kärsämäellä ei ole tulevassa kuntayhtymässä minkäänlaisia mahdollisuuksia päättää yksittäisenä jäsenkuntana yhtään mistään. Noin 60 kuntaa on jatkossa kuntayhtymässä ja hyvä jos kärsämäkiset saa yhtymähallitukseen yhden paikan? Ihan pihalla koko ihminen ja on kuntajohtajan asemassa? Vaikutusmahdollisuudet vähenee huomattavasti verrattuna selänteeseen jossa oli vain 4 jäsenkuntaa eikä kärsämäellä ollut mitään sanomista mihinkään siinäkään. On ihan eri asia kenellä ja miten uusi kuntayhtymä palvelut tuottaa ja missä määrin mutta yksittäinen tuppukylä ei päätä yhtään mistään. Sotepiirejä tällä alueella on jatkossa tasan yksi eikä siinä yksi takahikiä sooloile senkään vertaa kuin nyt. Sotepiiri on periaatteessa jo ennalta määrätyy mihin kärsämäki kuuluu ja siinä ollaan maailman tappiin vaikka kiten kj&hyvävelit itkee ja potkii.

    Äänestä

  • Siten lie kirjoitti:

    Kärsämäellä ei ole tulevassa kuntayhtymässä minkäänlaisia mahdollisuuksia päättää yksittäisenä jäsenkuntana yhtään mistään. Noin 60 kuntaa on jatkossa kuntayhtymässä ja hyvä jos kärsämäkiset saa yhtymähallitukseen yhden paikan? Ihan pihalla koko ihminen ja on kuntajohtajan asemassa? Vaikutusmahdollisuudet vähenee huomattavasti verrattuna selänteeseen jossa oli vain 4 jäsenkuntaa eikä kärsämäellä ollut mitään sanomista mihinkään siinäkään. On ihan eri asia kenellä ja miten uusi kuntayhtymä palvelut tuottaa ja missä määrin mutta yksittäinen tuppukylä ei päätä yhtään mistään. Sotepiirejä tällä alueella on jatkossa tasan yksi eikä siinä yksi takahikiä sooloile senkään vertaa kuin nyt. Sotepiiri on periaatteessa jo ennalta määrätyy mihin kärsämäki kuuluu ja siinä ollaan maailman tappiin vaikka kiten kj&hyvävelit itkee ja potkii.

    yhden viikonlopun aikana kuntien vuosittaisista menoista n60% sotepiirille ilman vaikutusmahdollisuuksia mitä vastiketta rahalle saadaan. Keskustan vuosia ajama kotikuntamaakuntamalli kepuhallintoineen meni siinä sivussa edelleen yhden viikonlopun aikana. Lapsi meni pesuveden mukana.

    Äänestä

Kuntapäättäjät näyttävät mallia miten sopimuksia ja laskeja pitää noudattaa. Tai paremminkin jättää noudattamatta.

Äänestä
  • Tämä ns. kilpailutus menee jo melkein rikolliselle puolelle. Ei yksi kilpailutukseen osallistuja voi toimia näin voimakkaasti neuvonantajana.

    Äänestä

  • AAPUVA kirjoitti:

    Tämä ns. kilpailutus menee jo melkein rikolliselle puolelle. Ei yksi kilpailutukseen osallistuja voi toimia näin voimakkaasti neuvonantajana.

    Kilpailutus on mennyt hakoteille jo alusta alkaen jo siitä lähtien kun kunnan esimiehet alkoivat seurustelemaan Attendon kanssa silloin jo voidaan katsoa että siinä on manipuloinnin makua.
    Tällä hetkellä firman manipulointi on jo metsässä eli toisin sanoen se johtaa kunnanjohtajan pallilta kuntaa.Oikeasti tällainen firma ei voisi osallistua ollenkaan edes kilpailuun.En ymmärrä mikä täällä Kärsämäellä on vikana kun mikään ei ole niin kuin pitäisi olla.

    Äänestä

Mikä se semmon kilpailutus on jossa on vain yksi 1 tarjoaja ja sekin laatii tarjouksen jossa on satavarmasti lakimiesten laatimat porsaanreijät josta vastuut ja lupaukset vuotaa, lopputulos on kuntalainen maksaa ja raskaasti Pörssiyhtiön voitot, jotka on vanhusten ja sairaiden "palvelu on tuottanut, PpkySelänne ei pyri voittoihin eikä tulouta osinkoja.

Äänestä
  • Sellainen kilpailutus jossa atte on käskyttänyt hyväveliä eropäätöksen jälkeen 100-0 ja jossa kilpailutuksen voittamisen jälkeen lyö vielä sopimuksen allekirjoitettavaksi jonka sisällöstä ei hyväveljillä ole pienintäkään hajua. Sopimus joka on paitsi laiton kunnan puolesta ei attendon purkautuu parin vuoden sisällä ja silloin attendon lakimiehet tyhjentää kunnankassan sopimuksen rikkomiseen vedoten.

    Ainoa toivo on ettei kj anna tk:n avaimia attendolle 1.6 on se, että hallinto-oikeus antaa kielteisen päätöksen joka astuu voimaan heti. Jos astuu voimaan vasta lainvoimaisena peli on pelattu.

    Äänestä

Ihmeelliseltä tuntuu että kuntapäättäjät on näihin laittomuuksiin lähteneet mukaan.

Äänestä
  • Jos noin on et tunne ensimmäistäkään kepua joille on itsestäänselvyys tehdä kaikki mahdollinen lainrajojen sisä- ja ulkopuolella ettei kepuvalta kärsämäestä katoa. Kyse ei ole edes sotesta vaan siitä että ilman attendon hätäapua säästöjen muodossa kärsämäki on kriisikunta joka tarkoittaa sitä että kepuvalta katoaa kärsämäestä ikuisesti. Sen pelossa rikkovat vaikka lakeja ja tyhjentävät vaikka kunnan kassan. Valtapeliä missä reilu kymmenkunta kepua pisti koko kärsämäen sekaisin ja vastuitta. Kunta maksaa. Korotetaan vaikka lisää veroja että saadaan kepujen käräjät maksettua.

    Äänestä

  • Tavanomaista ei ihme kirjoitti:

    Jos noin on et tunne ensimmäistäkään kepua joille on itsestäänselvyys tehdä kaikki mahdollinen lainrajojen sisä- ja ulkopuolella ettei kepuvalta kärsämäestä katoa. Kyse ei ole edes sotesta vaan siitä että ilman attendon hätäapua säästöjen muodossa kärsämäki on kriisikunta joka tarkoittaa sitä että kepuvalta katoaa kärsämäestä ikuisesti. Sen pelossa rikkovat vaikka lakeja ja tyhjentävät vaikka kunnan kassan. Valtapeliä missä reilu kymmenkunta kepua pisti koko kärsämäen sekaisin ja vastuitta. Kunta maksaa. Korotetaan vaikka lisää veroja että saadaan kepujen käräjät maksettua.

    Ainoa ihmetystä herättävä asia on se, että kärsäkeput lähtee käräjöimään keskustapuolueen parashankkeen kuntayhtymän sopimuksia ja puitelakia vastaan. KErtoo kaiken miten epätoivoisia ovat kun vievät käräjille oman puolueensa ettei valta menisi. Siinä paljon tunnu missään kuntalaisten mielenosoitukset kun oman puolueensakkin vievät käräjille.

    Äänestä

suusi kerrankin sen sijaan että peukutat vain viestejä niska punaisena miinukselle? Istut aamusta iltaan joka jumalan päivä päivystämässä mutta et uskalla osallistua keskusteluun. Kieltikö kepupäälliköt joojookepua pitämään suu kiinni? Tai no. Parempihan se on pitää suu kiinni ettei tyhmyys tule julki. Koita kepu kestää. Peukuta jos se helpottaa;)

Äänestä

Mitäs siellä ministeriössä vai pitääkö käydä muiden kuntien sivuilta sekin lukemassa?

Äänestä
  • Käykää facebookissa, siellä kulttuuritonttu taitaa olla viihteellä ja kj...

    Äänestä

Laadukkaat rintaliivit netistä. Löydä suosikkisi ja shoppaile heti!

Äänestä
  • Hokkanen on ministeriössä opettanut perustuslain tuntemusta, samoin ministeriö Hokkaselle, että perustuslain mukaan esittelijä on vastuussa siitä, mitä hänen esityksestään on päätetty.
    Kuntaan on tullut myös kirjallinen lausuma asiasta, julistaako Hokkanen senkin salaiseksi?

    Äänestä

  • Ei julkisuuteen kirjoitti:

    Hokkanen on ministeriössä opettanut perustuslain tuntemusta, samoin ministeriö Hokkaselle, että perustuslain mukaan esittelijä on vastuussa siitä, mitä hänen esityksestään on päätetty.
    Kuntaan on tullut myös kirjallinen lausuma asiasta, julistaako Hokkanen senkin salaiseksi?

    on ihmeellinen taipumus toistumiseen. Taas yksi asiakirja jossa kj:aa arvostellaan negatiivisessa sävyssä ja jonka keput pistää piiloon?

    Vastuu, koskeeko se myös taloudellisesti esittelijää vai vai maksetaanko taas kaikessa hiljaisuudessa kunnan kassasta?

    Äänestä

  • Ei julkisuuteen kirjoitti:

    Hokkanen on ministeriössä opettanut perustuslain tuntemusta, samoin ministeriö Hokkaselle, että perustuslain mukaan esittelijä on vastuussa siitä, mitä hänen esityksestään on päätetty.
    Kuntaan on tullut myös kirjallinen lausuma asiasta, julistaako Hokkanen senkin salaiseksi?

    Mitä muuta siellä kj:lle ja phpj:lle kerrottiin? Sen lisäksi ettei eroa tule.

    Äänestä

  • Ei julkisuuteen kirjoitti:

    Hokkanen on ministeriössä opettanut perustuslain tuntemusta, samoin ministeriö Hokkaselle, että perustuslain mukaan esittelijä on vastuussa siitä, mitä hänen esityksestään on päätetty.
    Kuntaan on tullut myös kirjallinen lausuma asiasta, julistaako Hokkanen senkin salaiseksi?

    Kärsäkeput "saa" vielä kuulla korkeammalta taholta miten ne lakipykälät menee ja missä määrin ne kärsämäen kuntajohtoa koskee.
    Tietävät itsekkin rikkoneensa sopimuksia ja lakeja mutta kun se ei jää edes tuohon. Maanantaina julistavat attendon voittajaksi ja allekirjoittavat sopimuksen vaikka ei ole valtuuksia. Eroa selänteestä ei myönnetä eikä yksikään takahikiä omatoimisesti ota oikeutta järjestämisvastuuseen omin luvin seuraamuksitta.
    Pitkä syntilista josta joutuvat käräjille mutta valitettavasti kunta maksaa. Samat jotka rikkoi lakeja ja sopimuksia ottaa rahat käräjöintiin joissa heidän rikkeitään selvitellään kunnan kassasta.

    Äänestä

seon salaista

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rantanen 3 kirjoitti:

Nytkö ne ovat siellä ministeriössä Helssingissä herrojen kaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu