onnistuuko aurinkopaneelin käyttäminen energian lähteenä jos tekee mökkiin ihan "normaalit sähkötyöt" jos hauaa joskus liittyä sähköverkkoon.mökkiin tulee led valoja ja tv ja saphire polttoöljy lämmitin.ei jää kaappia.
mökin sähköt
valoakansalle
7251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oma 24v systeemi,jossa invertteri lykkää suoraan 230v.
Sulaketaulu mökin seinässä,elikä periaatteessa sulaketauluun tuodaan virta verkosta,niin se on valmis.
Tällä hetkellä kaikki virta on 230v ja tulee paneeleista,mökissä ihan normaalit sähkötyöt.
Kyllä. On sähköurakoitsijalle perustyötä.
Laajemmissa 230V AC off-grid asennuksissa on noudatettava aivan samoja standardeja kuin verkkoon kytketyissä järjestelmissäkin.
Ei ole perustyötä muulta kuin 230V asennusten osalta. Siihen monella loppukin sitten osaaminen ja aurinkosysteemien asentaminen jää asiakkaalle.
Voiko sähköt vetää 75 ohmin antennipiuhalla, sain halvalla 300 metriä?
Tuossa on paketti aurinkosähkölle säätimet ja invertterit samassa paketissa.
Voi latailla auringolla ja agregaatilla akkuja. Kun saat joskus verkkovirran toimii UPSina Eipä haittaa pienet sähkökatkot.
http://www.hollenautosahko.fi/shop/product_details.php?p=1331
Kuten LCC yllä on todennut, hyvin voi tehdä. Minulla on samanlainen asennus. Mikään 12V jakelun asennus ei olisi järkevä kun on neljä rakennusta sekä kaivo. Hyvin toimivat myös pölynimuri ja käsityökalut.
Säädin/laturi/inverttereitä löytyy myös kohtuullisempaan hintaa. Esim.
http://www.thermosun.fi/Invertteri/laturi/lataussaeaedin-2400w-24v
http://aurinkosahko.mycashflow.fi/product/80/