Etkö ole lukenut?
Kirjoittanut: Jake.Waits, 28.9.2004 klo 17.45
>>Niiden aiheuttama trauma juuri johdatti minua epäröimään kaikesta mitä olin oppinut.>>
Lukisitko uudelleen Muhammadin elämäkerran (suom. Jaakko Hämeen-anttila) keskittyen Muhammadin terrorismiin. Odota hetki, laitan uuteen aloitukseen tekstiä Muhammadin elämäkerrasta, joka kuvaa hyvinkin suorasukaisesti Muhammadin käyttämää terroria, tappamista ja kidutusta.
*****
adios
Kirjoittanut: yaa, 28.9.2004 klo 21.39
hyvästi,meidän tie eroaa tästä...
Ei Jumalan sanoistakaan apua, ellei Jumala johdata.
Jumala johdattaa ketä Hän tahtoo!!!
Näen selvästi ettei ole tarvetta keskustella kanssasi, koska olemme erillä teillä!
Jumala antakoon mitä ansaitset!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1000000000000010&posting=22000000004824617
Kirjoittanut: Jake.Waits, 28.9.2004 klo 17.45
>>Niiden aiheuttama trauma juuri johdatti minua epäröimään kaikesta mitä olin oppinut.>>
Lukisitko uudelleen Muhammadin elämäkerran (suom. Jaakko Hämeen-anttila) keskittyen Muhammadin terrorismiin. Odota hetki, laitan uuteen aloitukseen tekstiä Muhammadin elämäkerrasta, joka kuvaa hyvinkin suorasukaisesti Muhammadin käyttämää terroria, tappamista ja kidutusta.
*****
adios
Kirjoittanut: yaa, 28.9.2004 klo 21.39
hyvästi,meidän tie eroaa tästä...
Ei Jumalan sanoistakaan apua, ellei Jumala johdata.
Jumala johdattaa ketä Hän tahtoo!!!
Näen selvästi ettei ole tarvetta keskustella kanssasi, koska olemme erillä teillä!
Jumala antakoon mitä ansaitset!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1000000000000010&posting=22000000004824617
Vastaukset 16
Vanhimmat
etkä vieläkään ymmärtänyt ja ottanut opiksesi!
Ei Jumalan sanoistakaan apua, ellei Jumala johdata.
Jumala johdattaa ketä Hän tahtoo!!!
Jumala antakoon mitä ansaitset!
>Jumala johdattaa ketä Hän tahtoo!!! <
No niin.
Siinähän se TAAS tuli.
Emme ole vastuussa siitä mihin uskomme tai emme usko?
>Jumala antakoon mitä ansaitset! <
Uhkailua, mitä järkeä ?
Hurskastelua, ylpistelyä, elvistelyä; sinulla on varaa olla alentuva?
Olethan muslimi?
Jumala johdattaa, ketä tahtoo.
Käsitänkö oikein, että Hän jo päättänyt ketkä ansaitsevat johdatuksen ja tuonpuoleisen elämän? Kuka ei johdatusta saa, niin orsille vaan.
''Käsitänkö oikein, että Hän jo päättänyt ketkä ansaitsevat johdatuksen ja tuonpuoleisen elämän? Kuka ei johdatusta saa, niin orsille vaan. ''
Koraanin mukaan asia on näin.
>Käsitänkö oikein, että Hän jo päättänyt ketkä ansaitsevat johdatuksen ja tuonpuoleisen elämän?
Kyllä, käsitit aivan oikein. Islamissa on ns. ennaltamääräytymiskäsitys eli predestinaatio sekä myös käsitys Allahista omnipotenttisena oliona eli Allahilla on ehdoton kaikkivaltiuus tai pikemminkin kaikkeenpuuttuvaisuus:
6:59 "Hänen tietämättään ei ainoakaan lehti putoa, ei piile yksikään jyvä maan uumenissa eikä ole kosteata eikä kuivaa, joka ei olisi selvästi (Jumalan) kirjoissa."
Todellakin, Allah eksyttää 'kenet tahtoo' ja 'johtattaa, ketä tahtoo'. Yksi Allahin 99 nimestä, on "Eksyttäjä".
2:26 »Mitähän Jumala tarkoittaa moisella vertauksella?» Hän sillä eksyttää monta ja opastaa monta, mutta muut eivät eksy eivätkä joudu kadotukseen kuin jumalattomat
Koraanin mukaan "Kaikki tulee Jumalalta" sekä hyvä että paha - ihan kaikki. Mitään ei tapahdu ilman Allahin hyväksyntää. Ja siinä on juuri se ratkaiseva tekijä, mikä tekee muslimien käyttäytymisen wtc-iskujen, Madridin iskujen tai beslanin tapauksien suhteen niin kummalliseksi ja suututtavaksi monille ei-muslimeille. "Miksi he eivät tuomitse selvin sanoin näitä kauheuksia?!?!?"
Eivät he voi, koska kaikki on Allahin hyväksymiä tekoja...
ajatuksesta "yksin armosta, ei ansiosta", joka on ollut protestantismille hyvinkin tyypillinen ajattelutapa. Samoin esim. kirkkoisä Augustinukselle. Tosin itselleni on jäänyt kuva, että islamissa - joka ei tunnusta Lunastajaa tai Vapahtajaa - ihmisen otaksutaan kykenevän vaikuttamaan omalla toiminnallaan tulevaan kohtaloonsa enemmän, kuin mitä useissa protestanttisissa suuntauksissa ajatellaan.
Kaikki hyvä tulee Luojalta, tassa paha itse aiheuttama!
Sä yleensä sekoittelet oikean ja väärystetyn.
Siksikin päätin jäättää keskustelematta.
Toivotonta ei ole, mikäli vielä on aikaa.
Hyvä työ, rukous pyhkii pahan!
Toivon pääseväsi suosta pois.
oikein.
Meillä jokaisellahan on vastuu omasta valinnastamme.
Mikäli etsit vilpittömästi,varmasti Jumala on sun kanssasi.
"Hän johdattaa ken tahtoo"- Tästä ilmoituksesta on syytä pelätä, sillä Jumala katsoo meitä koko ajan ja joko johdattaa tai eksyttää!
-Jumala antakoon mitä ansaitset-
Ei uhkailua, eikä rukousta. Vaan toteaminen sitä, että en pysty enempää keskusteluissa.
Ja olen Jumalan kiitos, muslimi.
Olen Jumalaa eniten pelkäävä.
Pitääkö Mohemmediakin liittää terroristiksi? Miksi? Koska hän on muslimi? HÄH?
Lue ite tästä Mohammedin elämänkerran ja sano sitten väitteesi!
http://www.islamopas.com/bok/mohammed.html
Olen lukenut Muhammadin elämäkerran ja tuo 'kirja' linkkisi takana ei ole sama kuin se.
Jotain tottakin siellä kuitenkin on. Esimerkiksi tämä: "kaikki Qurayzahin miehet teloitettiin, naiset ja lapset taas otettiin panttivangeiksi."
Onko siellä mainintaa, miten Muhammad kidutti juutalaista miestä saadakseen kiristettyä tältä aarteen?
Sinun kannattaa lukea tämä kirja:
Ibn Hisham: Profeetta Muhammadin elämäkerta (suom. Jaakko Hämeen-Anttila).
Täällä on muutama lainaus ko. kirjasta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1000000000000010&posting=22000000004821870
Tuo teksti on kuin lastenkirjasta otettua. Se on selvää satua ja mielikuvituksen lentoa. Aikuinen ihminen tajuaa, ettei noista tapahtumista ole mitään kirjallisia todisteita. Siis kysymys esitetään: Mistä lähteestä nämä tiedot Muhammedin elämästä on peräisin?
Sorkke vaan, mut matkusta ensin Jordaniaan niin sieltä saat vastauksen. En oo varma onko sitä suomenkielellä, mut kysy tää kysymys www.islamopas.com keskustelupalstalla, niin saat varmasti saman vastauksen!
ME SUOMESSA ASUVAT MUSLIMIT OLEMME PAHOILLAMME SIITÄ, ETTÄ MONET SUOMALAISET OVAT KIRJOITTANEET VÄÄRIÄ TIETOJA ISLAMISTA, PROFEETOISTA JA MUSLIMEISTA. OLEMME HARMEISSAMME SIITÄ, ETTÄ MEDIA MUUTTAA MEIDÄT TERRORISTEIKSI, VAIN KOSKA ME OLEMME MUSLIMEJA!!
Se sinun suosittelema ei ole suosittelemisen arvoinen. Se on valetta, jonka sinä sepität ja oikea uskovainen vetää oikean tiedon esiin.
Ja minä luin sinun edelliset viestit. Olet ottanut elämäntehtäväksi kääntää ihmiset islamia vastaan. Kirjoititkin, että työsi on valmis, mutta näemmä jatkatkin sitä...Miksi? Koska minä tulin???
Pelkää, sillä tuomiopäivänä rangaistuksesi tulee olemaan kova paikka.
on kerrottu totuuden tuojille kautta historiaa!
Myös halveksittu, vainottu ja vaheeksi väitetty!
Arvelen ko. muhammadin elämän kertomuksen lähde on ibn ishaqin "profeetan elämä"stä.
Koraani käskee taistelemaan uskottomia vastaan, mutta sitten kun "infidel" esittää kysymyksiä, niin sitten alkaa itku ja poru, ja vaaditaan uskonnonvapautta.
Missä se Taha tommppakin oikein luuraa? Tulkaa nyt taistohon!
Koraani käskee taistelemaan, jos uskottomat ryhtyvät vainoamaan muslimeja. Vain silloin muslimilla on oikeus nousta uskottomia vastaan, jos heidän henkensä on vaarassa tai heitä sorretaan.
Ette tekään varmaan anna jonkun hakata teitä ilmaiseksi, vaan puolustatte oman henkenne kaupalla pysyäksenne henkenne. Samalla tavalla islamissakin on, se on puolustuskeino. (Tietenkin ensin sanoilla eli ilman väkivaltaa puolustetaan, ja jos he eivät kuuntele ja murhaavat meidät, tietenkin sitten puolustaudumme säilyäksemme hengessä)