Allerginen astma-gallup!

Tällanen gallup teille joilla on allerginen astma

Mille olette allergisia?

Pystyttekö käyttämään hajusteita yms. hajustettuja pesuaineita?

Onko teillä myös rasitusastma yms.?

Miten tuo allerginen astma vaikuttaa teidän elämään? (Paitsi että lääkkeitä pitää käyttää jatkuvasti)

Onko teillä jaksoja jolloin astma pahentuu?

8

256

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erwwrewr

      Vastaus: Täyttä paskaa koko astma

    • Neurogen

      Sinulle Erwest, jäikö päivän röökit ostamatta, kun hermo noin piukeena vai krapula.

      • A-mies

        Erwest kyllä kun opit kirjoittamaan ja kasvat henkisesti ymmärrät ehkä näitäkin sairauksia. Jos poltat pääset "nauttimaan" astmasta cop-taudin myötä, antaa ajan kulua.
        Muistelepa silloin noita kommenttejasi kun sinnittelet lisähapen avulla pyörätuolissa.


      • A-mies kirjoitti:

        Erwest kyllä kun opit kirjoittamaan ja kasvat henkisesti ymmärrät ehkä näitäkin sairauksia. Jos poltat pääset "nauttimaan" astmasta cop-taudin myötä, antaa ajan kulua.
        Muistelepa silloin noita kommenttejasi kun sinnittelet lisähapen avulla pyörätuolissa.

        Niimpä


    • A-mies

      Aloittajalle,
      Kaikki voimakkaat hajuvedet, tupakansavu, diesel-käry, noki, pöly, bensiinin ja liuottimien höyryt saavat astman oireilemaan. Tällöin ilmansaanti loppuu ja tuntuu kuin olisi hapettomassa huoneessa.
      Myös pakkanen on pahasta -10"C on raja milloin ei voi enään mennä ulos talvella. Rasitusastma kohtaukset on saatu kuriin montelucasti tablet lääkkeellä.
      Talvikaudella on pari ilmankostutinta käytössä ja yli 40% kosteus helpottaa yöunta ja ilmansaantia. Paras olo on välillä 40-43%, ylemmästä arvosta ei mainittavammin hyötyä, alle 37% alle ei ole menemistä.
      Kaksi allergialiiton ilmanpuhdistinta (Daikin) puhdistaa sisäilmaa.
      Makuuhuoneen lattia imuroidaan joka toinen päivä (samsung robotti), muut huoneet keskusimurilla kerran viikossa.
      Lääkitys pitää ottaa ajallaan ja se mahdollistaa suht.normaalin elämän.

      • Kiitos vastauksesta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      88
      1481
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      38
      1145
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      920
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      164
      751
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      730
    6. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      200
      685
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      679
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      647
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      580
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      568
    Aihe