Alempana näytti olevan ketju herpeksestä, mutta se ei taida nyt tähän hätään juuri auttaa.
Tammikuun lopussa sain oireita, jotka kuvittelin hiivasienen aiheuttamiksi. Minulla oli ollut vuoden sisään 6-7 kertaa hiivasieni, joten en ajatellut sen kummempia. Homma kuitenkin paheni: valkovuoto muuttui vuotavammaksi, kellertävämmäksi, runsaammaksi, ulkosynnyttimet paisuivat, olivat punaiset, vessassa käynti oli yhtä h*lvettiä, kirveli ja sattui niin vietävästi. Pääsin gynelle, joka totesi silmämääräisesti ja oireistani hyvin nopeasti kyseessä olevan genitaalialueen herpes. En ymmärtänyt, mistä olin sen saanut, ja gyne sanoikin, että on saattanut olla jo vuosia oireettomana. Tässä vaiheessa en tiennyt, että miehelläni on huuliherpes, joka aktivoituikin sitten reilu viikko omien oireideni alkamisen jälkeen.
Sain lääkityksen, tilanne palasi vajaassa parissa viikossa ennalleen. Ahdistustani helpottamaan lääkäri suostui laittamaan minut vasta-ainetestiin, joka otettiin noin 4 viikkoa oireiden alkamisesta. Tämä vasta-ainetesti tuli takaisin "osittain positiivisena", epäilivät, että tartunta on niin tuore, ettei vasta-aineita ole ehtinyt vielä kunnolla muodostua. Olin huojentunut, koska se tarkoittaisi sitä, että sain mieheni huuliherpeksen. Jotain hyvää tässäkin murheessa. Noin 7-8 viikkoa oireiden alkamisesta otettiin uusi vasta-ainetesti. Nyt sain siitä tulokset.
Negatiivinen??? Molemmat näytteet lähetettiin vielä pidemmälle toista mielipidettä varten, mutta tulos oli negatiivinen. Lausunnon mukaan kyseessä ei ollut herpesinfektio. Nyt olen ymmälläni. Gynellä oli vuosikymmenten kokemus, ja oma lääkärini totesi, että jos tämä gyne on sen todennut, niin se varmasti on näin. Kaikki oireet sopivat kuvaan täysin. Miehellä on huuliherpes. Ensimmäinen testi oli osittain positiivinen.
En ymmärrä. Voiko olla, että kyse oli herpeksestä, mutta jostain syystä se ei jäänyt kroppaani vaan poistui? Luin jo, että vasta-ainetesti on hyvin luotettava, mutta voiko olla, että aikaa ei silti ollut kulunut riittävästi? Mikä tulos valehtelee, osittain positiivinen vai negatiivinen? Valehteleeko kumpikaan? Ja jos se ei ollut herpes, niin mikä se sitten oli? HIV, klamydia, muistaakseni myös tippuri on otettu, kaikki negatiivisia. Oireiden alkamisen jälkeen olen kuukautiskierron puolessa välissä tuntenut pakottavaa tunnetta toisella puolella ulkosynnyttimiä, on hieman turvonnut ja kosketusarka. Kuin olisi iso, vähän kivulias mustelma. Sen jälkeen toiselle puolelle on ilmestynyt näppy, joka kuitenkin muistuttaa enemmän tulehtunutta rauhasta. Puhkaisen sen, se vuotaa verta, ja se paranee kahdessa päivässä. Eikä muuta.
Olen varmasti menossa keskustelemaan uudelleen asiasta. Mutta tänään saadun negatiivisen tuloksen jäljiltä olen niin hämilläni, että pakko vähän päästä purkamaan. Onko ketään, jolle on käynyt samalla tavoin?
Ei ollutkaan herpes??
6
4699
Vastaukset 6
- Terveyssisar emiritu
Äkkiä spt-polille ja tutkimuksiin! Ettei vain olisi syfilis, sitä on likkeellä. Siis kuppaa. Ja älä luota kumppanisi (kumppaniesi) viattomuuteen.
- herpes vai ei
Ajattelin tulla päivittämään lääkärin sanomiset, mikäli joku samasta murheesta kärsivä eksyy tänne. Lääkärin mukaan esnimmäisessä vasta-ainetutkimuksessa havaittiin mahdollinen tuore pinnallinen herpestartunta. Tätä ensimmäistä ja jälkimmäistä kontrollitestiä yhdessä tutkittuna ei kuitenkaan todettu kyseessä olleen herpesinfektio.
Lääkärin mukaan pinnalliset herpestartunnat ovat sitä luokkaa, että ne eivät välttämättä näy vasta-ainetesteissä. Se ei silti tarkoita, etteikö se voisi uusia, vaan kun herpes on kerran ollut, se voi tulla myös uudelleen ilman uutta tartuntaa. Eli tässä sitten katsotaan mitä tapahtuu.
Kyselin myös kupasta ja lääkärin mukaan kuppa se ei ole voinut olla, se olisi huomattu siinä vaiheessa kun heillä kävin. Vaihtoehtoja ei siis sp-tautien osalta enää jää. Eli herpes tai todella ärhäkkä hiivasieni, siinä oli lääkärin vaihtoehdot. Enpä tiedä, mihin tutkimuksiin tästä enää sitten hipsisi eikä lääkärikään nähnyt tarvetta jatkotutkimuksille.- gfdgsdggs
Itselläni tartunta on voinut olla parikymmentä vuotta, en tiedä, milloin olen herpeksen saanut. Oireilee tosin vähän, vain parilla rakkulalla peräaukon takana (eli paikassa, jota en edes näe). Silloin pari vuotta sitten tajusin rakkulat peilin avulla, niistä otettiin sukupuolitautien polilla näyte suoraan neulalla ja oli genitaaliherpestä, eli tyyppiä 2. En ole edes ajatellut, ettei välttämättä verikokeessa näkyisi.
- Ole rehellinen itsel
Panetko paljon eri miesten kanssa? Jos, siinä voi olla syy.
- dfdgfdsgdg
Nimim. "Ole rehellinen itsel" on kovin yksinkertainen. Tartunnan saamiseen riittää yksi kontakti. Toki todennäköisyyksiä lisää, jos partnereita on enemmän. Herpeksessä on sekin puoli, että tyypit 1 ja 2 tarttuvat ristiin rastiin. Eli vaikka kummallakaan ei olisi ollut muita sukupuolikumppaneita, voi toinen osapuoli saada jopa genitaaliherpestartunnan (tyyppi 2) toisen huulesta. Tässä tapauksessa ei tarvita suuren suurta hurjastelua. Voitte katsoa netistä kuvia herpeksestä sormessa jne. Isoa vahinkoa ei tarvita, että tartunnan saa. Suurimmalla osalla ihmisistä on herpestartunta, tosin suurimmalla osalla se oireilee huulessa. Ja se voi ihan hyvin olla genitaaliherpes silti.
- ElämäPilalla
Nämä kotitesti paketit eivät ole luotettavia. Kävin labrassa ja tein kotitestin samana päivänä. Kotitesti antoi negatiivisen ja innostuin, pari päivää myöhemin labratulokset sanoivat että olen positiivinen.
Lopputulos on että nämä kotitesti paketit EIVÄT ole luotettavia vaikka kuka jotain muuta väittäis.
Käykää lääkärissä ja labrassa.
Terveisin: sukupuoli herpeksestä juuri tiedon saanut..
Muistakaa käyttää kumia ja vaatikaa että toinenkin näyttää ettei ole sukupuolitauteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371471Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2821043Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94814Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68772Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48723- 110619
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27585Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41501
- 32481
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48465Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77451- 32429
- 31429
- 77412
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381