Miten kertoa pahasta olosta?

pahaolo94

Vähän väliä on sellanen olo, ettei vaan enää jaksa ja mietin kuolemaa ja luen netistä itsensä vahingoittamiseen liittyviä juttuja. Kun ei vaan voi jaksaa vuodesta toiseen p**kaa..

Toisaalta mun tukihenkilö tietää siitä, että on niin p*ska olo välillä. Sit kerran sanoin sille että ku äiti vittuili ni puhelun päätteks sanoin, että tapan itteni, ootko sit tyytyväinen. Se tukihenkilö sit sanoi, että ootko suunnitellut sellasta ja pitäs sanoo heti sille, jos on sellasta mielessä.

Mä en tiiä, miten kertoo h*lvetin p*skasta olosta sille. Ei oo saldoo laittaa viestiä, helpompi olis kertoo asia viestillä, mut se sano soittavansa tänää, mut en tiiä uskallanko/pystynkö sanoo.

Mä luulen, että tähän p*skaan oloon on monta syytä, mut polvikipu kaikista pahin. Yhden lääkärin mukaan siinä on osittain revennyt eturistiside, toisen lääkärin mukaan sitä ei yhtäkkiä olekaan koska tähystyksessä se näkyi mut magneetis ei ja kolmas lääkäri ei ota kantaa siihen, että onko vai eikö.

Mä en enää jaksa tuota arvuuttelua, että onko siinä jotain vai eikö. Se, että koskee jatkuvasti toiseen jalkaan on ruvennut menee siihen, että koskee molempiin polviin/pohkeisiin. Ja nukkuakaan ei voi, kun heti ku menee nukkuu ni rupee koskee 5-15min levon jälkeen polveen. Nukkumisesta ei voi kuin haaveilla. :<

Yhtenä päivänä laitoin äitille viestin, että vedän triptylejä koko purkin kerralla. Sit en vastannu sille puhelimeen, ni häken tyyppi soitti ja sit soitti poliisit ja ne tuli mun kotiin. Sen jälkeen kun ei onneks tullu mitään päivystyksen reissua, ni tuli ihan v**un huono olo ja viiltelin itteeni. Tai en tiiä voiko sitä viiltelyks kutsua, mut kädessä on vieläkii sellasia pikkuhaavoja.. Viimeks ku tapasin psykologii, ni monta kertaa mietin, että uskallanko sanoo, mut en uskaltanu.. Toisaalta sille tukihenkilölle voi puhua mistä vaan, mut en tiiä miks nyt on sellanen olo ettei uskalla/pysty puhuu sille...

Siskoille, veljille ja vanhemmille turha puhua, kun eivät ne tajua. Äiti vaan hyssyttelee, että älä mieti polvee ni se paranee. (Öhöm, miten se voi parantua, jos ei siinä edes mitään ole vialla?)

En mä pysty minnekään päivystykseenkään menee pahan olon takii, jotenkii niin iso kynnys mennä sinne....

5

2332

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tsemppiä

      Psykiatrinen päivystys olisi nyt oikea paikka. Kun puhut isosta kynnyksestä, mitä tarkoitat? Pelottaako päivystykseen meneminen ja sen seuraukset vai eikö fyysiset voimat riitä? Itse olin joskus samassa jamassa ja kävelin sisään Auroran ovesta. Siitö alkoi vyyhdin aukeaminen. Tosi hitaasti, mutta kuitenkin. Nyt vuosien päästä elämä on jo mukavaa. Koita jaksaa vielä hakea apua. Päivystyksessä ei tarvitse jaksaa kuin sanoa, että haluat tappaa itsesi, he hoitavat lopun kyselemisen. Hurjasti voimia sinulle!!

      • pahaolo94

        Pahin pelko päivystykseen menossa on se, että ne laittaisivat suljetulle osastolle... Se olis vihoviimenen paikka minne haluisin.. Alaikäisenä käyny 3 kertaa, 1 kerta huijattuna sisään, 2 kertaa jouduin ku laitoksen ohjaajalla palo pinna...

        Jos menisin päivystykseen ja sanoisin jotain, että haluan kuolla tmv, ni varmaan tulis kyyti suljetulle.. :o
        Varmaan sekin vaikuttaa tähän, että joutuu miettii sukulaislapsia, jotka kärsii kotonaan ihan h*lvetisti ja nyt toinen niistä on sairaalassa, kokoajan ne murut on mietinnässä.


    • jospa polvikin paran

      Kannattaa olla avoin tukihenkilölle. Ja varmaan jonkun vertaa helpotti, kun kerroit pahan olos palstalla.

      • pahaolo94

        Kyllä se jotain tietää tästä pahasta olosta, mut laitoin sen triptylin syyks, kun söin sitä reilun viikon, ni tuli hirvee olo.

        Mut nyt kun kävin ulkona ja näin maailman ihaninta pikkutypykkää, ni olo muuttu heti paremmaks. :) Se tukihenkilö sano, että väsyttää paljon enemmän, jos on monta päivää vaan sisällä. Ehkä siinä on jotain perää ja ehkä ulkona käyntikin helpottais oloa.. :)

        Välillä se pahaolo tulee, mut nyt ei onneks oo. Mut voi taas yhtäkkiä tulla...


      • Lamicilla
        pahaolo94 kirjoitti:

        Kyllä se jotain tietää tästä pahasta olosta, mut laitoin sen triptylin syyks, kun söin sitä reilun viikon, ni tuli hirvee olo.

        Mut nyt kun kävin ulkona ja näin maailman ihaninta pikkutypykkää, ni olo muuttu heti paremmaks. :) Se tukihenkilö sano, että väsyttää paljon enemmän, jos on monta päivää vaan sisällä. Ehkä siinä on jotain perää ja ehkä ulkona käyntikin helpottais oloa.. :)

        Välillä se pahaolo tulee, mut nyt ei onneks oo. Mut voi taas yhtäkkiä tulla...

        Jos ei pysty sanoa pahasta olosta, voi olla helpompi vaihtoehto kirjottaa se paperille ja antaa vaik sille tukarille luettavaksi. Kokeile!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      52
      1276
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      86
      986
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      917
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      854
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      843
    6. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      201
      762
    7. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      25
      738
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      44
      728
    9. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      707
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      25
      667
    11. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      123
      664
    12. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      43
      606
    13. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      602
    14. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      575
    15. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      142
      548
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      538
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      530
    18. 39
      495
    19. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      185
      490
    20. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      487
    Aihe