Onko Formuka 1 mennyt oikeaan suuntaan?

Heräsi tollanen ajtus, jo ekakisan jälkeen, autot ei kulje mihinkäänn, ja kaasupohjassa ajo on kieletty kai kohta kieletään ohituksetkin, Autojen nopeudet on laskeneet hirvitävästi, esin Maleisassa, ajettiin kymmnenvuotta sitten paalupaikalle ajalle

1.33,074, nyt hyvä, että päästään alle 1,40, jotenkin on maku mennyt koko kisoista, en ainkaan enäää paikanpäälle mene mokomia pärisiöitä katsomaan.
756
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllä tämä oli jo tiedossa ennen kuin yhtään kisaa oli ajettu ,että tämä menee ihan älyttömäksi ecoiluksi koko homma!

Äänestä

Onneksi ei tullut tuota MTV Totalin pakettia hommattua.

Äänestä

Toisten harjoitusten perusteella siellon kolme Suomalaista tai ainakin Suomalais
taustaista kymmenen kärjessä, näistä kaksi ensimmäistä myös.

Äänestä

Eihän noi KUNINKUUS luokan autot pidä edes kunnon soundia enää. Pröööööpröööprööö ...tuttaa

Äänestä

Hyvääkin on. Kun siirrytään klo 15 startteihin, niin ei tarvitse katsoa kuin startti ja sitten mukavat tunnin päikkärit päivällisen jälkeen. Loput 10-15 rinksaa voi sitten katsella sohvalta pienessä unihorteessa toinen silmä kiinni.

Äänestä

Avattava takasiipi ja sille omat paikkansa, mittauspisteet missä määräytyy siiven käyttö ja sekunnin sisällä toisen perästä sääntö. Kuka katsoja tuotakaan pystyy seuraamaan, älytöntä pelleilyä.

Sama juttu power unitin kanssa, 30 sekuntia kierroksella käyttöä, mutta missä? Miten eroavat autot tuon ominaisuuden suhteen toisistaan? Energian talteenotto jarrutuksista ja lämmöistä. Liian monimutkaista tekniikkaa joka vaikuttaa kilpasuorituksiin mutta millä tavalla? Miten voit seurata miten kukin auto ja/tai talli (kuljettaja) hyödyntää kyseistä ominaisuutta???

Rengassäännöt, on kovaa ja pehmeää, superpehmeää ja kahta laatua pitää käyttä kisassa. Minkä ihmeen takia? Voisihan sen yhden renkaanvaihtosession muutenkin määrätä pakolliseksi ilman seosten vaihtoa. Onko pehmeet vai kovat alla, miten kuluu vai säästetäänkö taas renkaita. Ei ole todellista!

Sitten vielä polttoaineen käytön rajoitukset. Riittääkö bensa vai laitetaanko säästömoodi päälle. Ompa jännää seurattavaa.

Äänestä

on menny on

Äänestä

Kommentoi aloitusta


esa2 kirjoitti:

Heräsi tollanen ajtus, jo ekakisan jälkeen, autot ei kulje mihinkäänn, ja kaasupohjassa ajo on kieletty kai kohta kieletään ohituksetkin, Autojen nopeudet on laskeneet hirvitävästi, esin Maleisassa, ajettiin kymmnenvuotta sitten paalupaikalle ajalle

1.33,074, nyt hyvä, että päästään alle 1,40, jotenkin on maku mennyt koko kisoista, en ainkaan enäää paikanpäälle mene mokomia pärisiöitä katsomaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu