Kävin hakemassa ihan benchmarking mielellä liikkestä uuden päiväks ajoon. Oli vain näköjää tdi tarjolla ja kyl oli pas-ka vekotin. Omalla vasta hankitullla E430 VM 97 Mercedeksellä kyyti paljon maukkaampaa ja mukavampaa. Varusteetkin aikalailla samat, mut mulla nahkapenkit ja kattoluukut jne... Maksoin muuten Mersustani 3000e ja verolaput vielä tulossa. Hiton hyvä kunto ja pesee skoodat Mennen tullen joka on jo muutenki itäromu kommunismin kehdosta. Etuveto (leluveto) kaiken lisäksi ja tdi narisee ja värisee kuin mummos keinutuoli. Kulkupuolikaa ei mitään erikoista vaik liikenteessä Monet skeidaajat luulee kovimmaksi tykiksi kunnassa.
Koeajoin Octavia RS:n
mersumies 100%
25364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Skeida on vitsi.
Avohoito on vitsi.
Miekii oon mersumiehii. Miul on vaan vähän vanhemp malli. 190 D se on. Teklaa kyl joskus pelottaa, ku myö kaahataa k-kaupast karkuu jos kinkkupaketti sattuu vahingos jäämää pusakan taskuu. Pidetää myö mersumiehet yhtä. Hai....
Arvaa vaan, mitä tollasen Mersun ylläpito tulee maksamaan, jos pidät sitä käyttöautona. Kolmen tonnin lähtöhinta on kuule pikkuraha siihen verrattuna, eikä sitä kukaan osta, kun haluat päästä siitä eroon.
paljos DSG TSI remontti maksaa. Nehän tehdään joka toinen vuosi tai 50 000 km välein...
Skeida on tosiaankin yksi automaailman suurimpia vitsejä, eihän niillä automiehet ajakaan.
Mulla on Skoda TSI-koneella ja manuaalina. Ei sitä ainakaan ole tarvinnut remontoida. Kenen juttuja sä täällä toistelet jatkuvasti, sillä eihän toi ainakaan ole sun oma kokemus?
Sulla menee jo ainakin 6000 euroa vuodessa pelkkiin bensoihin ja kalliit rempat päälle, revi siitä huumoria romunkerääjä.
Skodamieheltä menee kaikki, jää vain tämä palsta jossa saa vertaistukea.
mollatko 100%:sta mersumiestä. Hää o meikäläisii....Siis tummii.
Ja mielikuvituksessasi koeajamasi kotteron rekisterinumero oli?
En paljasta, koska luuletko että irtoaa muuten kyseisestä liikkeestä laatuautoja koeajolle jos myyjät huomaavat? (kyseessä Vehon liike jossa myydään myös Mercedestä).
PS. Skeidaa myydään liikkeen takaosassa katseilta suojassa. Tähtikeulat on ylväästi liikkeen sisäänkäynnin lähistöllä.
Meinaat että Veho piilottelee Skodaa, joka myy kaksinkertaisesti Skodaan nähden ;-)
Kyllä ne kuule näkee siellä, että Skodan markkinaosuus on vuodessa kasvanut yli 10-kertaisella vauhdilla Mersuun nähden.
Eipä muuten Skodan ostajaa harmita jälkikäteen niin, että pitää lähteä ostoksen jälkeen koeajamaan muita autoja ja haukkumaan sitä merkkiä toiselle palstalle. Järki kun riittää autovalintaan vertailevien koeajojen jälkeen.
ihan oikeasti jälleenmyyjien myyntitiloista ja niiden kalusteista, valaistuksesta yms. Samassa liikkeessä myytävät muut merkit sijoitetaan "piiloon" esim. eri kerrokseen tai kauemmas ulko-ovesta. Huollon vastaanotossa sama asia, muut merkit tiskin nurkan taakse. Ensiesittelyissä ei tarjota makkaraa ja hernekeittoa, ei haluta renkaanpotkijoita tuulipukuineen paikalle.
Autoliikkeiden ovella ei liene pääsääntöisesti vartijaa, joten kyseinen "mersu-veijo" voisi päästä sisään. Tuskin kuitenkaan koeajolle. Tai ehkä, jos maksaa vakuutuksen omavastuun käteisellä ennakkoon ja tuplana....
mersu-feija. Ollan nyt tarkkana näitten trollareidn kanssa.
Kiitos korjauksesta. :)
Asialinjalla asia-Feijojen kanssa...
skeidan koeajosta pitäisi maksaa asiakkaalle tuntiperusteisesti. Koeajolle on muuten naurettavan helppo päästä, varsinkin skeidan RS.
Tässähän meillä kelpo automies 100%.
Että kuitenkin piti hieman vaivaa nähdä, kun "pääsit koeajolle". Jonoa lienee enemmän 1.2 tsi:n rattiin?
Harva se päivä tämä tupauuno kirjoittaa täällä kuinka hän kävi polkemassa Octaviaa. Ei oikein kuulosta uskottavalta.
mersumies 100% on hassu mies. Onhan se Skoda Rs mitä on, omilleen hyvä, muille vain yksi vaihtoehto joka soi huonosti. Jep.
Naapuri hommas kanssa skodan,en tiedä mikä malli mutta joku "kilpamoottorilla" varustettu kuulemma on.Kehu että ottaa pari markkaa tauluun helposti jota kyllä vähän epäilen kun on sentään skodasta kyse.
Russian Sports rli RS on skodan ns. Rysssänsportti. Itäurheilufarmari.
Mää testasin myös ryssän sportin, mutta range on parempi
http://m.naurunappula.com/39639/harrastuksia.jpg
Lopeta jo. Ei ole kovin vitsikästä eikä osoita kovin runsasta älykkyyttä kopioida samaa linkkiä joka paikkaan, kun sen joku kertaalleen on palstalle laittanut.
Suomeksi: Me ollaan se nähty jo. Vanha vitsi ei naurata enää.