Helsingissä ei ole kaksioita

Olen etsinyt pari vuotta kaksiota Hesasta. Ainuttakaan kunnollista ei ole myynnissä. Kaikkiin tulossa putkiremppa kymmenet muut rempat. Eli asunnon hinta nousee 100-150 tuhatta niiden vuoksi. Siis alle 320 000 ei saa minkäänlaista kaksiota Hesan seudulta. Ainuttakaan yksiötä ei ole myynnissä. Muualla Suomessa saa kaksion 70-120 tuhannella ja palkat ja eläkkeet ovat silti samat. Hesalaiselta menee kaikki rahat surkeaan luukkuun. TÖRKEÄTÄ.
793
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Muuta vaikka Tallinnaan jos ei stadin kusenhajuiset porttikonggit nappaa?

Äänestä

Hdlsingissä on kymmeniä kaksioita myynnissä noin 150t euron hintaan. Putkiremontissa kulut ovat yleensä maksimissaan 1000/m2, joten aika iso kaksio saa olla että maksaa 100-150ke.

Melkoinen provo ja julmettua sontaa, mutta niinhän ne yleensä nuo kateellisten kirjoituksen ovat :)

Äänestä

Aloittaja kirjoittaa " Olen etsinyt pari vuotta kaksiota Hesasta. Ainuttakaan kunnollista ei ole myynnissä"


Kerrostalokaksioita on myynnissä 500-700kpl Helsingin seudulla. Niitä kohtalaisia kaksio asuntoja on myynnissä noin 20-30kpl.

Äänestä

http://kuluttaja.etuovi.com/crometapp/portal/eo/realties/residences/apartments/search/public/item/itemlist.jsp?list_id=13960009716430&listorder=&supplier_items=&itemgroup_id=50.1&fromSearchSubmit=fromSearchSubmit&search_type=advanced_search&portal=eo

tulokseksi tull 17 asuntoa jotka ovat kohtuu uusia (>1999) ja joissa on sauna ja parveke. Huoneistoalaksi rajasin max 52m2, jotta ylisuuret kaksiot karsiutuvat pois, samoin jätin uudistuotannon pois.

Ei niitä kunnollisia kaksioita nyt niin kauheasti ole tarjolla. Vanhoja pommeja sitäkin enemmän.

Äänestä
  • Et siis ole edes etsinyt putkiremontoituja kaksioita. Nehän on rakennettu huomattavasti ennen vuotta 1999. Lisäksi 52 neliön raja on turhan pieni. Eihän tuohon mahdu kuin yksi kunnollisen kokoinen huone.

    Äänestä

Kuten mainitsin, vanhat pommit rajattu pois hausta.

Vanhan asunnon voi ostaa helsingin keskustasta mutta silloin tarkoitetaan ennen 1930 lukua tehtyjä taloja. 50-70 luvun pommitaloja ei kannata ostaa joita on paljon esim. Lauttasaaressa. Ankean näköisiä, epäkäytännölliset pohat, ei saunaa, ei kunnon parveketta yms yms.

Äänestä
  • Jep, kannattaa ostaa noista oikein vanhoista. Niissä on sauna - siis yhteissauna. Parvekin yleensä löytyy - vähintään tuuletusparveke rapusta.

    Toki näihin on tyytyminen, kun ei ole varaa kunnostettuun, uusista puhumattakaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hirveät hinnat kirjoitti:

Olen etsinyt pari vuotta kaksiota Hesasta. Ainuttakaan kunnollista ei ole myynnissä. Kaikkiin tulossa putkiremppa kymmenet muut rempat. Eli asunnon hinta nousee 100-150 tuhatta niiden vuoksi. Siis alle 320 000 ei saa minkäänlaista kaksiota Hesan seudulta. Ainuttakaan yksiötä ei ole myynnissä. Muualla Suomessa saa kaksion 70-120 tuhannella ja palkat ja eläkkeet ovat silti samat. Hesalaiselta menee kaikki rahat surkeaan luukkuun. TÖRKEÄTÄ.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu