Saan tällä hetkellä yleistä asumistukea (opiskelen ja opintotukikuukaudet ovat loppuneet). Kesäksi sain epäsäännöllistä työtä eli tulojen arvioiminen on mahdotonta.
Kelan sivuilla sanotaan, että yleiseen asumistukeen täytyy hakea muutosta vasta kun tulot nousevat 300e/kk. Olen kuullut, että yleinen asumistuki tarkastetaan vuoden välein. Onko siis asia niin, että voin tienata huoletta vuodessa tuon 12kk x 300e eli 3600e, ja edelleen nostaa yleistä asumistukea? Sillä ei ole siis väliä, että palkkatuloni eivät jakaudu tasaisesti koko vuodelle vaan ainoastaan vuosituloilla on merkitystä?
Yleinen asumistuki ja palkkatulot?
tuleva maisteri
1
187
Vastaukset
- Gelaa
mitäpä jos kävisit Kelan konttorissa kysymässä niin saisit kerralla oikean vastauksen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33411185IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3507737Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut842343Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?862107Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1391954Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61581- 1101241
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin521044Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26878MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312772