Eikö nykyinen lapsilisä muutettaisi lapsitueksi. Tuki haettaisiin Kelalta kuten päivärahat tai asumistuet sun muutkin Kelan maksamat tuet.
Hakemukseen verotodistus ja siihen porrastus kuka saa minkin verran tukea.
Tuki olisi päinvastoin kuin lapsilisä, siis ensimmäiselle suurin ja lasten määrän mukaan pienenisi.
Ei ihmisiä tarvitse houkutella lisääntymään. Eihän ole synnytyssairaaloitakaan joka puolella suomea. On väärin tehdä lapsia, jos ei ole varaa hoitaa.
Lapsilisäthän keksittiin silloin kun sodassa oli kuollut paljon ihmisiä.
Hakemukseen verotodistus ja siihen porrastus kuka saa minkin verran tukea.
Tuki olisi päinvastoin kuin lapsilisä, siis ensimmäiselle suurin ja lasten määrän mukaan pienenisi.
Ei ihmisiä tarvitse houkutella lisääntymään. Eihän ole synnytyssairaaloitakaan joka puolella suomea. On väärin tehdä lapsia, jos ei ole varaa hoitaa.
Lapsilisäthän keksittiin silloin kun sodassa oli kuollut paljon ihmisiä.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Jokainen elättäköön omat penskansa omillaan. Ei niitä kenenkään ole pakko hankkia.
Ja asuntolainojen verovähennykset myös! Minkä helvetin takia muitten pitää kustantaa toisten velaksi elämistä?
Velaksi eläminen ei ole millään muotoa pakollista. Ja jos joku siitäkin huolimatta ihan väkisin haluaa velkavankeuteen hankkiutua, maksakoon sen velkansa sitten kokonaan omista rahoistaan.
Asuntolainojen korkojen verovähennys poistuu pikkuhiljaa ja nytkään ei saa täysimääräisenä vähentää ja puolet enää parin-kolmen vuoden päästä.
Sitä olen kyllä ihmetellyt vuosia,että isompi lapsiperhe saa korkovähennykset ja sen päälle vielä asumistukea korkojen maksuun. Itse noista etuuksista on monet kertoneet. Kun äiti on kotona ja käytännössä ei voi mennäkään työhön kun lapsia syntyy jopa joka ohrille, kuten ennen sanottiin. Isä työssä mutta palkka ei kaksinen. Sellanen perhe voi rakentaa talon hartiapankilla ja valtio maksaa ison osan talosta erilaiste tukien muodossa.
http://www.talouselama.fi/uutiset/nakokulma onko lapsilisien leikkaus taktinen budjettimetku/a2240601?b=u_arvopaperi
Ovatko tämän alueen asukkaat kaikki monilapsisia perheitä, kun ei kunnon kannanottoja irtoa? Mielestäni, jos ihminen osaa muuta kuin lisääntyä, tulee hänen itse huolehtia tuotoksistaan.
ootko itse maho ennen sanottiin lehmästä joka ei vasikoinut
Elä veikkonen. Oon minä mualimaan pyöräättännä lapsukaisia. Niitä en lapslisillä elättännä, vuan omalla työllä.
Ite oot tilinumeros kuitennii ilimottanu, hyvin on kööhänlisä rikkaalle kelevanna... oisit pallaattanna, ei kait niitä väkisin kellekkää, jos ee taho? Ee ku vuan rasti ruutuun, elekkee elekkee, ee tarvihe!
Kysyppä äetiltäs: Paljoko sai lapslissee 1970 luvulla. Niillä ee kerskuttu.
Entä jos muutettaisiin se vain maahanmuuttajille tarkoitetuksi? Samalla se voitaisiin korottaa vaikka kolminkertaiseksi ja silti valtio säästäisi.
Tarvitaan uusia veronmaksajia.Kuka aloittajan eläkkeen ja terveys-vanhainkoti ym .kulut maksaa, ellei veronmaksajia ole kasvamassa eläkeläisten tilalle....?Entä kuka hoitaa aloittajaa vanhainkodissa tai sairaalassa, kuka valmistaa ruokasi, suorittaa hoitotoimenpiteet, siivoaa kuset ja paskat.....Nuoria tarvitaan joka alalle.
Lapsiperheitä pitää tukea, mutta tietenkin lapsilisät voisi varakkailta poistaa kokonaan, tai porrastaa tulojen mukaan, siten että pienituloiselle maksettaisiin enemmän.
kuka ostaa kaupasta tavaraa.lapsiperheet ja paljon.näin suomi pysyy pystyssä.nämä lapsettomat ja eläkeläis pierut eivät paljon kauppoja rikastuta.enemmänkin hedelmä pelejä.ja lapsettomat ulkomaille kantaa rahansa. lapsia pitää tehdä että suomeen saadaan suomalaisia veron maksajia.ei taida suomi pysyä kasassa mamujen ja eläkeläisten ostovoimalla ja työn teolla
Sinäpä sen sanoit:
Eläkejärjestelmä on eräänlainen pyramidi-huijaus, jossa uudet "jäsenet" kustantavat ylempänä kaaviossa olevien eläkkeet. Mutta kannattaako oikeasti laskea kovinkaan paljon sen varaan, että tämä kyseinen hilavitkutin nimeltään eläkejärjestelmä on enää olemassakaan siinä vaiheessa kun oma eläkeikä koittaisi?
Jokaisen kannattaisi myös itse varautua tulevaisuuteen aloittamalla pienimuotoinen sijoitusharrastus jo mahdollisimman nuorena. Pienilläkin summilla pääsee alkuun ja korkoa korolle -vaikutuksella on hämmästyttävän suuri vaikutus lopputuloksen kannalta, kun puhutaan useamman kymmenen vuoden aikajänteestä.
Hallitus tosin näyttää tekevän parhaansa kansankapitalismin lopettamiseksi ja pörssin näivettämiseksi kiristämällä piensijoittajien verotusta entisestäänkin. Suursijoittajathan saavat osingotkin verovapaasti, ei kovin reilua.
Eläke katto 3500 € ruotsissa se on ja samoin ruotsissa ei ole perintöveroa. Eläkelläiset alkaisi myymään omaisuuttaan ja näin pelastaa eläkeaikansa.
Höpöhöpö, se on Ruotsissa 4190,- euroa kuukaudessa
Nimenomaan, jokainen vuorollaan tärväisi loppuaikana sen mitä elämänvarrella on saanut kasaan. Ei tarvitsisi maksaa perintöveroa kenenkään. Rikkaathan eivät maksa sitä muutenkaan. Junailevat omaisuutensa siihen malliin.
Minusta lapsituki olisi aivan oikein. Kyllä perheessä 2 tai 3 lasta riittää.
Ei suomalaisten tarvitse saada sen paremmin lapsia kuin mitään lapsi tukeakaan. Riittää kun suomalaisia verotetaan. Veron maksun on hyveemme ja tärkeintä on että maahan saapuvilla maahanmuuttajilla on hyvä olla ja että he voivat hankkia mahdollisimman monta lasta. Suomalaisten naisten kannattaa ehdottomasti myös tehdä lapsia ulkomaalaisille miehille. Myös tätä valtio voisi jotenkin tukea, vaikka puolella siitä mitä maahanmuuttajapariskuntia. Suomalaiset äijät voivat kasvattaa kakaransa omalla kustannuksellaan, jos välttämättä haluavat ja mieluummin jossakin Venäjällä, Thaimassa tai Filippiineillä.
eläkeläiset maksamaan omalla omaisuudellaan hoidot ym.ei ole mitään järkeä pihtailla osakkeita metsäpalstoja ym säästellä ja itkeä jokapaikassa kalleutta.huonolla tuurilla omaisuus menee jollekkin lapsettomalle pariskunnalle.joka taas jatkaa pihtailua .on niillä eläkeläisillä varaa pelata hedelmäpeliä maksissa mutta jos jostain muusta joutuu maksamaan niin johan alko itku ja vaikerrus..lapsi perheet tämän maan pystyssä pitää ostamalla kulutus hyödykkeitä.
Meillä Suomessa kepulaiset saavat valtavia tukia.Muille tuet eivät kuulu.
Jos on vara siittää niin pitää myös olla varaa elättää,lapsilisät pois kokonaan
ei muuta kuin lisää rahaa kreikkaan ja mamuja lisää tännekin, niin ei tarvitse lapsilisiä maksella ainakaan suomalaisille. jos säädettäisiin sellainen laki seuraavaksi, ettäv ain ulkolaiset sais täällä kaikki tuet, niin ei tarvitseis syntyperäisten täällä taistella ja kadehtia toisiaan.
eläkkeitä pienemmäks eläkeläiset maksamaan omaisuudellaan hoitonsa.rasti ruutuun kelalla lapsilisää ei tarvitse nostaa väkisellä.loppuu kurina.tuhkamulkut tuplaverolle.ette voi siittää veronmaksajia.lapsi perheet pitää tämän maan pystyssä ei tuhkamulkut.mahot akat.eläkeläiset.ym