Taas uusia irtisanomisia

Laskekaa joskus huviksenne montako oikeaa UUTISTA lehdessä on, eli sellaista kokonaan uutta asiaa joista ei ole vielä kirjoitettu muualla.

http://www.sss.fi/uutiset/612158.html

Kyllä töitä olisi kun toimittajien annettaisiin kiertää Salon maakunnassa tekemässä uusia uutisjuttuja. Suomen ja maailman asiat me kaikki tiedetään jo netistä reaaliajassa. Siihen hommaan ei sanomalehtiä enää tarvita.
4215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kerrankin SSS on ajan hermolla, en muista milloin yksikään uutinen olisi ollut
ensimmäisenä Salon seudun sanomissa, tuosta on hyväö ponnistaa : )

Äänestä

Joo, kyllä olisi töitä. Nuoret toimittajatytöt tekisivät innolla kivoja heppajutta tai mukavia kolumneja siitä kuinka kivaa on kiven maailmanmeno.

Ajankohtaissivut täyttyisivät kokosivun kuvista että nyt onpi nähty kevään ensimmäinen leskenlehti, siihen perään mukavia tarinoita kuinka se kesä taas tänäkin vuonna niin ihmeellisesti Saloon tuleepi ja kaiken kansan Salon toria ihastelemaan tuopi.
Kesäajan lehdet onkin näppärien toimittajien helppo raapia kokoon torin terassilla tätä ihmeellisen ihanaa toria kehuen ja torihinnoista kertomista vältellen. Mukavilla kuvilla iltatoritapahtumista sitten voidaan täyttää lehti kerran viikossa.

Sadepäivinä sitten ollaankin sisätiloissa ja kirjoitetaan kilpaa mukavia diipadaapa juttuja siitä kuinka se Salo onkaan aivan ihanan ylivertainen paikka asua ja kuinka on viisasta Salosta ostaa hinnoista välittämättä.

Uutisia, häh ei. niistä emme halua kirjoittaa ei ainakaan huonoja uutisia. Juurihan viime viikollakin oli melkein puolisivua ulkomailta.
Niinpä miksiköhän salkkarilla menee huonosti.

Äänestä
  • Kyllä minäkin tilaisin Salkkarin uudelleen, jos siellä olisi nuorten ja elämänjanoisten toimittajien tekemiä paikallisia lehtijuttuja hyvillä valokuvilla höystettynä.

    Salon seudulla on sentään monipuolista elämää ja toimintaa toisin kuin esim. Loimaalla, jos olette joskus sattuneet käymään.

    Äänestä

Lääkkeitä joita esitetty henkilöstölle Salon talouden pelastamiseksi.

Talkoovapaat, palkattomat vapaat, lomarahanvaihto, palkkojen alennus.

Näitä keinoja on Salkkarissa vilahdellut, vaihtoehdoiksi henkilöstön lomautuksille ja irtisanomisille.

2012 Saloseudun Saomie toimittaja arvioi, että halukkille pitäisi antaa mahdollisuus 2 viikon palkattomaan vapaaehtoiseen vapaaseen.

Toimittaja toki myönsi, että ulkopuolisen on vaikea arvioida näin saatavia säästöjä.

Salkkari muuten sensuroi erää kirjoittajan verkkomielipiteen jossa ehdotettiin osaa edellä kirjoitetusta asiallisella kirjoituksella.

Salon Seudun Sanomathan on sananvapauden näennäis puolustaja.

Edellä kerrottujen säästökeinojen luulisi toimian myös TS yhtymässä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Salossa kirjoitti:

Laskekaa joskus huviksenne montako oikeaa UUTISTA lehdessä on, eli sellaista kokonaan uutta asiaa joista ei ole vielä kirjoitettu muualla.

http://www.sss.fi/uutiset/612158.html

Kyllä töitä olisi kun toimittajien annettaisiin kiertää Salon maakunnassa tekemässä uusia uutisjuttuja. Suomen ja maailman asiat me kaikki tiedetään jo netistä reaaliajassa. Siihen hommaan ei sanomalehtiä enää tarvita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu