Paljon kysyttävää

warea

Hei haluaisin selventää itselleni muutamia chinchilla aiheisia kysymyksiä, kun harkitsen sellaisen hankkimista, olen lukenut niistä jo paljon mutta vähän vielä epäselvää :-)
1. Millaisia virikkeitä chinchillalle voi laittaa häkkiin? Kiipeilevätkö ne ja tykkäävätkö esim. riippumatoista?
2. Miten paljon chinchillan tulisi päästä liikkumaan häkin ulkopuolella?
Kaikki muutkin vinkit ja tiedot tervetulleita, kiitos etukäteen vastauksista! :-)

2

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinä muutama vinkki

      Chinchillat rakastavat kiipeilyä joten häkin tulee olla monikerroksinen!
      Verkkokaupoissa, sekä eläinkaupoissa myydään chinchilloille vaikka mitä erilaisia virikkeitä. riippumatot, erilaiset piilopaikat, sekä jyrsimispuut ovat hyvää ajan vietettä chinchilloille.
      2. Vähintään kerran päivässä. Ellei chinchillalle hankita ystävää se tarvitsee kontaktia ihmisen kanssa useimmin, kuin kerran päivässä. :)

    • omg2

      kyllä! chinchillat rakastavat kiipeilyä ja hyppimistä joten kaikkea mahdollista (paitsi muovia) voi laittaa niille sinne missä voi kiipeillä ja pomppia. Kerroksia on hyvä olla ei siis kelpaa mikää marsu/kani/hamsteri häkki vaan häkin tulee olla ainakin metrin korkuinen.

      Jos chinchilla asuu yksin eikä sillä ole kaveria niin olisi hyvä että seurustelisit sen kanssa mahdollisimman paljon. Ainakin kerran päivässä olisi hyvä päästää pallero vapaaksi juoksentelemaan ettei se ihan homehdu häkkiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      5196
    2. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      85
      2845
    3. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      46
      2742
    4. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2120
    5. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      25
      2011
    6. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      48
      1919
    7. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      7
      1853
    8. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      42
      1835
    9. Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!

      Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j
      Salatut elämät
      7
      1771
    10. Lähtisitkö Erikoisjoukot-leirille? Yksi kokelas paljastaa karun totuuden kulissien takaa

      Erikoisjoukot realityssä kokelaat kohtaavat omat henkiset ja fyysiset rajansa. Nyt yksi kokelas paljastaa karun totuuden
      Tv-sarjat
      17
      1761
    Aihe