Kissan kynsi musta eikä mene sisä, akuutti? eläinlääkäriin ASAP?

Iinamiina

Äiti huomasi kissan kynnestä tulevan verta eilen runsaasti, ei tehnyt mitään asialle, joten kun tulin tänään kotiin ja sain tietää asiasta, huomasin että kynnen sisus on musta ja se ei mene tassun sisään, kuten normaalisti. Kannattaako mennä heti huomenna e.lääkäriin (hinta 50% ja matkaa lähimpään viikonloppupäivystykseen 40 km yhteen suuntaan) vai uskallanko odottaa maanantaihin?

Kissa on perusterve, sekarotuinen ja ulkoileva. Syö ja kävelee tällä hetkellä normaalisti, mutta pohdin voisiko kynnessä olla kuolio ja kuinka nopeasti se leviäisi vai onko kyse mustelman tapaisesta vammasta?

4

4135

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iinamiina

      Soitan heti aamusta päivystävälle kissitohtorille, mutta ajattelin jos internet-linjoilla olisi hereillä joku asiasta tietävä :)

    • Iinamiina

      Päätimme odottaa ja tarkkailla kissaa, normaali käytös jatkui kaksi viikkoa ja kynsi pysyi mustana. Sitten kolmen viikon päästä alkoi näkyä paranemisen merkkejä. Kissa koko ajan normaali. Söi ja leikki

      • Iinamiina

        Nyt siis kynsi pudonnut ja kissi voi yhä hyvin. Ajattelin kertoa jos joku muukin etsii tietoa netistä.


      • Kissamies1
        Iinamiina kirjoitti:

        Nyt siis kynsi pudonnut ja kissi voi yhä hyvin. Ajattelin kertoa jos joku muukin etsii tietoa netistä.

        Meidän kissalla oli ja kynsi tulehtunut. Söi pari antibioottikuuria ja lopulta kortisonia monta kuukautta ennen kuin parani. Monta kertaa käytiin lääkärissä ja rahaa meni paljon. Ongelmaa oli myös tassujen väleissä ja otettiin koepaloja jne. Nyt on kunnossa tassut. Vartuttiin liikaa ennen kuin mentiin lääkäriin ja koitettiin itsehoitoa mutta eihän siitä mitään tullut kun kissa nuolee tassujaan koko ajan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe