Tupakka

tytteli2

Oon 15-v tyttö. Aloitin tupakan polton muutama viikko sitten. Onko mitään suurempia terveysvaikutuksia jos polttaa yhden päivässä? Entä jos vetelee poskareita? Onko se terveellisempää?

5

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poikasen Äet

      Moi:Astman saa ilman tupakkaakin ja aina eivät mitkään suihkeet ja piiput auta vaan silloin mennään ja lujaa ambulanssilla sairaalaan kun henki loppuu... Keuhkoahtauma on tupakoitsijoiden itse aiheuttama sairaus joka johtaa tuskalliseen tukehtumiskuolemaan.. Keuhkosyöpä/suusyöpä salakavala ja hyvin nopeastikin leviävä kuolettava tai hyvin invalidisoiva. Eikä tässä ollut kuin alkua..
      Mulla astma ja itse aiheutettu alkava keuhkoahtauma ja 43v olen.Olin sun ikäinen kun aloitin just muutamalla kessulla ja niillä kuuluisilla poskareilla..Eikä se todellakaan siihen jäänyt. Rakas poikani menetti isänsä muutama vuosi sitten keuhkosyöpään..

      Mieti sinä nuori naisenalku tätä.

      Olet oikeasti kovempi mimmi kun et polta koska se kertoo sun olevan vahva luonteinen ja välität terveydestäsi. Mun oma poikanikin savutonta tyttöä elämäänsä haluaa ja hän kohta 20v..

    • Lai Tonta Mei Ninkiä

      Joudut ostamaan trokarilta tupakkasi.

    • En oo ikinä polttanu

      Pitäs näyttää kuvia,miltä ystäväni nyt näyttää,kun viettää viimeisiä kuukausia elämästään.On tupakoinut ikänsä,ja sairastui keuhkosyöpään,jota lääkittiin liian kauan astmana.Nyt on tilanne se,ettei voida enää hoitaa,paino on romahtanut.syöpä on levinnyt joka paikkaan.Eikä se enää auta että lopettaa sauhuttelun...mitei kannattaako alottaa,mieti!

    • nykyään on turvallista

      Itse ehdin polttaa 15 vuotta ja vaihdoin sen jälkeen sähkötupakkaan. Lopputulos: eipä tullut keuhkoahtaumaa tai mitään muitakaan haittoja.

      10 vuotta sitten tilanne oli eri, kun ennenvanhaan lopettamiseen oli vain 2 keinoa, kylmiltään tai nicoreten avulla lopettaminen. Niiden avulla vain 10% onnistui lopettamaan, ja 90% jatkoi tupakointia hautaan asti kun ei ollut paremmin toimivia lopetuskeinoja. Nykyään kuitenkin tilanne on paljon parempi, ja voisi jopa väittää ettei nykyään enää tupakointikaan ole ollenkaan haitallista. Ihan huoletta voi aloittaa tupakoinnin, koska sähkösavukkeisiin siirtyminen on kuitenkin niin naurettavan helppoa että tuskin enää jatkossa kukaan tupakoi vuosikymmeniä ja sairastuu niihin sairauksiin joihin entisaikojen tupakoitsijat lähes aina sairastuivat.

    • 17v röökipoika

      Äh ite oon 17v ja kohta 4 vuotta polttanu. Tupakka tappaa mutta voi sitä porkkanaankin tukehtua. Turha yrittää lopettaa ku ei siitä mitää oo tullu yrityksistä huolimatta. Riippuvuus o nii kova eikä sinänsä ees kiinnosta lopettaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      156
      4628
    2. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      18
      3977
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      97
      3615
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      42
      2999
    5. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2463
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      246
      1817
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      27
      1468
    8. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      252
      1406
    9. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      180
      1324
    10. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      77
      1281
    Aihe