Kuopion kaupungin nettisivuilta löytyy mm.lautakuntien, kapunginhallituksen ja -valtuuston pöytäkirjat. Sieltä näkee mitä tuleman pitää. Maaningan kunnallakin, jos on myytäviä tontteja panisivat töpinäksi sillä Kuopio ei myy tontteja vaan vuokraa.
Nilsiässä seurataan tarkoin mitä on luvattu kuntaliitossopimuksissa ja mitä puhuttu ja luvattu kuntaliitostapahtumissa kuntalaisille.
Nilsiä-neuvottelukunta järjestää torstaina 3.4.2014 klo 18 alkaen kuntalaisillan ”Vuosi kuopiolaisena” Nilsiän virastotalolla entisessä valtuustosalissa.
Tilaisuudessa ovat paikalla kaupunginjohtaja ja palvelualuejohtajat. Osanottajilla on mahdollisuus esittää kysymyksiä ja kommentteja Kuopin kaupungin toimintaan ja palveluihin liittyen.
Nilsiä-neuvottelukunta seuraa mm. yhdistymissopimuksen toteutumista ja yhdistymisavustuksen käyttöä sekä osallistuu asiantuntijaelimenä Nilsiän aluetta koskevien asioiden valmisteluun antamalla lausuntoja.
Kuntaliitoksesta
4
221
Vastaukset
- 0382093
Kyllä Kuopio säilyttää palvelut Maaningalla. Nyt kun Siilinjärvikin joutui pakon eteen ja aloittaa vapaaehtoisesti etsimään liitoskumppania (=Kuopio) saa maaninkalaiset Siilinjärveltäkin sitten palveluita entiseen malliin.
- Sivusta seurannut
Miten se suuri ja mahtava Kuopio takaa ne palvelut Maaningalla ? Ei varmasti kiinnosta millään tavalla syrjäkylän touhu, menee varmaan jotakuinkin niin että vain välttämätön korjataan kuten muutama km pyörätietä, sitäkö Maaninkalaiset oikeesti halusi. Ja mikä on tämä pakko, Siilinjärveä ei voi pakkottaa mihinkään, milloinkaan ja Maaninkalaiset joutuu hakemaan palvelunsa emäpitäjästä Kuopiosta.
- pettynyt muutaja
Kerron oma mielipiteeni tästä yhdistymisestä.
Ensinnäkin olisin tehnyt sopimuksen ennemin siilinjärven kanssa koska mitä suurimmiksi nämä alueet kasvaa sitä pidemmiksi jonottamiset kasvaa kun kaikki keskitetään yhteen toimipisteeseen!!
Jos esim Maaningalla ei ole saatavina hammaslääkäriä niin kuin tässä talvella oli niin ajeleppa 100 km hammaslääkäriin kuopioon jos meinaat käyttää terveyskeksuksen palveluja siilinjärvelle olisi ollu vaan puolet matkasta.
Paljonko tulee loppupelissä maksaman nämä siirrot kuopion alaisuuteen on vesikartotusta ym ei ne ilmasia ole !!!
Miksi oltii hätähousuja yleensä heti kuopioon liittymisessä oliko jollai päättäjällä oma etu kyseessä kun ei edes kuntalaisten äänestykseen ruvettu.
Toinen mikä pisti ihmetyttämään maaninkaa on yleensä pidetty maatalous pitäjänä ja nyt siitä tulee kaupunkia vanha loru pitää paikkansa (anteeksi maalaisuuteni huomenna ratsastan lehmällä kaupunkiin)
En ole muutoksia vastaa mutta joku järki pitäs olla niissäkin
ei pie olla liijan sinisilmänen kaikkeen uuteen !!!! - Jauho
Juuri näin, edellisen puhujan kommentti. Siilinjärvellä toimii terveydenhuolto ja hammashoito nopealla syklillä ei tarvitse juurikaan jonotella. Maaninkalaiset varautukaa jonoihin matkatessanne Kuopioon kyseessä oleviin terveyspalveluihin ja kannattaa varata aikaa ja eväät sen mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1465445Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1363558"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263319Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363203Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432704Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.372265- 222208
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2292136prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111894Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk921804