Kuntaliitoksesta

suurijamahtava

Kuopion kaupungin nettisivuilta löytyy mm.lautakuntien, kapunginhallituksen ja -valtuuston pöytäkirjat. Sieltä näkee mitä tuleman pitää. Maaningan kunnallakin, jos on myytäviä tontteja panisivat töpinäksi sillä Kuopio ei myy tontteja vaan vuokraa.

Nilsiässä seurataan tarkoin mitä on luvattu kuntaliitossopimuksissa ja mitä puhuttu ja luvattu kuntaliitostapahtumissa kuntalaisille.
Nilsiä-neuvottelukunta järjestää torstaina 3.4.2014 klo 18 alkaen kuntalaisillan ”Vuosi kuopiolaisena” Nilsiän virastotalolla entisessä valtuustosalissa.
Tilaisuudessa ovat paikalla kaupunginjohtaja ja palvelualuejohtajat. Osanottajilla on mahdollisuus esittää kysymyksiä ja kommentteja Kuopin kaupungin toimintaan ja palveluihin liittyen.

Nilsiä-neuvottelukunta seuraa mm. yhdistymissopimuksen toteutumista ja yhdistymisavustuksen käyttöä sekä osallistuu asiantuntijaelimenä Nilsiän aluetta koskevien asioiden valmisteluun antamalla lausuntoja.

4

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 0382093

      Kyllä Kuopio säilyttää palvelut Maaningalla. Nyt kun Siilinjärvikin joutui pakon eteen ja aloittaa vapaaehtoisesti etsimään liitoskumppania (=Kuopio) saa maaninkalaiset Siilinjärveltäkin sitten palveluita entiseen malliin.

      • Sivusta seurannut

        Miten se suuri ja mahtava Kuopio takaa ne palvelut Maaningalla ? Ei varmasti kiinnosta millään tavalla syrjäkylän touhu, menee varmaan jotakuinkin niin että vain välttämätön korjataan kuten muutama km pyörätietä, sitäkö Maaninkalaiset oikeesti halusi. Ja mikä on tämä pakko, Siilinjärveä ei voi pakkottaa mihinkään, milloinkaan ja Maaninkalaiset joutuu hakemaan palvelunsa emäpitäjästä Kuopiosta.


    • pettynyt muutaja

      Kerron oma mielipiteeni tästä yhdistymisestä.
      Ensinnäkin olisin tehnyt sopimuksen ennemin siilinjärven kanssa koska mitä suurimmiksi nämä alueet kasvaa sitä pidemmiksi jonottamiset kasvaa kun kaikki keskitetään yhteen toimipisteeseen!!
      Jos esim Maaningalla ei ole saatavina hammaslääkäriä niin kuin tässä talvella oli niin ajeleppa 100 km hammaslääkäriin kuopioon jos meinaat käyttää terveyskeksuksen palveluja siilinjärvelle olisi ollu vaan puolet matkasta.
      Paljonko tulee loppupelissä maksaman nämä siirrot kuopion alaisuuteen on vesikartotusta ym ei ne ilmasia ole !!!
      Miksi oltii hätähousuja yleensä heti kuopioon liittymisessä oliko jollai päättäjällä oma etu kyseessä kun ei edes kuntalaisten äänestykseen ruvettu.
      Toinen mikä pisti ihmetyttämään maaninkaa on yleensä pidetty maatalous pitäjänä ja nyt siitä tulee kaupunkia vanha loru pitää paikkansa (anteeksi maalaisuuteni huomenna ratsastan lehmällä kaupunkiin)
      En ole muutoksia vastaa mutta joku järki pitäs olla niissäkin
      ei pie olla liijan sinisilmänen kaikkeen uuteen !!!!

    • Jauho

      Juuri näin, edellisen puhujan kommentti. Siilinjärvellä toimii terveydenhuolto ja hammashoito nopealla syklillä ei tarvitse juurikaan jonotella. Maaninkalaiset varautukaa jonoihin matkatessanne Kuopioon kyseessä oleviin terveyspalveluihin ja kannattaa varata aikaa ja eväät sen mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      29
      2342
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      30
      1659
    3. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1433
    4. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1422
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      132
      1095
    6. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1082
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      926
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      240
      891
    9. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      30
      879
    10. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      15
      789
    Aihe