Onko Herttoniemessä paljon maahanmuuttajia?

oma maa mansikka

Etenkin Herttoniemenrata kiinnostaisi asuinalueena. Olisko kokemusta, onko siellä paljon ns. mamuja tai sossun asiakkaita? Vuosaarihan on kuuluisa siitä Mogadishumaisuudestaan, ei kiinnosta.

12

711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • afrikkarules

      On , kaikki paikat missä on stadin kämppiä on afrikka-aluetta.
      Vihreät, kontulat ja soininvaarat, ovat asettaneet tavoitteeksi 250000 afrikkalaisen asuttamisen Helsinkiin.

      me stadilaiset joudumme muuttamaan muualle.



      En suosittele.

      • oma maa mansikka

        Onko Herttoniemenrannassa paljonkin kaupungin asuntoja? Itse olen ollut siinä käsityksessä, että varsin suuri osa on omistusasuntoja sekä esim. Kevan, Saton tai VVO:n vuokrakämppiä, joihin ei käsittääkseni mamuja oteta.


      • getho
        oma maa mansikka kirjoitti:

        Onko Herttoniemenrannassa paljonkin kaupungin asuntoja? Itse olen ollut siinä käsityksessä, että varsin suuri osa on omistusasuntoja sekä esim. Kevan, Saton tai VVO:n vuokrakämppiä, joihin ei käsittääkseni mamuja oteta.

        mamut ohittaa kaikissa vuokrakohteissa muut. Tämä on nykyistä monikansallistamista. Yksi kun saadaan alueelle niin koko loppu kylä täytyy perheenyhdistää ja vähän naapureitakin. Sitten lisäännytään kun pien talon porsaat. Eihän heillä ole muuta tekemistä koska perinteet kieltää työnteon.
        Meillä on yhdessä taloyhtiössä sovittu ettei vuokrata mamuille. Eli jos joku vinkuu ettei partsilla saa tupakoida niin meillä ei myös rapussa tarvitse pelätä mustaa miestä.


    • Valot päälle, rasisti.

      Jos ajatusmaailmasi on tuollainen, kukahan haluaisi sinut naapurikseen? Herttoniemessä asuu kaikenlaisia ihmisiä ja ilmapiiri on mukava. Omat lapseni ovat pienestä pitäen leikkineet kaikenväristen lasten kanssa eivätkä aikuisten rasistiset asenteet ole pilanneet heidän lapsuuttaan, kun on saanut leikkiä kaikkien naapureiden lasten kanssa. Toivon, että harkitset tarkkaan, voitko muuttaa tähän ihmisystävälliseen ympäristöön.

      • White Flight

        Parempi on kieltämättä muuttaa pois Helsingistä, niin ei tarvitse rahoittaa yhtä vahvasti tuota "ihmisystävällistä" ympäristöä. Hyväksyviä naapureita kyllä löytyy, vaikka Helsingissä ollaankin jo noin ahdasmielisiä.


    • maalla on tilaa

      Parempi kun painut jonnekin korpeen asumaan ettet pilaa muilta tätä kaupunkia ahdasmielisellä kitinälläsi.

    • oma maa mansikka

      Olen avoimesti rasisti, jos sitä on pitäminen enemmän kantaväestöön kuuluvista naapureista.. En halua näitä muka 'uussuomalaisia' yhteiskunnan elättejä naapuriini. Kyllä se vain totuus on, että paikoissa, joissa väestö koostuu suurimmaksi osaksi kantasuomalaisista ja itse toimeentulonsa kustantavista, ihmiset ovat älykkäämpiä, paremmin koulutettuja ja omaavat hyvät käytöstavat; ihan kuten minäkin. Niin kauan, kun minulla on mahdollisuus valita vapaasti asuinalueeni, sen myös teen. On ihan sama, minkälaisen leiman saan nimettönä nimettömiltä kirjoittajilta keskustelupalstalla.

    • tasonsa tunteva

      Olen samaa mieltä aloittajan kanssa. Miksei vähän katsoa, keitä naapuriin tulee, jos kerran varaa (taloudellisesti ja älyllisesti) siihen on?

      Itse aikoinaan valikoin nykyisen asumisalueeni em. perustein ja niinpä olemme lähistöltä ja naapuristamme löytäneet aivan ihania ihmisiä, joista on vuosien varrella tullut läheisiä perheystäviä. Tuskin samaa olisi tapahtunut 'Mohammed Malin' kanssa.

    • näin meidän perhe..

      Tuossa vuosituhannen alussa kun poikamme syntyi niin käytiin katsomassa sieltä kerrostalokolmiota ostomielessä. Suurin osa jotka kaduilla tulivat vastaan olivat muuta ´kun kantasuomalaisia. Ilmeni että suurin osa naapuritaloista oli vuokrataloja. Unohdimme koko alueen samantien ja ostimme rivarin pientalo alueelta Espoosta. Maahanmuuttajía ei lähelläkään eikä vuokrataloja varsinkaan sen jälkeen kun muutimme lähelle ok-taloon. Pistä 500,000 euroa likoon niin pääset eroon maahanmuuttajista ja vielä pahemmista suomalaisista sosiaaliongelmaisista perheistä. Laadukas asuminen kun maksaa...

      • aivot narikkaan!

        On se kyllä kurjaa, kun munkin naapurustossa asuu niitä vähä-älyisiä maahanmuuttajia: professori USA:sta, joka on töissä yliopistolla; sisätautilääkäri Saksasta ja lähetystötyöntekijä Italiasta.


      • pointti tämäkin
        aivot narikkaan! kirjoitti:

        On se kyllä kurjaa, kun munkin naapurustossa asuu niitä vähä-älyisiä maahanmuuttajia: professori USA:sta, joka on töissä yliopistolla; sisätautilääkäri Saksasta ja lähetystötyöntekijä Italiasta.

        On sitten kiva yhdessä juhlistaa näitä kotimaisia juhlaperinteitä, itsenäisyyspäivää, juhannusta, vappua jne., kun naapurit silmät ymmyrkäisinä ihmettelevät 'paikallisia' tapoja.


    • Anonyymi

      Terveisiä Herttoniemenrannasta.
      Muutin tänne 10 vuotta sitten, ja olin ilahtunut, ettei aluetta oltu "rikastettu" juurikaan. Nyt 10 v myöhemmin, arvaa mikä on tilanne?! Suuri pettymys. Joskus tuntuu alkaako suomalaisena kuulua vähemmistöön täällä. Huh.
      Palvelut ovat kyllä suht hyvät, useampi kauppa ja päiväkoteja. Metroasemalle vartin kävelymatka. Bussi 81 kulkee hyvin. Ranta on sinällään rauhallinen paikka. Meri on mahtava elementti, vaikkei rannalla tai uimassa kävisikään. 😊

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2425
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      77
      1234
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      87
      698
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      678
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe