Miten Vamk:ssa koulutetut insinöörit työllistyvät?
Eri ammattikorkeakoulujen ja linjojen välillä on todella suuria työllistymiseroja, ja haluaisin varmistaa etten ole valinnut väärää koulua.
Eri ammattikorkeakoulujen ja linjojen välillä on todella suuria työllistymiseroja, ja haluaisin varmistaa etten ole valinnut väärää koulua.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vaasassa on suomen paras työllisyysaste. Parempi kuin pääkaupunkiseudulla. Mitä tulee Vaasan ammattikorkeaan ja ruotsinkielisiin Novia ammattikorkeaan niin vaikka molemmat koulut ovat järjestään jäkipäässä mitä tulee AMK vertailuihin niin kun katsotaan työllisyystilastoja, keikkuvat molemmat em. koulut aivan suomen parhaimpien ammattikorkeiden joukossa. Insinöörien tilanteesta en osaa sanoa muuta kuin että ainakin rakennusinsinöörit työllistyvät Vaasassa loistavasti. Muihin en uskalla ottaa kantaa koska en tunne tilannetta niin hyvin.
Ainakin kone- ja rakennusinssit työllistyvät vaasaan todella hyvin. Aika monet myös lähtevät pk-seudulle sekä jotkut ruotsinkieliset ruotsiin/norjaan.
Valmistuessa 25 % jää työttömäksi ja vuoden kuluttua vielä 10 % työttömänä. Tilastot löytyy Vipunen.fi
Suomessa ole mitään MIT.tä tai Caltechiä mitkä olis ylitse muiden. Sillä ole hittoakaain väliä oletko jostain Kajaanin amkista minne mennään pelkillä papereilla tai sitten ootko JAMKista tai Metropoliasta jossa joutuu laittaa siihen pääsykokeeseen muutakin kun nimensä. Mistä tää typerä olettamuus kumpuaa? Katottu liikaa jenkkisarjoja? Harwardin äijä on aina paras... Se on taas eri asia onko työllisyyttä siinä opiskelijakaupungissa, mutta jos ei ole ongelmana poistua Vaasan äänipiiristä niin työttömyys on tuskin ongelma. Mutta jos haluat töitä samasta pitäjästä niin mee metropoliaan.
Itelläs on faktat ihan päin helvettiä. :D Miksi sä vertaat amk-koulua tieteellisiin yliopistoihin? Sama kun vertais Ladaa Mersuun. Noista maaseutujen amiksista ja pääkaupunkiseudunkaan yliopistoista ei voi puhua edes samana päivänä, niin suuri tasoero koulutuksessa.
Opetellaan sitä lukemisen ymmärtämistä. Tuossa verrata mitään amkia mihinkään yliopistoon.
Miksi siinä sitten luetellaan amerikkalaisia huippuyliopistoja ja keskustellaan niiden tasosta verrattuna suomalaiseen alatasoiseen amk-järjestelmään?