Junioreiden SM Ilmajoki

Katsomosta nähtynä

Tuomarilinja ei ollut selvä:
1. Mikä on oma yritys ja mikä on ns. silmänripsiliike?
2. Kumpi on aktiivisempi painija? Se jonka kannattajat huutavat äänekkäämmin?

Pikaisen tuomarikurssin paikka.

9

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • - pekka -

      Ilmajoella en ollut, mutta muutamissa muissa kisoissa on kyllä pistänyt silmään, että hyvilläkin tuomareilla on ollut ongelmia tuon oman yrityksen viheltämisen kanssa. Kun viimeiset 10 vuotta niitä ei ole ylös vihelletty, niin aikaa varmasti menee, ennen kuin homma kaikilla selkärangassa.
      Toisaalta myös painijoilla on ollut samanmoista ongelmaa. Kun heitto ei oikein lähdekään, niin ei osata heittäytyä vanhaan malliin mattoon. Yritetään ja yritetään, jolloin kaveri pääsee nappaamaan miehen ilmasta kiinni, eikä silloin kyseessä enää olekaan oma yritys.
      Toisaalta eikös silmäripsiliike ole nimenomaan oma yritys? Ei tietenkään varsinainen liikeyritys, vaan ajantappoon ja aktiivisen painin esittämiseen suunniteltu katala painijekku, jolla yritetään hämätä tuomaristoa. Se siis liittyy ehkä enempi tuohon kakkoskohtaan.
      Tuomarikoulutukselle on taatusti aihetta. Aina. Säännöistä riippumatta.

      • seurailija

        Ilmajoen tuomari parasta a luokkaa.


      • viheltäjä 7
        seurailija kirjoitti:

        Ilmajoen tuomari parasta a luokkaa.

        Ilmajoen tuomarointi oli kyllä ala-arvoista, oli kuitenkin SM kisat. Jopa valvoja oli serpian kroati ja ik.n oma poika ja tarkistukset meni sen mukaan. Pari tuntia katselin ja lähdin kotiin. Joku kotrolli pitää olla. Suomessa on hyviä painituomareita, mutta missä nyt oltiin.


    • katsomossa

      Taso ei ollut mielestäni kova kun 14 v pojat ottivat mitaleja.

      • taso ei

        ollut kova oikein missään sarjassa. lukuunottamatta ehkä 60 ja 66.


      • Taso on suomessa
        taso ei kirjoitti:

        ollut kova oikein missään sarjassa. lukuunottamatta ehkä 60 ja 66.

        Mikä on, johtuen juniori ja seniori painijoiden vähyydestä
        pikku silppua löytyy mutta jo kadetti iässä näkyy kato.

        Liian kova laji pullamössöille?

        Kourallinen junnuja ja sennuja painii ja sitäkin kovempia, ei ole urheilijoiden vika jos laji on kuoleva, pitäisi liiton isopäiden markkinoida lajia.


      • Enemmän heittoja
        taso ei kirjoitti:

        ollut kova oikein missään sarjassa. lukuunottamatta ehkä 60 ja 66.

        Paljon oli vielä nyhjäämistä ja heittoja suorastaan välteltiin. Sarjojen 60 ja 66 kiloa finaalitkin päättyivät 1-1. Rohkeutta ja luovuutta pitää saada paljo lisää, muuten tulee kovaa kyytiä tuolla kansainvälisillä matoilla. Työntäminen ja rulli ei siellä riitä mihinkään.


    • 8pasi

      Kaveri johti 6 - 0 ja tuomarit olivat tarjoamassa kolmatta varotusta. Aika kiintoisa tilanne

      • jos oli

        passiivinen 6 pisteen johtonsa turvin?

        uudet säännöt ottaa passailun pois, sitäkö mietit?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      170
      3886
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      81
      3099
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      46
      2143
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      23
      2053
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      54
      1911
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1341
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1268
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1260
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1048
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      758
    Aihe