Morjes! Meikäläinen on 15 vuotias (suht. nuori vielä), mutta unelmana ois olla rauhanturvaaja. Oon nyt menossa ammattikouluun, ja sen jälkeen armeijaan. Mites onnistuuko silti rauhanturvaajaksi hakeminen? Sitten, jos en rauhanturvaajaksi pääse niin menen poliisiksi
Unelmana rauhanturvaaja
12
2271
Vastaukset
- 12345dp
Omituisesti muotoiltu kysymys. Rauhanturvaajan työ on keikkaluontoista työtä. Sopivat sotilaat kiertävät tasasin syklein operaatioissa, ja piirit on lopulta pienet. 6 - 12kk yleensä maailmalla ja keskivertoisella tyypillä 1 - 3 vuotta odottamista jotta puhelin soi uudestaan - riippuu operaatioiden määrästä.
Parhain tapa päästä operaatioon on käydä Kansainväliset valmiusjoukot Porin Prikaatissa. Palvele hyvin, niin pääset. Älä tee rikkomuksia. Myös siviilipuolen ammatti edesauttaa pääsyä, ja tuo hyvää värikkyyttä CV.
Ja rauhanrurvaajan olo ei poissulje etteikö voisi olla Poliisi. Ehkäpä jopa päinvastoin.Mutta jos et pääse RT hhommiin, niin onko varma että sovit sitten myöskään poliisiksi? - Äläpelaaniitäpelejä
turhaa haaveilet tuskin suomesta lähtee parin vuoden päästä turvaajia mihinkää
ja kannattaa varmaa vähentää vähä niitä video pelejä?- autismi
taas niitä pelejä syytetään...
- Häivy
Haista sinä sivari paska. Joka vuosi uusia suomalaisia lähtee ulkomaille suojelemaan maailmaa, ja sä selität jotain videopeleistä.
- Poliisinpoika1
aika jännä miten sie meet vaa poliisiks sinne haetaa
- vanha vaitteri
Rauhanturvaajahan ei ole ammatti sinänsä. Vaan n 6-12 kk;n mittainen palvelus ulkomailla. Hae ihmeessä, se on varmasti hieno kokemus. Sen jälkeen voit hakea poliisikouluun. Hyvin mennyt RT palvelus huomioidaan varmasti siellä. Mutta ensin; opiskele ahkerasti ja käy armeija kunnialla ja rikkeittä läpi. Jos et pääsekään esim Auk;hon , niin ei se estä joukkoihin pääsyä. Käy sitten armeija kunnolla jääkärinä ,tykkimiehenä,,jne jne. Terveisin 13 kk joukoissa ollut kauan sitten.
- Mies eikä poika enää
Joillakin kuules tavoitteet ovat selviä, ja kun niiden eteen näkee työtä, niin en toteutuvat. Hakuprosessi on motivoituneelle ja kyvykkäälle muodollisuus.
- rauh.turv
Mies eikä poika enää kirjoitti:
Joillakin kuules tavoitteet ovat selviä, ja kun niiden eteen näkee työtä, niin en toteutuvat. Hakuprosessi on motivoituneelle ja kyvykkäälle muodollisuus.
Joo Rauhanturvaajaksi moni on mennyt, mutta sieltä ei saa kirjoittaa lehtiin, ei Tv:hen haastatteluja, jos ilmiantaa sieltä olotiloja, niin rangaistus on kova. Moni Raumatisoituu tuolle reissulle. Jälkeen päin kokoontuvat ns. "SINIPAREETIT", joissa stressejä puretaan.
- Eertokierto
Poliisiammattikorkeakouluuhun vaaditaa lukio. Ja sun kait pitää erikoisjääkäriks tulla et voit tulla rauhanturvaajaks.
- 12345dp
PolAMK vaaditaan toiseen asteen tutkinto tai lukio. Rauhanturvaajiksi voi hakea jokainen asepalveluksensa hyvin suorittanut, rikkeetön suomen kansalainen.
- KaveriaEiJätetä
Njaah. Onpahan unelma.
Istut kuusi tuntia kusematta kuumassa pannussa, kuuntelet kuulien ropinaa ja odottelet jotain järkevää käskyä ja sitten tulee yhtäkkiä RPG:n kranu kylkeen ja silpoo jalat sulta, lennät elämäsi ainoan hekolennon hätäleikkaukseen ja kuntoudut kolme vuotta että pystyt itse liikkumaan pyörätuolilla. Sitten Valtiokonttori sanoo sulle, että se on vanha sählyvamma tai ikäkulumaa, vedä vittu päähäs, et saa senttiäkään, mee töihin luuseri.
Ja ikuiset kivut. Siinä on unelma. - Täällä_oleva
Ja lopulta ehkä parempi että selvittelet jossain muualla kuin täällä asiaa. Suomi24 kun ei todellakaan anna kuin ehkä 2% kunnollisia vastauksia ja loput....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m894474Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1013870Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363529- 513210
- 432852
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182529Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222402- 232106
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami161781Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351725