pikaista apua kiitos!!

hevoseni ei ole ulostanut moneen päivään eikä juo. ruokahalut normaalit mutta ei vaan ulosta... ollut karsinassa seisomassa kaviokuumeen takia.. kaipaisi apua !!!
21344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ell. paikalle ja pikaiseen! En nyt haluaisi pelotella, mutta oma hevosemme lopetettiin suolistokasvaimen takia, jossa oireet olivat samanlaiset. Kannattaa siis käydä kaikki mahdolliset vaihtoehdot lävitse, jotta löytyy syy mahdollisimman nopeasti! Verikokeet ja muut mahdolliset niin näkee tarkemmin. Meillä työnsi lekuri letkulla parafiiniöljy-pellava-vesiseosta suoraan mahalaukkuun. Sen jälkeen tyhjensi käsin suolen niin pitkälti kun kykeni ja laittoi nesteytyksen tipalla. Kallista lystiähän tuo on, mutta auttaa hevosta pysymään kunnossa niin kauan kun löytyy oikea syy oireisiin!
Myös juomahalutomuuteen auttaa, kun sekoitat melassia/vähän siirappia ämpärilliseen vettä. Hevosen mielestä niin hyvää (ainakin yleensä), että juovat sen hyvällä mielellä. Kannattaa kokeilla laittaa myös omenamehua veteen, jos ei muut mömmöt auta.

Itselle tuli ensimmäisenä mieleen, että olisiko jonkinlainen ähkyn alku? Seisonut kuitenkin karsinassa liikkumattomana. Kuuntele kuuluuko suolistosta minkäänlaisia ääniä! Suolisto saattaa häiriintyä, mikäli ei pääse liikkeelle. Meillä yksi hevonen meni "tukkoon" myös lääkkeistä. Sisäelimet on kuitenkin suht kovilla jos syötetään teollisia lääkkeitä ja vielä joudutaan seisottamaan karsinassa.

Soitto lekurille, niin sieltä saa hyviä ohjeita vaikkei tulisikaan paikan päälle :)

Äänestä

Jonkinlainen suolitukos minullekin tulee ensimmäisenä mieleen. Jos hevonen syö normaalisti mutta mitään ei tule ulos, on tosiaan syytä soittaa eläinlääkärille. Toki suoliston toiminta hidastuu jonkin verran jos hevonen seisoo pitkään, mutta ei sen sentään kuulu kokonaan pysähtyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolissaaan kirjoitti:

hevoseni ei ole ulostanut moneen päivään eikä juo. ruokahalut normaalit mutta ei vaan ulosta... ollut karsinassa seisomassa kaviokuumeen takia.. kaipaisi apua !!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu