Onko Autoglym High Definition wax hyvä vaha veneen kylkiin?
Autoglym vaha
tumpelotumppi
72572
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Itse olen käyttänyt Autoglymin autovahoja, jottei tarvita useita purkkeja. Mikä on hyvä? Helppo levittää käsin (ostin koneenkin, mutta totesin, että käsin menee helpommin) ja yksi vahaus keväällä on riittänyt.
http://www.autoglym.info/autoglym -tuote-esittelyt/super resin polish/
Klassinen "punainen kulta" saattaa olla helpompi ja itse olen lopputulokseen ollut tyytyväinen.
Autoglym HighDefinition wax toimii veneen kyljissä erinomaisesti. Ja kestää hyvin koko kauden. On tietysti hieman työläämpi levittää, koska tuo on kiinteä vaha. Tuossa ei ole puhdistavia ainesosia lainkaan, joten sitä voi myös halutessaan kerrostaa --> kestävämpi lopputulos.
Autoglymin nestemäinen "punainen" eli Super Resin Polish sopii puhdistavana vahana hyvin ensimmäisen vahauskerran vahaksi.
Paras ! Se siinä !
Tämä http://www.motonet.fi/fi/kategoria/497/Farecla Ja toi päälle http://www.motonet.fi/fi/kategoria/2253/Autoglym
Tässä myös http://www.motonet.fi/fi/tuote/602756/AutoGlym-Super-Resin-Polish-325-ml
Hieman mattaantuneeseen gelcoatiin paras tavara minusta on edelleen AG:n Paint Renovator, jolla saa upean kiillon pienellä työllä takaisin. Varsinaista suojaavaa vahaa olen testaillut eri valmistajilta eri vuosina. AG:n tuotteet (punainen ja kulta) eivät minusta ole parhaita tähän tarkoitukseen, koska niihin tarttuu noki aika herkästi. Tänä keväänä kokeilin Internationalia, ja se oli kyllä todella surkea. Jämähti pintaan kiinni niin, ettei sitä käsivoimin saanut enää irti, ja pinta jäi laikukkaaksi. Palautin toisen pullon kauppaan. Viime keväänä käytin Prestan gelcoatiin tarkoitettua UV Creme Waxia, ja se on kyllä erinomainen tavara. Se on helppo levittää ja kiillottaa, ja suojaa pintaa todella hyvin koko kauden. Sitä laitoin nyt tänäkin keväänä toiseen kylkeen, ja samalla jatkan varmasti seuraavinakin vuosina. Kokemusta on myös StarBrightista. Ihan ok suoja silläkin tulee, mutta ei niin pitkäkestoinen kuin Prestan vahalla. Prestan ongelmana on saatavuus. Ei ole "markettitavaraa".