Jasmin M juhlii etukäteen...

Mothering Sunday
7165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Onko D Jasun mutsi?

Äänestä

Me vietetään mummon 80-vuotisjuhlat 4kk etukäteen koska oon elokuussa lomalla mökillä enkä lähde sieltä mihinkään. Samalla vietetään myös serkun ja tädin nimpparit ja siskon tyttären rippiäiset, jotka kans on elokuussa. Kätevää olis jos vaikka vietettäis joulu ja juhannuskin samaan aikaan xD Tai kerralla koko vuoden juhlat!

Äänestä

Karmeen näköisiä muffinsseja oli Jassu aamulla "taikonut"! Ruutannut muffinssien päälle jotain valkoista sokeri(?) tahnaa jonka tykittänyt täyteen nonparelleja. Onpas hienoa! Ja itsehän ei varmaankaan suuhunsa mokomia suvaitse laittaa, vaan "hemmottelee" niillä muita mökin mummoja.

Että osaakin olla turhantärkeä, mokomista töttöröistä ei kyllä olisi aiheellista noin suurta numeroa tehdä blogissaan. Tekeleet kuin jonkin ei -motivoituneen köksäntuntilaisen vasemman käden aikaansaannoksia.

Yay ja pus pus vaan! Äiti ja mummo ovat niin rrrrrakkkaita, joopa joo. Tuollako se makoilu heidän nurkissaan ilmaiseksi viikkotolkulla on sitten kuitattu?

Äänestä

Muffinstaikinaa suoraan kaupan pussista muotteihin, kermavaahtoa purkista ja nonparelleja päälle. Siltähän nuo tekeleet näytti. Jassu kehuu olevansa hyvä kokki ja leipuri mutta kovin kömpelöiltä ne sen tekeleet aina näyttää. Ja helpot reseptit. Mutta, mutta, viinilaseja oli vaan kaksi, eikö mummo olekaan juhlissa mukana? Koska kyllä se toinen lasi on e h d o t t o m a s t i Jassulle.

Kolmella tortulla ja pienellä halpisviinilläkö hemmotellaan äitiä k o k o päivä?

Äänestä
  • Kolmen mummon muffinijuhlat, juhuuuuu!

    Äänestä

  • Näyttää kyllä vahvasti kaupan valmis muffinsseilta joita on yritetty itse vähän tuunata.

    Viinilaseja oli kaksi koska ne oli tarkoitettu Jassulle ja Dennikselle.

    Äänestä

Pöydällä kulahtanut kerniliina jonka päällä muoviset pitsitabletit. Lastenjuhlamuffinit tarjotaan joulunpunaisilta ruokaserveteiltä. Kuohuviinilasit loistavat poissaolollaan. Mikään tuossa "juhlapöydässä" ei ollut juhlallista tai edes nättiä.

Tyylitajuton takamaiden junttikokki on taas ollut vauhdissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hapokas Maha kirjoitti:

Mothering Sunday

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu