eikö voi mennä opiskelemaan ilman että on jo alan kokemusta?

aikuisena

Eli ikänsä töitä hotelli- ja matkailupuolella tehneeenä en pääse opiskelemaan aikuisena amk-opintoihin koska tarvitaan alan kokemusta jo hakiessa. Haluaisin hakea yhteisöpedagogiksi mutta siihen tarvitaan alan kokemusta.
Onko kenelläkään täällä kokemusta hakemisesta amk-opintoihin aikuisena? Paljonko työkokemus vaikuttaa lopulliseen valintaan?
Kiitos vastauksesta!

5

622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aikuisopiskelija

      Jos ko. amk-tutkinnon voi opiskella aikuiskoulutuksena, myös hakuohjeet löytyvät ko. ammattikorkeakoulun hakuoppaasta tai koulun kotisivuilta. Eri osioista tulevat pisteet (= koulutodistuksen arvosanat, alan aiemmat amk-ja yliopisto-opinnot, alan aikaisempi työkokemus ja valintakokeen pisteytys) löytyvät myös. Valintakokeessa on suoriuduttava hyväksytysti kaikista osioista, jotta voi tulla valituksi.

    • Kyllä voi päästä

      On kokemusta, voi hakea ilman kokemusta.

      Itselläni ei ollut alakohtaista työkokemusta (max 20p) eikä avoimen amk:n opintoja (niistäkin olisi voinut saada 10p). Onnistuin kuitenkin saamaan pääsykokeesta melkein täydet eli sain 68 p kun maksimi pääsykokeista oli 70 p. Pääsin sisään 68 pisteellä aivan reilusti. Meillä oli sisäänpääsyraja 54 pistettä.

      Kannattaa tietysti etukäteen katsoa että hakee sellaiseen paikkaan, mihin on realistista päästä. Pelkästä pääsykokeesta voi saada 70 p, joten ei voi päästä sellaiseen paikkaan, missä rajat on esim. 80-85 pisteen paikkeilla tai yli.

      Jos ei halua jättää kaikkea pääsykokeen varaan, tai jos siitä ei ainakaan ekakerralla tule tarpeeksi pisteitä, niin kannattaa tehdä avoimessa amk:ssa opintoja. Niistä voi yleensä saada 10p, mutta voi olla oppilaitoskohtaisia eroja, kannattaa tarkistaa etukäteen.

      • ????????????

        Valintaperusteet muuttuu, jatkossa eli nyt syksyn hausta alkaen ei välttämättä enää saakaan pisteitä avoimen opinnoista ja työkokemuksesta. Asia kannattaa selvittää siitä amkista, johon on hakemassa.


      • Mörs Kom
        ???????????? kirjoitti:

        Valintaperusteet muuttuu, jatkossa eli nyt syksyn hausta alkaen ei välttämättä enää saakaan pisteitä avoimen opinnoista ja työkokemuksesta. Asia kannattaa selvittää siitä amkista, johon on hakemassa.

        Hurjaa, mutta näyttää tosiaan siltä, että pääsääntöisesti enää ei vaaditakaan ehdotonta kahden vuoden yleistä työkokemusta. Itse asiassa jako nuorten ja aikuisten koulutukseen näyttäisi poistuvan amk-puolelta. Ketju näyttää olevan keväältä, silloin oli vielä eri perusteet.


    • goa

      Aina voi, ja kannattaa, hakea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      274
      4694
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2867
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2851
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1801
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe