tietääkö kukaan miten pystyy säätämään vm.96 1,9td polttoainemittaria kun viisari ei mene punaisille viivoille vaan aine loppuu kun viisari laskee ensimmäiseen valkoiseen viivaan. onko jonkinlainen säätö mahdollista?
polttoainemittarin säätö
peko
7657
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
niissä ole yleensä mitään säätöjä et ainut et vaihtaa sen koko anturin tankiin koska ei ole muuta mahdollisuutta oikein saada sit toimimaan muuten oikein.
mittarinneula ei laske punaisille viivoille vaikka kääntää virran pois. että voiko vika olla anturissa?eikös sen silloin pitäs mennä aivan ääriasentoon.
asentajalla, että saivat anturin tankkiin "väärään asentoon". Tuossa tankissa sen sai ainakin kahteen asentoon, eli anturin kallistus oli väärään suuntaa. Koskaan ei näyttänyt täyttä ja punaisella oli aineta vaikka kuinka jäljellä. (Ei ollut VW.)
Onko siihen äskettäin vaihdettu anturi? jos vaikka on väärässä asennossa siinäkin.
Menee hieman ohi kysymyksestä, mutta.. Aikoinaan omistin Vectran vm. 96 ja siinä mittarin näyttöjä pystyi säätämään (meni mittarin mukaan tankki tyhjäksi nopeammin kuin todellisuudessa) Opelissa mittari säädettiin näyttämään oikein diagnostiikkalaitteella. Voi olla, että tuon ikäiseen VW:iin ei onnistu, mutta aina voi kysyä pajalta..
Vika on selvästi mittarissa, ei anturissa jos neula ei laske "nollaan" silloinkaan kun virrat on poissa.
sitähän minäkin,ajattelin että jospa sitä sais rukattua jotenkin vai meneekö mittari vaihtoon.
Omassa -97 1.8T Passatissa on saman tapainen kiusa, kuin sinulla paitsi toiseen suuntaan -> viisari ei nouse ylös asti ja punaisella ainetta vielä reilusti. Huoltoliikkeen mieheltä kysyin saako säädettyä, mutta ympäripyöreä vastaus oli "ei pysty". Olisi kai pitänyt tilata aika heti.