...tätä sivusta seuranneena.
Pirkanmaan musiikkiopisto (PMO) Tampereelta näyttää harrastavan todella innokasta opetuspolitiikkaa.
Kotiin on tullut lappu jossa pitää sitoutua ensi lukuvuoden maksulliseen opetukseen. Osallistuminen tunteihin (3 tuntia/vko) on pakollista, muut harrastukset ja kuljetusvaikeudet eivät ole hyväksyttävä syy olla poissa. Opinnoista voi anoa vapautusta esim, äitiysloman takia - toivottavasti ei koske kovin montaa peruskouluikäistä.
PMO järjestää konsertteja jonne on "pakko" mennä esiintymään, ilmaiseksi luonnollisesti, ja minne tahansa (naapurikunnan) ja milloin tahansa (esim. ke klo 10-14. Eivät ole tainneet kuulla että Suomessa on lasten oltava tuolloin peruskoulussa. Ja useimmat vanhemmat taitavat olla töissä.
Jos konsertti on esim. ti illalla, niin normaaleja opetustunteja ei ole pakko järjestää niille jotka eivät mene esiintymään (vaikka vanhemmat ovat opetuksesta maksaneet). Tämä on rehtorin päätös.
Kannattaa maksaa tästä yli 500e vuodessa!
PMO Tampere / lapsen harrastus vai "harrastus"
1
619
Vastaukset
- MusaIsä
Vähän viiveellä tulee vastaus, mutta taidat kyllä olla melkoinen ammattimielensäpahoittaja, varsinkin jos olet vain "sivusta seurannut".
Pirkanmaan musiikkiopisto on ihan virallinen oppilaitos joka antaa musiikin perusopetusta. Sinne valitaan lahjakkaita ja musiikista kiinnostuneita lapsia pääsykokeilla, ja siellä suoritetaan taiteen perusopetuksen opetussuunnitelman mukaisia musiikin tutkintoja. PMO saa toimintaansa kaupungin tukea satojatuhansia euroja vuodessa, joten siltä myös edellytetään tiettyjä standardeja. Tästä syystä opiskelu PMO:ssa on ihan oikeaa opiskelua, myös pienimmille oppilaille, vaikka onkin samalla mukava harrastus.
Itselläni on kaksi alakouluikäistä PMO:ssa opiskelevaa lasta. He käyvät tunneilla ja konsertoimassa innokkaasti. Mitään painostuksen tunnelmaa ei ole ollut, ja hyvin opettajat ymmärtävät, ettei kesken päivän pidettäviin konsertteihin aina pysty osallistumaan, kun molemmat vanhemmat ovat töissä. Poissaoloja ei meillä paljon ole tullut, mutta kun on tullut, asiassa ei ole tarvinnut mitään selitellä tai puolustella. Opettajat ovat todella mukavia ja joustavia, ja mm. pitävät tunteja välillä vaikka ei edes em. rehtorin hyväksymien sääntöjen perusteella tarvitsisi.
Lisäksi PMO:n konsertit ovat vanhemmillekin todella hienoja tapahtumia ja niitä on mukava käydä kuuntelemassa.
On täysin oikein, että oppilailta edellytetään aktiivista opiskelua. Olisi ihan väärin, jos kaupungin varoilla runsaskätisesti tuettuja oppilaspaikkoja varaisi lukuisa joukko lapsia, jotka panostavat opiskeluun vain käymällä tunneilla silloin kuin sattuu huvittamaan.
Silkkaan omaksi huviksi harrasteluun ilman mitään velvoitteita sopivat hyvin lukuisat yksityiset musiikkiopistot tai yksityisopettajien antamat tunnit. Kun itse maksaa kaiken, ei tarvitse noudattaa kenenkään muun sääntöjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3255201Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669- 1111531
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1201420Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393