PMO Tampere / lapsen harrastus vai "harrastus"

Taikka-ulos

...tätä sivusta seuranneena.

Pirkanmaan musiikkiopisto (PMO) Tampereelta näyttää harrastavan todella innokasta opetuspolitiikkaa.

Kotiin on tullut lappu jossa pitää sitoutua ensi lukuvuoden maksulliseen opetukseen. Osallistuminen tunteihin (3 tuntia/vko) on pakollista, muut harrastukset ja kuljetusvaikeudet eivät ole hyväksyttävä syy olla poissa. Opinnoista voi anoa vapautusta esim, äitiysloman takia - toivottavasti ei koske kovin montaa peruskouluikäistä.

PMO järjestää konsertteja jonne on "pakko" mennä esiintymään, ilmaiseksi luonnollisesti, ja minne tahansa (naapurikunnan) ja milloin tahansa (esim. ke klo 10-14. Eivät ole tainneet kuulla että Suomessa on lasten oltava tuolloin peruskoulussa. Ja useimmat vanhemmat taitavat olla töissä.

Jos konsertti on esim. ti illalla, niin normaaleja opetustunteja ei ole pakko järjestää niille jotka eivät mene esiintymään (vaikka vanhemmat ovat opetuksesta maksaneet). Tämä on rehtorin päätös.

Kannattaa maksaa tästä yli 500e vuodessa!

1

745

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MusaIsä

      Vähän viiveellä tulee vastaus, mutta taidat kyllä olla melkoinen ammattimielensäpahoittaja, varsinkin jos olet vain "sivusta seurannut".

      Pirkanmaan musiikkiopisto on ihan virallinen oppilaitos joka antaa musiikin perusopetusta. Sinne valitaan lahjakkaita ja musiikista kiinnostuneita lapsia pääsykokeilla, ja siellä suoritetaan taiteen perusopetuksen opetussuunnitelman mukaisia musiikin tutkintoja. PMO saa toimintaansa kaupungin tukea satojatuhansia euroja vuodessa, joten siltä myös edellytetään tiettyjä standardeja. Tästä syystä opiskelu PMO:ssa on ihan oikeaa opiskelua, myös pienimmille oppilaille, vaikka onkin samalla mukava harrastus.

      Itselläni on kaksi alakouluikäistä PMO:ssa opiskelevaa lasta. He käyvät tunneilla ja konsertoimassa innokkaasti. Mitään painostuksen tunnelmaa ei ole ollut, ja hyvin opettajat ymmärtävät, ettei kesken päivän pidettäviin konsertteihin aina pysty osallistumaan, kun molemmat vanhemmat ovat töissä. Poissaoloja ei meillä paljon ole tullut, mutta kun on tullut, asiassa ei ole tarvinnut mitään selitellä tai puolustella. Opettajat ovat todella mukavia ja joustavia, ja mm. pitävät tunteja välillä vaikka ei edes em. rehtorin hyväksymien sääntöjen perusteella tarvitsisi.

      Lisäksi PMO:n konsertit ovat vanhemmillekin todella hienoja tapahtumia ja niitä on mukava käydä kuuntelemassa.

      On täysin oikein, että oppilailta edellytetään aktiivista opiskelua. Olisi ihan väärin, jos kaupungin varoilla runsaskätisesti tuettuja oppilaspaikkoja varaisi lukuisa joukko lapsia, jotka panostavat opiskeluun vain käymällä tunneilla silloin kuin sattuu huvittamaan.

      Silkkaan omaksi huviksi harrasteluun ilman mitään velvoitteita sopivat hyvin lukuisat yksityiset musiikkiopistot tai yksityisopettajien antamat tunnit. Kun itse maksaa kaiken, ei tarvitse noudattaa kenenkään muun sääntöjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      116
      729
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      696
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      53
      659
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      583
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      40
      567
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      542
    7. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      517
    8. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      516
    9. 26
      481
    10. Vaikea luottaa täysin

      Kun et oikeasti kerro mitään. Kaikki niin ympäripyöreää ja epämääräistä.
      Ikävä
      53
      463
    Aihe