Meneeköhän pari viikkoa vanha puhelin heti korjaukseen/vaihtoon kun aina välillä tekstiä kirjoittaessa alkaa puhelin kirjoittamaan itsestään (esim. zzzmmmznm ja välillä pyyhkii osan pois ja jatkaa taas siansaksan kirjoittamista - näppäimet vilkkuvat aivan kuin niitä painelisi, mutta puhelimeen ei silloin kosketa). Tästä tilasta pääsee pois vain kun sammuttaa puhelimen - ja sitten toimii taas jonkun aikaa normaalisti.
Onko muilla ollut vastaavaa ja onko ainoa apu korjaamokeikka? Ennakoiva tekstinsyöttö on pois päältä, suojakalvo flippikuoret laitettiin heti uutena, puhelinta ei ole tiputeltu/kasteltu.
Onko muilla ollut vastaavaa ja onko ainoa apu korjaamokeikka? Ennakoiva tekstinsyöttö on pois päältä, suojakalvo flippikuoret laitettiin heti uutena, puhelinta ei ole tiputeltu/kasteltu.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ennen huoltoon lähettämistä kokeilisin
- Akun pois ottoa vähäksi aikaa
- Suojakalvon pois ottoa ( Tämä voi vaikuttaa ainakin sensoreihin
- Tehdasasetusten palautusta.
Omassa lumia 720 oli samaa vikaa. Näyttö otti haamukosketuksia koko ajan ja käyttö oli todella hankalaa. Muutaman päivän päästä vika katosi, mutta tuli pian takaisin. Tein hardresetin ja rattaat pyörivät yön yli ja sitten vein huoltoon. Eli kokeile nollata puhelin ja jos ei auta niin huoltoon.
Eli jäikö siihen siis rattaat pyörimään ja sentakia veit huoltoon?