Nyt äkkiä joltain hyviä keinoja välttää aurinkoihottuma. Vaivasta olen kärsinyt jo vuosikausia. On kokeiltu valosiedätystä ihopkl:n toimesta, Oxiklorinia jne. Aurinkorasvoja on tullut ostettua monenmoisia.. osasta jotain hyötyä ollutkin vähän. Ei vaan enää jaksais taas kulkea koko kesää auringon säteiltä piilossa -pitkiin vaatteisiin piiloutuneena, hikisenä :( Sairaalan ihopkl:n ohje on, että suojaudu auringolta ja käytä aurinkorasvaa.... Olisiko jollain jotain vinkkiä joka voisi auttaa?? / ehdottaa todella asiantuntevaa ihotautilääkäriä pääkaupunkiseudulta. Luulis, että tähän olisi joku lääke keksitty nykypäivänä.
Aurinkoihottuma
5
542
Vastaukset
mulla on punahukka, jossa on aurinkoihottuma pahin oire, eli tulee kirjkuvan punaisia läiskiä naamaan ja ylävartaloon jos on paljasta ihoa vaan auringossa, mitkä ei muuten parane koskaan jos niitä vbain päästää kehittymään.
eikä ne lähde pois, miulla kanssa oxiklorinit kokeiltu, ai auta.
muu on sitten ikuisesti verhota itsensä auringolta ja olla pahim,man ajan sisätiloissa, koska se nyt on minulta muutenkin kielletty olemasta auringossa aamupäivällä, ja aina tosiaan pitäisi olla yläosa peitettynä ja ja isot aurinkolasit ja lierihattu...ei kiva.
jos sinulla ei tule parantumatomnta ihottumaa suorasta kontakstista aurinkoon, saisit olla onnellinen, minun vaivani on autoimmuuni ja sitä myöten parantumaton.- kokeile.
D-vitamiinia talvella 50-100µg/vrk (aikuisen normaali annos), niin alkaa iho heti ruskettumaan keväällä ja ruskettuu nopsaan.
Johtuneen ihan siitä, että kun kropassa on D-vitamiinitasot kunnossa, niin iho voi ruskettua, sen sijaan että olis vaalea kerätäkseen mahdollisimman tehokkaasti D-vitamiinivarastoa täyteen.
Evoluutio on vaalentanut ihomme, jotta se tuottaisi mahdollisimman tehokkaasti D-vitamiinia iholla sen lyhyen aikaa kesällä, kun se on mahdollista.
100µg on ollut 40-60 luvulla lasten annos eli ei ole liikaa. Aikuinen kuluttaa n. 100µg D-vitaminia päivässä, jos sitä on saatavilla.- sooda
Niin tiedän aurikoihottuman, en ravannut sen kanssa lääkärillä, kun ei ne osannut mitään ekallakaa kerralla sanoa, pyysin vain lupaa syödä antihistamiinia 2 pilleriä päivässä, mutta suolistotulehdukseen sain azamun lääkettä, sillä oli bonus vaikutuksena aurikoihottuman paraneminen, ja oikeastaan muutkin ihottumat hävisi.
- saa kokeilla
sooda kirjoitti:
Niin tiedän aurikoihottuman, en ravannut sen kanssa lääkärillä, kun ei ne osannut mitään ekallakaa kerralla sanoa, pyysin vain lupaa syödä antihistamiinia 2 pilleriä päivässä, mutta suolistotulehdukseen sain azamun lääkettä, sillä oli bonus vaikutuksena aurikoihottuman paraneminen, ja oikeastaan muutkin ihottumat hävisi.
Suoliston huono kunto vaikuttaa muihin sairauksiin ja suoliston kuntoon vaikutetaan ravinnolla.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/aitoa_ruokaa.htm
- Vihreä tee + suola
Mullekkin tuli taas näiden hellepäivien seurauksena hyvin kutiavaa aurinkoihottumaa ensin rintakehään ja nyt käsivarsiin. Ensin koitin laittaa yöksi kortisonia, joka auttoi vain vähän. Äsken sitten keitin teevettä pieneen lasiin, johon laitoin kolme teepussia vihreää teetä, sekä noin teelusikallisen suolaa ja annoin seoksen olla noin 10 minuuttia ja hämmentelin sitä, jonka jälkeen laitoin sen jääkaappiin viilenemään. Sivelin liuosta pumpulilapuilla ihottuma-alueille ja kappas vaan, meni ehkä 10 minuuttia niin kutinaa ei ole enää ollenkaan ja punoitus häviää koko ajan entisestään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan
Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam3551436- 741405
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten3111184Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin
Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀461097Aika pieni se on
Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht33925Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin
Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆231904vinkki miehille
Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli163878Kiitos siitä
Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak40845Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa
Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso20817Pelekäätkönä mua?
Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te42804