Opiskelu Afrikassa

pop

Onko suomalaisen ylioppilaan mahdollista hakea opiskelemaan kandidaatin tutkintoa johonkin afrikkalaiseen yliopistoon? Minkälaiset sisäänpääsykriteerit ovat? Olen yrittänyt katsoa olisiko pääsykokeita tai kielikokeita, mutta en ole saanut tarpeeksi hyvää tietoa.

Olisiko järkevää lähteä opiskelemaan vaikka Keniaan ja sijoittaa siihen opintolainansa?

Voisiko joku Afrikassa opiskeleva tai opiskellut kertoa millaista se käytännössä on. Vaikka vain vaihdossa olleet.

4

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aswdefrgtjhyudfsa

      Ihan mielenkiinnosta, miksi Afrikkaan :D ?

      • pop

        Olen kiinnostunut afrikkalaisista kulttuureista ja kielistä ja Suomessa Afrikan tutkimusta voi opiskella ainoastaan Helsingin yliopistossa, johon otetaan sisälle vuodessa hieman päälle kymmenen opiskelijaa. Koska unelmoin ulkomailla opiskelusta ja ihailen Afrikkaa, ajattelin, että miksipä ei.


    • jotakin

      Suosittelen, että yrität kaikesta huolimatta Helsingin yliopistoon. Siellä opiskellessasi sinulle varmastikin tarjoutuu hyviä tilaisuuksia opintomatkoihin, opiskeluun ja oleskeluun Afrikassa.

      Jos et yliopistoon pääse, niin alat katsastella niiden afrikkalaisten opiskelumahdollisuuksien perään. Egyptistä Etelä-Afrikkaan löytyy monenlaista. Ehkä voisit alkaa jo panostamaan johonkin Afrikan kieleen. Se aikanaan helpottaa siellä oleskelua.

    • UK opiskelija

      En usko että Afrikan yliopistot ovat mitenkään tasokkaita. Itse katselisin yliopistoja EU maista kun kumminkin ne ovat arvostettuja. Ensimmäisenä tulee mieleen SOAS (School of Oriental and African Studies) joka on Lontoossa ja on maailmalla tunnettu. Turvallinen vaikkakin nykyään kallis vaihtoehto. Niiden tutkinnolla kumminkin irtoaa töitä tulevaisuudessa ja kieliä voi lukea samalla.

      http://www.soas.ac.uk/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2140
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      297
      1934
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1761
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1726
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1617
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1351
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1133
    8. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      25
      1092
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    Aihe